محمد امین آقایی: بهارستان شهر را زنده می‌کند

یک هنرمند شهری اجرای رویدادهای هنری نظیر بهارستان را سبب‌ساز زنده شدن شهر دانست و گفت: همه ما نیاز داریم که احساس کنیم در قبال مالیات و عوارضی که پرداخت می‌کنیم خدماتی نیز به ما ارائه می‌شود و به ما احترام گذاشته می‌شود.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، محمد امین آقایی، از هنرمندان بخش تخم‌مرغ‌های رنگی سومین سالانه هنرهای شهری بهارستان، رشد سواد بصری در مردم را از جمله فواید اجرای بهارستان و اقدامات سازمان زیباسازی خواند و در این باره گفت: واکنش‌های مثبتی که مردم نسبت به آثار در حال اجرای تخم‌مرغ‌های رنگی داشتند، بیانگر رشد سواد بصری است، زیرا در این دوره طرح‌ها رشد نسبتاً قابل توجهی در حوزه مفهومی و فرمی داشتند.
او افزود: ارتباطی که مردم با آثار تخم‌مرغ‌های رنگی برقرار کردند برای شخص من بسیار جذاب است زیرا نشان می‌دهد که تا چه حد اتفاقات و رخدادهای هنری بر روی شهروندان تأثیرگذار است و آنان را جذب می‌کند.
این هنرمند درباره نوع واکنش‌های مردمی توضیح داد: زمانی که بر روی طرح خودم کار می‌کردم، مردی مسن نزد من آمد و به خاطر اجرای کارم بسیار از من تشکر کرد. او می‌گفت که این طرح احساسی کهنه را در او زنده کرده است. در واقع این نوع از جنس ارتباط با مخاطب برای من بسیار جذاب بود و آن را دوست داشتم.
آقایی ادامه داد: به نظر من طرح بهارستان توانسته تأثیر مناسبی بر روی کودکان داشته باشد. من نیز واکنش‌های بسیار خوبی را از کودکان دیدم و با وجود اینکه کار من تمی سیاه و سفید داشت اما بچه‌ها بسیار خوب جذب آن شدند. به همین خاطر نیز من در روند اجرای کار به آن‌ها اجازه دادم که در بخش‌هایی از اثر فعالیت کنند و نقش بزنند زیرا فکر می‌کنم که این اقدام باعث می‌شود که نسل آینده ما جسارت بهتری پیدا کند و بتواند ارتباط نزدیک‌تری را با هنر تجربه کند.
او تصریح کرد: متأسفانه بسیاری از مردم کشور ما از فضاهای هنری تصور نادرستی دارند به همین خاطر ضروری است که اقداماتی چون بهارستان را در سطح شهر شاهد باشیم زیرا با اجرای چنین رویدادهایی می‌توان به تغییر رویه امیدوار شد کما اینکه تجربه نیز ثابت کرده که چنین اقداماتی سبب‌ساز فرهنگ‌سازی و پررنگ شدن گرایش‌های هنری مردم می‌شود.
این هنرمند برگزاری سالانه بهارستان را احترام گذاشتن به شهروندان خواند و گفت: امیدوارم که برنامه‌های هنری ادامه و استمرار داشته باشد تا بتوان فرهنگ‌سازی را به صورت مداوم دنبال کرد، زیرا همه شهروندان به این فضا نیاز دارند. در واقع همه ما نیاز داریم که احساس کنیم در قبال مالیات و عوارضی که پرداخت می‌کنیم خدماتی نیز به ما ارائه می‌شود و به ما احترام گذاشته می‌شود.
آقایی بیان کرد: اقداماتی چون بهارستان سبب می‌شود که احساس زنده بودن در شهر القاء شود و افراد احساس بهتری از حضور در جامعه و بین مردم داشته باشند.
او درباره طرح اجرایی خود در این دوره از تخم‌مرغ‌های رنگی گفت: طرح من یک فضای کلی بود که سفره‌ای ایرانی را با استفاده از موتیف‌های ایرانی ارائه می‌کرد. در واقع این طرح با اشکالی ترکیب شده بود که نوعی هارمونی خاص داشت و امکان خوانش را از نزدیک به مخاطب ارائه می‌کرد.
سومین سالانه هنرهای شهری «بهارستان» به همت سازمان زیباسازی شهر تهران در بهار سال 1397 در سطح شهر تهران برگزار شده است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • "فصلنامه معماری و شهر سازی" در شماره 104 خود که پاییز 90 منتشر گردید به موضوعات مختلفی در ارتباط با سازمان زیباسازی پرداخت با کلیک بر روی نام مقاله می توانید آن را مشاهده کنیدیک…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه