ماهنی تذهیبی: بهارستان روی ذائقه بصری مخاطب تاثیر مثبت دارد

ماهنی تذهیبی گفت: از نظر من بهارستان اتفاق مثبتی است و همه ما هنرمندانی که در این رویداد حضور داریم در جهت بهتر کردن آن می‌توانیم به نوعی با هم همکاری داشته باشیم تا کامل‌تر و چشم نوازتر و هماهنگ‌تر آثار هنری دیده شوند.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، ماهنی تذهیبی از هنرمندان بخش "دیوارهای کوچک شهر من" سومین سالانه هنرهای شهری «بهارستان» است؛ این هنرمند اثرش 56 متر مربع روی دیواری در متروی قیطریه کار شده است. او در توضیح اثر خود گفت: از آنجایی که تصویرگر هستم، معمولا طرح‌هایی که ارائه می‌دهم از دل موتیف‌ها، خطوط و لحنی که در کتاب‌هایم دارم شکل می‌گیرد، اما هر بار این طرح‌ها متناسب با حال و هوای زمان و لحنی که قرار است کار در آن حضور داشته باشد تغییر می‌کند و گرافیک و تکنیک را نیز با فضا مناسب‌سازی می‌کنم. موتیف‌هایی که در این اثر کار شده نیز همان‌هایی هستند که در کارهایم دارم البته با فکر بهار و نو شدن طبیعت، در عین حال که در فضای شهری و زندگی مردم به روی دیوار می‌آیند.
تذهیبی ادامه داد: تصاویرمتشکل است از یکسری فیگور انسانی، پرنده و گیاه که رویش و نو شدن را به شکل سمبلیک و نرمالیستی همراه با تداعی یک قصه البته با اشاره غیرمستقیم در دل خود دارند و برای مخاطب آشنا هستند. در بخش رنگ نیز ترکیبی از سبزآبی، فیروزه‌ای که رنگ‌های ایرانی هستند را همراه با سبز بهاری و تازه بکار گرفتم. در کنار آن از رنگ‌های گرم از خانواده اکر و نارنجی هم بهره گرفتم که چشم نواز است. قصدم این بود که طراوت را در اثرم داشته باشم علاوه بر این از خاکستری هم استفاده کردم تا این‌ها را به هم وصل کند.
وی درباره همخوانی این طرح با محیط اطرافش نیز بیان کرد: زمانی که دیوار را انتخاب کردم، شروع به اتود زدن کردم و به این طرح رسیدم. فضای اطراف دیوار پردرخت است و تناسب خوبی با محیط دارد. اثر سبزی و هارمونی با محیط اطراف دارد و همه این رنگ‌ها در ناخودآگاه من تاثیرگذاشت و در پالت رنگی من که زائده ذهنیم است نشست،علاوه بر این رنگ خاکستری هم در همه جای شهر دیده می‌شود و به ته مایه رنگی تهران که غالب است نزدیک است.
این هنرمند با اشاره به تاثیرگذاری رویداد بهارستان روی مردم شهر اظهار کرد: در هر بازده زمانی که پروژه‌های زیباسازی شکل می‌گیرد در هر محله تهران تبدیل به یک اتفاق بصری هیجان انگیز می‌شود و مردم با نقد منفی یا مثبت خود با ما همراه می‌شوند، از این جهت رویداد بهارستان بسیار مثبت است. حال اینکه چقدر روی ذائقه بصری مخاطب تاثیرگذار باشد به کیفیت و درون مایه اثر بر می‌گردد و اینکه چقدر روی آن فکر شده است. ولی بطور کلی اتفاق‌هایی مانند بهارستان بر روی مردم شهر تاثیر دارد و یک اتفاق جذاب است. بازخوردی که مخاطب انتقال می‌دهد برگرفته از این اتفاقات است. از نظر من بهارستان اتفاق مثبتی است و این دنبال کردن اتفاقات بصری در شهر یک بازی است برای من و همه ما در جهت بهتر کردن آن می‌توانیم به نوعی با هم همکاری داشته باشیم تا کامل‌تر و چشم نوازتر و هماهنگ‌تر آثار هنری دیده شوند.
تذهیبی در خاتمه گفت: من جزیی از این مجموعه هستم، اما فکر می‌کنم اگر همه به این فکر کنیم که این ماجرا جدی‌تر گرفته شود و به پتانسیل‌های فردی و هماهنگی آن با محیط فکر کنیم، اتفاقات بهتری خواهد افتاد. اگر در مجموعه فراخوان‌ها فرصت زمانی بیشتری به هنرمند بدهند نتایج پخته‌تری را بدست خواهند آورد.
سومین سالانه هنرهای شهری «بهارستان» به همت سازمان زیباسازی شهر تهران در بهار سال 1397 در سطح شهر تهران برگزار شده است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • "فصلنامه معماری و شهر سازی" در شماره 104 خود که پاییز 90 منتشر گردید به موضوعات مختلفی در ارتباط با سازمان زیباسازی پرداخت با کلیک بر روی نام مقاله می توانید آن را مشاهده کنیدیک…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه