سمانه مطلبی:

درختستان توجه مردم را به محیط زیست جلب می‌کند

یک هنرمند مجسمه ساز اجرای طرح درختستان در سالانه بهارستان را اقدامی مثبت در راستای توجه مردم به محیط زیست دانست و گفت: درختستان سبب می‌شود که مردم نگاهی دوباره به درختان خشکیده داشته باشند و به خوبی جای خالی آنان را احساس کنند.
 

یک هنرمند مجسمه ساز اجرای طرح درختستان در سالانه بهارستان را اقدامی مثبت در راستای توجه مردم به محیط زیست دانست و گفت: درختستان سبب می‌شود که مردم نگاهی دوباره به درختان خشکیده داشته باشند و به خوبی جای خالی آنان را احساس کنند.
به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، سمانه مطلبی سلوط، هنرمند مجسمه ساز درباره طرح اجرایی خود در بخش درختستان سومین سالانه بهارستان گفت: من سعی کردم که با استفاده از آینه درختان خشک خیابان ولیعصر را آذین ببندم بر همین مبنا نیز طرح‌هایی از پرندگان را با استفاده از آینه اجرا کردم.
او درباره شکل‌گیری ایده این طرح اظهار کرد: من قالیچه‌ای دارم که متعلق به مادربزرگم است. این قالیچه که یک اثر هنری قابل توجه به شمار می‌رود، سرشار از پرندگان زیباست به همین خاطر نیز فکر کردم که از پرنده به عنوان سمبلی روشن برای بهار و پیام آور شادمانی استفاده کنم.
این هنرمند درباره استفاده از آینه در این اثر بیان کرد: آینه از جمله مواردی است که سبب انعکاس نور می‌شود به همین خاطر نیز فکر کردم که انعکاس نور بر روی یک درخت مرده و خشک می‌تواند نشاط آور و جذاب باشد و روحی برای این تن خشکیده شود.
مطلبی سلوط تصریح کرد: طرح درختستان اتفاق بسیار مثبتی است که توانسته جایگاه بسیار خوبی را در بین مردم به دست آورد تا جایی که من بازخوردهای غریب و بسیار لذت‌بخشی از توجه مردم به دست آوردم.
او ادامه داد: این نخستین بار بود که من به عنوان یک هنرمند در خیابان کار کردم اما میزان توجه مردم به درختان و کاری که ما اجرا می‌کردیم برای من بسیار جذاب بود. البته در بدو امر بسیاری از مردم فکر می‌کردند که ما در حال خشکاندن درختان هستیم اما با دریافت ماجرا واکنش‌ها بسیار زیبا و جذاب بود.
این هنرمند روند اجرایی سالانه بهارستان را مثبت خواند و گفت: به نظر من در این دوره طرح‌ها بسیار جذاب بودند و من هنرمندان بسیار خوبی را در حال کار مشاهده کردم. به نظر من دلیل موفقیت این بخش حضور فرد حرفه‌ای چون استاد لاهوتی بود که خودشان مجسمه سازی مطرح هستند. در واقع حضور بهداد لاهوتی سبب شد که به هنرمندان در اجرای طرح کمک شایانی شود و شکل حرفه‌ای‌تری را در این بخش شاهد باشیم.
مطلبی سلوط افزود: مردم هر ساله منتظرسالانه بهارستان هستند و این نشان دهنده جایگاه خوب و مثبت این طرح است.
او طرح درختستان را عامل مثبتی در فرهنگ‌سازی برای محیط زیست خواند و ادامه داد: به نظر من درختستان اقدام موثری است که سبب می‌شود مردم نگاهی دوباره به درختان خشکیده داشته باشند و به خوبی جای خالی آنان را احساس کنند. در واقع این طرح کمک می‌کند تا مردم باز هم به محیط زیست و دنیای اطراف خود توجه نشان دهند به همین خاطر نیز امیدوارم که این طرح موثر همچنان تداوم یابد و هرگز درختی خشکیده نشود.
سومین سالانه هنرهای شهری «بهارستان» به همت سازمان زیباسازی شهر تهران در بهار سال 1397 در سطح شهر تهران برگزار شده است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • "فصلنامه معماری و شهر سازی" در شماره 104 خود که پاییز 90 منتشر گردید به موضوعات مختلفی در ارتباط با سازمان زیباسازی پرداخت با کلیک بر روی نام مقاله می توانید آن را مشاهده کنیدیک…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه