نرگس مجیدی: مواجهه با مخاطب در سالانه «بهارستان» آموزنده است

صاحب اثر «دعوت از ستارگان» در سومین سالانه بهارستان،‌ توضیح داد تجربه اجرای محیطی سازه‌های شهری، بسیار آموزنده و مفید است و هنرمند را در کنار مخاطب قرار می‌دهد.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، نرگس مجیدی از هنرمندان بخش هنرهای محیطی سومین سالانه «بهارستان» درباره اثر خود در این رویداد هنری گفت: نام اثرم «دعوت از ستارگان» است که در پیاده‌روی روبه‌روی مجتمع تجاری تیراژه و درواقع شمال به جنوب بزرگراه اشرفی اصفهانی نصب شده است.
وی افزود: این اثر درواقع یک فریم بزرگ فیلم است که به طول ۱۸ متر و عرض یک متر، در طول پیاده‌رو نصب شده و شامل ۱۶ تصویر از سگ‌های آشنای سینمایی است.
او درباره انتخاب سگ‌ها توضیح داد: درواقع چون امسال سال سگ است خواستیم نوستالژی متولدان دهه ۵۰ و ۶۰ را با سگ‌ها در این اثر زنده کنیم. بعضی از این سگ‌ها مربوط به دوره‌های قبل از دهه پنجاه است و برخی نیز برای متولدان دو سه دهه اخیر آشناتر است. بوشوگ، بارون، بل، اسپاک و پلوتو تعدادی از این سگ‌ها هستند.
مجیدی درباره ویژگی‌های تکنیکی سازه خود نیز گفت: اصل سازه فلزی است و با جوشکاری نوار‌های باریک آن را ساخته‌ایم. برای نمایش تصویرها هم از بنر استفاده کردیم. از آنجایی که برخی تصاویر به خاطر قدیمی بودن کیفیت خوبی نداشت، قبل از اجرا روی بنر، کار گرافیکی برای افزایش کیفیت تصویر انجام دادیم.
این هنرمند که دو سال قبل هم با طرح فرش قرمز در سالانه بهارستان حضور داشت، درباره تجربه اجرای اثر خود در میان مردم گفت: مواجهه با مخاطب خیلی جالب و آموزنده است و ما می‌توانیم حین نصب اثر، بازخوردهای مردم را از نزدیک ببینیم و نظرات‌شان را بشنویم. مردم درباره طرح سوال می‌پرسند و حین ساخت و پس از پایان کار با آن عکس می‌گیرند. مثلا در طرح دو سال قبل که با موضوع محیط زیست بود، مردم بعد از تماشای کار ابراز امیدواری می‌کردند که توجه به مشکلات زیست‌محیطی در کشور زیادتر شود.
مجیدی همچنین درباره درک متفاوت مردم از اثر هنری گفت: طیف متنوعی از آدم‌ها با سلیقه‌ها و دریافت‌های متفاوت هنری با اثر روبه‌رو می‌شوند و این اتفاق در کشور ما خیلی کم افتاده که هنرمند مستقیم در مواجهه با مردم باشد. تداوم چنین رویدادهای هنری باعث افزایش سواد بصری مخاطب می‌شود. از طرفی آثار شهری ساده‌تر و مردمی‌تر می‌شوند.
او درباره ظرفیت تهران برای اجرای هنرهای محیطی نیز گفت: در تهران عناصر مزاحم محیطی بسیار زیاد است و گاهی می‌بینیم که آثار درست جانمایی نشده‌اند. برای همین گاهی، قرار دادن عناصر زیبایی‌شناسانه به زیبایی شهر کمک نمی‌کند. بگذارید پارک ملت را مثال بزنم؛ تراکم سازه‌ها در پارک ملت، آزاردهنده است و باعث می‌شود فضای مغشوش و شلوغ به نظر بیاید و مخاطب نتواند روی یک اثر تمرکز کند.
او ادامه داد: برخی از این آثار به سالانه بهارستان در دوره‌های گذشته اختصاص دارد ولی از سطح شهر جمع نشده‌اند و این روزها می‌بینیم که رنگ آنها رفته و کارکردی ندارند ولی همچنان پابرجا هستند. بهتر است چنین سازه‌های مناسبتی، بعد از پایان طرح از شهر جمع شوند.
نرگس مجیدی در پایان گفت: درست است که هنرمند درباره جانمایی اثرش نظر می‌دهد اما در نهایت این یک کار کاملا کارشناسی است که باید از سوی سازمان زیباسازی به درستی انجام شود.
سومین سالانه هنرهای شهری «بهارستان» به همت سازمان زیباسازی شهر تهران در آستانه سال 1397 در سطح شهر تهران برگزار شده است.

معرفی کتاب

  • ارتباط با نشریه: تهران، خیابان شریعتی، خیابان قیطریه، خیابان مهر محمدی، بن بست یعقوبی کجانی، پلاک ۳۴ / تلفن: ۲۲۶۷۷۶۶۶ تلفکس: ۲۲۲۱۱۶۶۲فصلنامه معماری محوطه در شماره هفدهم خود که پاییز 90 منتشر گردید به موضوعات…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

بنر لینک کتابخانه

نگارخانه