صادق بهدانی: نگاه مردم و هنرمندان به هنرهای شهری حرفه‌ای شده است

صاحب اثر «باران بهاری» در سومین سالانه بهارستان گفت که نگاه مردم و هنرمندان به سازه‌های هنری و المان‌های بصری بسیار بهتر از گذشته شده است.
 

به گزارش روابط عمومی واموربین‌الملل سازمان زیباسازی شهرتهران،صادق بهدانی از هنرمندان بخش هنرهای محیطی درباره اثر خود در سومین سالانه «بهارستان» گفت: طرح من با نام «باران بهاری» در میدان رسالت تهران جانمایی شده است. این سازه را با الهام از حس کودکان به باران طراحی کردم.
وی افزود: تصورم این است که همه کودکان از بارش باران بهاری شاد می‌شوند و بنابراین محور کار را بر همین اصل استوار کردم. خواستم بازی بچه‌ها در این باران را به نمایش بگذارم.
این هنرمند توضیح داد: البته تلاش کردم در طراحی ابرها، از طرح‌های خطی ساده فاصله بگیرم و ابرهای زیباتری بسازم و درواقع ابرها را مینی‌مال کنم.
او درباره تجربه حضور در سومین سالانه هنرهای شهری «بهارستان» گفت: همه برای آمدن یک فصل مهم،آثار خود را طراحی کردیم و تلاش‌مان این است که تجربه بهار را زیباتر کنند. مردم متوجه این زیبایی می‌شوند و درواقع به عنوان مخاطب اصلی، از این آثار تاثیر می‌گیرند.
بهدانی، درباره تجربه خود توضیح داد: تلاش می‌کنم خلاقیت مهم‌ترین عنصر کارم باشد و قبلا هم به عنوان دانشجوی معماری همیشه در مسابقات طراحی شرکت می‌کردم تا واکنش مخاطب را به کارهایم بسنجم. مردم زمان نصب سازه‌های سالانه بهارستان، اطراف ما هستند و ما را تشویق می‌کنند و این نکته بسیار خوب و لذت‌بخشی است.
وی ادامه داد: وقتی با مخاطب عمومی مواجه می‌شوی، برداشت‌ها از اثر بسیار متفاوت و جالب است. حتی ممکن است مخاطب از یک باکس تصور تازه‌ای داشته باشد و آن را به شکل یک دایره ببیند و این موضوع برای من بسیار قابل تامل است.
این هنرمند معمار تصریح کرد: حقیقت این است که ظرفیت تهران برای چنین طرح‌هایی بسیار زیاد است. تمرکز اصلی بهارستان روی مناطق مرکزی‌تر شهر است درصورتی‌که مناطقی وجود دارند که در این سه سال سازه‌ای در آن نصب نشده است. خوب است در سال‌های آینده آثار این رویداد هنری به این مناطق گسترش پیدا کند.
صادق بهدانی در پایان گفت: مردم در این سال‌ها کاملا با المان‌های طرح بهارستان ارتباط برقرار کرده و با آن آشنا شده‌اند زیرا قبلا دیدن چنین سازه‌هایی برایشان عجیب بود. هنرهای شهری نیز در این چند سال پیشرفت کرده است به عنوان مثال قبلا تصور هنرمندان و مدیریت شهری از ساخت چنین سازه‌هایی فقط بزرگ‌کردن ابعاد وسایل و ابزار بود. مثلا در میدان‌ها یک توپ فوتبال را با ابعاد بزرگ می‌گذاشتند. ولی الان نگاه هنرمندان هم بسیار بهتر شده و آثار هنرمندانه‌تری خلق می‌کنند.
سومین سالانه هنرهای شهری «بهارستان» به همت سازمان زیباسازی شهر تهران در آستانه سال 1397 در سطح شهر تهران برگزار شده است.

معرفی کتاب

  • ارتباط با نشریه: تهران، خیابان شریعتی، خیابان قیطریه، خیابان مهر محمدی، بن بست یعقوبی کجانی، پلاک ۳۴ / تلفن: ۲۲۶۷۷۶۶۶ تلفکس: ۲۲۲۱۱۶۶۲فصلنامه معماری محوطه در شماره هفدهم خود که پاییز 90 منتشر گردید به موضوعات…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

بنر لینک کتابخانه

نگارخانه