سعید روانبخش، عضو هیئت داوران سومین دوره بهارستان:

هنرهای شهری پا به محلات گذاشته‌اند

سعید روانبخش، عضو هیئت داوران سومین دوره بهارستان، انتخاب دیوارهای کوچک شهری را برای حضور در بهارستان مثبت خواند و گفت: این رویداد سبب شده که هنر وارد محلات شود و به زندگی مردم نزدیک‌تر شود.
 

سعید روانبخش، عضو هیئت داوران سومین دوره بهارستان، انتخاب دیوارهای کوچک شهری را برای حضور در بهارستان مثبت خواند و گفت: این رویداد سبب شده که هنر وارد محلات شود و به زندگی مردم نزدیک‌تر شود.
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، سعید روانبخش، عضو هیئت داوران سومین دوره بهارستان، درباره آثار شرکت کننده در بخش دانشجویی گفت: کارها در بخش دانشجویی محدود بودند و اثر با کیفیت نیز به ندرت دیده می‌شد به نحوی که می‌توان فکر کرد شاید شرکت کنندگان به درستی روند و اهداف بهارستان را درک نکرده بودند البته در بخش حرفه‌ای شاهد ایده‌های نسبتاً خوبی بودیم.
او ادامه داد: برخی از ایده‌های خوب در بخش دانشجویی مربوط به فارغ‌التحصیلان بود که البته می‌توانستند در بخش حرفه‌ای حضور پیدا کنند اما با این وجود بخش دانشجویی به اندازه کافی از آثار با کیفیت برخوردار نبود.
عضو هیئت داوران سومین دوره بهارستان تصریح کرد: در بخش حرفه‌ای مرتبط با هر دو بخش دیوارنگاری و تخم مرغ‌های نوروزی، درصد مهمی از آثار خوب مربوط به تصویرگری بود و می‌توان گفت که بیش از 60 درصد آثار خوب و مناسب در حیطه تصویرگری گنجانده می‌شد.
روانبخش سطح کیفی آثار نسبت به ایدئال داوران گفت: اگر چه آثار در بخش حرفه‌ای خوب بود و در حوزه تصویرسازی شاهد کارهای نسبتاً خوبی بودیم اما به نظر من سطح کیفی کارها با ایدئال هیئت داوران فاصله بسیاری داشت و بسیاری از کارهای ارسالی دچار مشکلاتی بود که نمی‌شد پذیرفت.
او دیوارهای کوچک شهری را ایده مناسبی در راستای بهسازی شهر خواند و اظهار کرد: این دوره اتفاق خوبی که رخ داد مربوط به بخش دیوارنگاری بود زیرا تخصیص دیوارهای کوچک شهری سبب شد که هنرمندان مجبور به متفاوت اندیشیدن شوند به همین خاطر نیز کارهای قوی‌تری ارائه شده بود.
عضو هیئت داوران سومین دوره بهارستان ادامه داد: در بخش تخم مرغ‌های نوروزی شاهد تکرار آثار بودیم زیرا به نحوی نگاه‌ها عادی شده است اما در بخش دیوارهای کوچک شهری ، ایده‌های خوبی ارائه شد زیرا هنرمندان امکانات دیوار، سطوح و موقعیت آن را مد نظر قرار دادند و به همین خاطر تعداد محدودی از آثار واقعاً خوب بود هر چند در این بخش نیز بیشترین گرایش‌ها به سمت تصویرسازی بود.
روانبخش افزود: به نظر من تأثیرگذاری بخش دیوارهای کوچک شهری بسیار بالاست زیرا این بخش سبب شده که هنر و در نهایت احساس نوروز به محله‌های شهر وارد شود.
او با اشاره به شروع اجرای دیوارنگاری‌ها در سطح شهر گفت: جا نمایی این آثار در سطح شهر برای من اتفاق بسیار جذابی بود زیرا در این دوره بیشتر نگرش‌ها به سمت محلات سوق یافت و این هنر به زندگی مردم وارد شده است.
عضو هیئت داوران سومین دوره بهارستان پیشنهاد داد: با هدف پیشگیری از تکراری بودن طرح‌ها، می‌توان در دوره بعد تعدادی از هنرمندان مطرح را که در حوزه‌های دانشگاهی و فرهنگی فعال هستند، انتخاب کرد تا هنرمندانی را برای حضور در فراخوان معرفی کنند زیرا بسیاری از هنرمندان که وارد این حوزه می‌شوند، چندان با موضوع آشنا نیستند و این اقدام می‌تواند به هنرمندان در درک اهداف بهارستان بیشتر کمک کند.

تبلیغات فرهنگی

بنر لینک کتابخانه

نگارخانه