کیانوش غریب پور، عضو هیئت داوران سومین دوره بهارستان:

عدم توجه هنرمندان به این حوزه سبب شده در این دوره رشد اندکی داشته باشیم

کیانوش غریب پور، عضو هیئت داوران سومین دوره بهارستان بر لزوم توجه هنرمندان به شاخه هنرهای شهری تأکید کرد و گفت: متأسفانه عدم توجه جدی هنرمندان به این حوزه سبب شده که در این دوره شاهد رشد اندکی در این بخش باشیم.
 

کیانوش غریب پور، عضو هیئت داوران سومین دوره بهارستان بر لزوم توجه هنرمندان به شاخه هنرهای شهری تأکید کرد و گفت: متأسفانه عدم توجه جدی هنرمندان به این حوزه سبب شده که در این دوره شاهد رشد اندکی در این بخش باشیم.
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، کیانوش غریب پور، عضو هیئت داوران سومین دوره رویداد بهارستان سطح آثار این دوره را متوسط خواند و در این باره گفت: طی سه دوره‌ای که از این رویداد می‌گذرد می‌توان گفت که ما در این رویداد به سطح متوسطی از آثار رسیده‌ایم اما متأسفانه به نظر می‌رسد که هنرمندان در همین سطح متوقف‌شده‌اند و چندان به دنبال ارائه نوآوری و مطالعات گسترده بر روی این فضا نیستند.
او افزود: به نظر می‌آید که هنرمندان ما شاخه هنرهای شهری را چندان جدی نگرفته‌اند و این عرصه را رشته تخصصی خود نمی‌دانند به همین خاطر صرفاً به دنبال فراخوان‌ها هستند تا بر مبنای آن به طراحی بپردازند و یا آثار موجود در آرشیوهای خود را با این حوزه منطبق کنند.
عضو هیئت داوران سومین دوره بهارستان تصریح کرد: به نظر می‌رسد که آن جستجوگری خلاق که در هر رشته‌ای نیاز است و هر متخصص و فعالی باید برای آن تلاش کند تا پیشرفت لازم را به دست آورد، در این دسته از هنرمندان ما نیست چرا که اغلب فعالان این دسته از هنرهای شهری صرفاً در انتظار فراخوان هستند و وقتی از کیفیت پایین آثار با آنان صحبت می‌کنیم، مدام مدت زمان اندک فراخوان را بهانه اصلی خود می‌دانند در حالی که یک هنرمند فعال نه تنها در مدت این یک ماه بلکه باید در تمام سال به سوژه‌ها و تحقیق و پژوهش در این حوزه بیاندیشد، همان‌طور که یک هنرمند نقاش، تمام طول سال در آتلیه خود مشغول به کار است.
غریب پور ادامه داد: با توجه به مواردی که اشاره کردم، می‌توان گفت که سطح کیفی این دوره از آثار رشد بسیار ضعیفی داشت بنابر این نمی‌توان گفت که در این دوره شاهد اتفاق ویژه‌ای هستیم زیرا آنچه که مد نظر اهداف شهری و سیاست‌گذاری‌های ما بوده ، محقق نشده است.
او درباره آثار ارسالی به بهارستان گفت: متأسفانه حجم زیادی از آثار ارسالی به بخش دیوارنگاری و تخم‌مرغ‌های رنگی کپی‌برداری بود که البته در بخش تخم‌مرغ‌های رنگی این میزان بیشتر بود. بر همین اساس هم من فکر می‌کنم لازم است که درباره این مسائل هنرمندان با یکدیگر به تعامل بیشتری بپردازند و روش‌های سخت گیرانه بیشتری را در مورد آثار و گزینش آن‌ها به کار ببریم.
عضو هیئت داوران سومین دوره بهارستان تأکید کرد: این گله به هنرمندان ما وارد است که این حوزه را چندان جدی نگرفته‌اند و بعد از یک یا دو دوره به تکرار رسیده‌اند به همین خاطر نیز من فکر می‌کنم با استفاده از ورک شاپ ها بهتر می‌توانیم به آثار بهتری دست یابیم و هنرمندان مستعد را از طریق کار کارگاهی تشخیص دهیم. در واقع با این روش امکان ارائه آثار کپی از بین می‌رود و هنرمندان می‌توانند بیشتر به فضای ذهنی رویدادی چون بهارستان نزدیک شوند زیرا تعامل می‌تواند سطح آثار هنرمندان را به سمت رشد سوق دهد.
غریب پور درباره تفاوت بخش دیوارنگاری در این دوره از بهارستان گفت: در این دوره ایده مربوط به دیوارهای کوچک بود البته چنین طرحی چند سال پیش نیز به شکلی دیگر اجرا شده بود اما به دلیل شکل گرفتن رقابتی نامناسب در بین هنرمندان برای تصاحب دیوارهای بزرگ‌تر به لحاظ دیده شدن، تصمیم بر اجرای چنین طرحی شد زیرا اغلب کارهایی که هنرمندان در دوره‌های قبل برای اجرای آن تأکید داشتند، بیش از اینکه در معرض دید مخاطبان پیاده باشد، در حاشیه اتوبان‌ها و معرض دید افراد سواره قرار داشت لذا تصمیم بر این شد که این بار دیوارهای کوچک‌تر و معابری که مردم و عابران پیاده از آن عبور می‌کنند در مرکز توجه قرار گیرد.
او افزود: در این بخش از بهارستان هنرمندان باید بر اساس مختصات و ویژگی‌های یک دیوار خاص و با توجه به معماری و هم‌جواری آن با ساختمان‌های اطراف، طرحی را ارائه دهند که با فضای آن دیوار همخوانی داشته باشد البته باید برای دیوارهای بزرگ‌تر شهری نیز اقدامی در خور برنامه‌ریزی شود اما به نظر من لازم است که برای این بخش پروژه‌هایی را به شکل فراخوان تعریف کنیم تا بهترین آثار برنده این دیوارهای بزرگ و تأثیرگذار شود.
عضو هیئت داوران بهارستان در پایان تأکید کرد: از هنرمندان می‌خواهم که هنرهای شهری را بخشی از هنر حرفه‌ای خود بدانند و بدانند که آثار کپی قطعاً شانسی برای حضور در این رویداد نخواهند داشت.

تبلیغات فرهنگی

بنر لینک کتابخانه

نگارخانه