یادگار خیام، عضو شورای انجمن خوشنویسان و هیئت داوران کارگاه نوروز:

آثاری که آرامش به مردم هدیه می‌دهند

یادگار خیام، عضو هیئت داوران کارگاه خوشنویسی نوروز معتقد است که نمایش آثار خوشنویسی در سطح شهر، سبب‌ساز بازگشت مردم به ریشه‌های ادبی و هنری ایران می‌شود و امید را در دل‌ها زنده می‌کند.
 

یادگار خیام، عضو هیئت داوران کارگاه خوشنویسی نوروز معتقد است که نمایش آثار خوشنویسی در سطح شهر، سبب‌ساز بازگشت مردم به ریشه‌های ادبی و هنری ایران می‌شود و امید را در دل‌ها زنده می‌کند.
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، یادگار خیام، عضو شورای انجمن خوشنویسان و هیئت داوران کارگاه نوروز درباره برگزاری این طرح گفت: امیدوارم روزی شاهد این باشیم که اتفاقات هنری تهران در قالبی کوچک‌تر درون شهرستان‌ها نیز اجرا شود زیرا مردم وقتی درگیر زندگی روزمره می‌شود، کمتر زیبایی‌ها را مورد توجه قرار می‌دهند به همین خاطر لازم است که با آثار هنری تلنگری بر این بدنه وارد کنیم.
او برگزاری کارگاه نوروز را اتفاقی مثبت خواند و اظهار کرد: این برنامه از چند نظر ارزشمند است زیرا صرفاً یک کارگاه و برای صنفی خاص نیست. همان‌طور که می‌دانید خوشنویسان در این کارگاه از فرهنگ و هنر این سرزمین دفاع می‌کنند و البته از اجرای آثار لذت می‌برند زیرا تنها جهادی است که می‌توان در آن لذت برد و گذر زمان را حس نکرد، هنر است.
این هنرمند تبادل تجربیات را از جمله ابعاد مثبت برگزاری کارگاه نوروز دانست و بیان کرد: در این کارگاه‌ها، تبادل تجربیات، شیوه‌های کار کردن و تکنیک اجرایی به شکلی منحصر به فرد رخ می‌دهد. خوشنویسان افرادی خوش‌قلبی هستند و این هنر انسان ساز است به همین خاطر هنرمندان این عرصه با روی باز تجربیات خود را در اختیار دیگران قرار می‌دهند.
خیام ادامه داد: فرصت پیش آمده از سوی سازمان زیباسازی جای تقدیر دارد زیرا آثار تولید شده در این کارگاه‌ها برای مردم است و بر روی بیلبوردهایی نصب می‌شود که مردم را دعوت به لذت بردن از هنر می‌کند. در واقع این آثار جنبه‌ای فرامادی دارد و آرامش را به مردم هدیه می‌دهد.
او افزود: در راستای اجرای این طرح، سازمان زیباسازی با صرف هزینه، سعی می‌کند که فرهنگ و هنر ملی را زنده نگاه دارد و هنرمند را به جامعه معرفی کند. به همین خاطر می‌توان گفت که چنین اقداماتی می‌تواند مردم را به هویت خود و شعر بازگردند تا به شادابی و امید فکر کنند.
عضو هیئت داوران کارگاه نوروز تأکید کرد: اگر ما شعر را به تصویر ترجمه کنیم نستعلیق زاده می‌شود ضمن اینکه احساسی که از موسیقی دریافت می‌کنیم، نیز در نستعلیق جان می‌گیرد.
خیام بر لزوم توجه بر کیفیت آثار این برنامه تأکید کرد و گفت: برنامه کارگاه می‌توانست به صورت جشنواره برگزار شود اما به دلایل این امکان حاصل نشد البته در راستای بهبود کیفیت آثار انجمن خوشنویسان تمام تلاش خود را به کار برد زیرا متوجه اهمیت این موضوع شد. به همین خاطر نیز ما سعی کردیم که به جنبه‌های کیفی بیشتر توجه کنیم.
او تصریح کرد: تهران ویترین اولیه کشور ماست و سمبلی از تمدن چند هزار ساله ما ایرانیان است، به همین خاطر زیباسازی شهر در راستای هویت ملی مهم است زیرا به طور حتم توریست‌ها برای دیدن ساختمان‌ها به تهران نمی‌آیند و به دنبال فرهنگ و هنر و ریشه‌های زندگی ما هستند.
این هنرمند ادامه داد: کشور ما با تمام خوبی‌ها و بدی‌ها برای ماست و ما باید برای آبادانی آن تلاش کنیم. تزئین کردن تهران برای مردم و توریست‌ها به عنوان یک ویترین زیبا می‌تواند با بازگشت به ریشه‌هایمان و هنرهای اصیلی چون خوشنویسی میسر شود.
خیام افزود: اگر ما بتوانیم امروز، هنر بومی خودمان را ارائه کنیم، موفق خواهیم شد. همان‌طور که ما امروز با موسیقی کشورهای دیگر می‌توانیم ارتباط برقرار کنیم و زیبایی و تناسب موسیقی را مد نظر قرار می‌دهیم، یک توریست خارجی نیز می‌تواند از فرم‌های زیبای این آثار لذت ببرد. نستعلیق در خود به حدی ذخیره دارد که می‌تواند ساعت‌ها چشم بیننده را خیره کند کما اینکه آثار خوشنویسی ما در کشورهای دیگر بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرد زیرا آنان فراتر از متن فرم‌های زیبا و جذابی را می‌بینند که نمونه‌ای در طبیعت ندارد.
او نمایش آثار خوشنویسی در سطح تهران را خلاقانه خواند و گفت: هر بیلبورد فضایی برای یک هنرمند است که گاهی به اندازه چندین نمایشگاه بازدیدکننده دارد و ما از چند جهت می‌توانیم، ابعاد این ایده خلاقانه و قابل ستایش را ببینیم.
این هنرمند خاطرنشان کرد: انجمن برای افزایش سطح کیفی این طرح از هنرمندان سطح بالا و نفرات برتر جوانان دعوت به عمل آورد تا در فراخوان شرکت کنند زیرا هدف اصلی ما حفظ آبروی خوشنویسی بود برای همین سطح کیفی آثار بسیار حائز اهمیت بود.
خیام راه‌اندازی موزه خوشنویسی ایران را اتفاق مثبتی خواند و گفت: موزه خوشنویسی یکی از اتفاق ارزشمند است که شاید ایجاد آن وظیفه سازمان زیباسازی نبود و باید سازمان میراث فرهنگی برای آن اقدام می‌کرد. برخی کشورها چون ژاپن ورزش‌هایی ملی دارند که در مدارس آموزش می‌دهند اما متأسفانه ما در ایران با وجود هنرهای قابل توجهی چون نستعلیق که بسیار حرف برای گفتن دارد، قدر این الماس‌ها را نمی‌دانیم و برنامه‌ای برای معرفی آن در تلویزیون نداریم و حتی در مدارس به آن پرداخته نمی‌شود تا جایی که فکر می‌کنم آموزش‌وپرورش هنر زدایی می‌کند و کتاب هنر جایگاهی در این مدارس ندارد.
او تأکید کرد: از طرف انجمن خوشنویسان و به عنوان یک ایرانی از سازمان زیباسازی قدردانی می‌کنم اما امیدواریم که در این راستا گستردگی بیشتری رخ دهد و بتوانیم شاهد ایجاد شرایطی برای تحقیق و پژوهش هنرمندان باشیم.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

بنر لینک کتابخانه

نگارخانه