الهه خاتمی، استاد انجمن خوشنویسان و عضو هیئت داوران کارگاه نوروز:

نستعلیق با فرهنگ و هویت ایران درآمیخته است

الهه خاتمی، عضو هیئت داوران کارگاه خوشنویسی نوروز برگزاری این طرح را اقدام مثبتی در راستای آشنایی مردم با فرهنگ و هنر ایران دانست.
 

الهه خاتمی، عضو هیئت داوران کارگاه خوشنویسی نوروز برگزاری این طرح را اقدام مثبتی در راستای آشنایی مردم با فرهنگ و هنر ایران دانست.
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، الهه خاتمی، استاد انجمن خوشنویسان و عضو هیئت داوران کارگاه نوروز درباره شکل‌گیری این اقدام فرهنگی گفت: این کارگاه‌ها فعالیتی در راستای بازشناسی و هویت بخشی بیشتر به شهر با استفاده از خط زیبای نستعلیق است.

او درباره جزئیات این طرح بیان کرد: این کارگاه‌ها طی دو روز اجرا شده که طبق فراخوان منتشر شده، تعدادی هنرمندان خوشنویس در آن حضور پیدا کرده‌اند. بر همین مبنا و پس از بررسی‌های انجام شده، از تعدادی هنرمند دعوت به عمل آمده تا مطالبی را که به مناسبت نوروز و بهار را به صورت زنده و کارگاهی در موزه خوشنویسی ایران اجرا کنند.

این هنرمند خوشنویسی تصریح کرد: تمام آثار اجرا شده در این کارگاه‌ها، جمع‌آوری و پس از داوری، تعدادی که قابل قبول هیئت داوران هستند در سطح شهر با بنرهای مختلف به نمایش گذاشته می‌شود.

خاتمی ادامه داد: این حرکت خجسته سبب می‌شود، چشم مردم ما با خط نستعلیق که هویت ملی و فرهنگی ماست آشنا شود زیرا به نظر می‌رسد که مردم ما تا حدودی از این نگاه هنرمندانه دور شده‌اند.

او افزود: این حرکت کمک می‌کند که مردم در سطح شهر با مضامین زیبای ادبی و عرفانی ما که مرتبط با بهار و زندگی دوباره است، آشنا و مأنوس شوند ضمن اینکه اجرای این طرح سبب می‌شود که نگاه عمومی مقداری تقویت شود و شاید مردم رفته‌رفته ضرورت آشنایی بیشتر با خط نستعلیق را دریافت کنند.

عضو هیئت داوران کارگاه خوشنویسی نوروز درباره تعداد هنرمندان حاضر در این رویداد گفت: حدود 30 هنرمند پس از بررسی‌های انجام شده در این کارگاه پذیرش شدند تا به اجرای آثار انتخابی بپردازند.

خاتمی درباره اجرای این طرح در موزه خوشنویسی ایران که به تازگی افتتاح شده است، گفت: خیلی زودتر از این‌ها باید شاهد تأسیس یک موزه خوشنویسی بودیم زیرا این هنر با فرهنگ، تمدن و هویت ما ایرانی‌ها آمیخته است.

او تأکید کرد: به شدت معتقدم که ما می‌توانیم به هنر خوشنویسی، تحت عنوان شناسنامه فرهنگی ملی که واقعاً هندسه کاملی دارد، استناد و آن را معرفی کنیم و البته خود توسط این هنر معرفی شویم.

این هنرمند ضمن ابراز خرسندی از اقدامات انجام شده، بیان کرد: طبیعتاً متوقع بودیم که متولیان فرهنگی امر، این اتفاق را بسیار زودتر از این‌ها اجرا کنند اما بسیار خوشحالیم که سرانجام این اتفاق خوش یمن رخ داده است. البته امیدواریم با حمایت و توجه بیشتر فضای بزرگ‌تری به این هنر اختصاص یابد زیرا هنوز کمی و کاستی‌ها احساس می‌شوند.

خاتمی بیان کرد: از جناب آقای یوسف دهی تشکر می‌کنم که با نگاهی هنرمندانه جو بسیار مناسبی را در موزه خوشنویسی ایجاد کردند و امیدواریم که در انجام حرکت‌های فرهنگی و هنری همچنان موفق باشند. ضمن اینکه از متولیان امر و سازمان زیباسازی شهر تهران و از فعالیت‌هایی که با کمک انجمن خوشنویسی انجام می‌شود، سپاس گذارم.

او بر لزوم حضور بانوان در عرصه‌های فرهنگی تأکید کرد و گفت: من به عنوان شخصی که نماینده کوچکی از بانوان هنرمند خوشنویس هستم، این استدعا را از متولیان امور فرهنگی دارم که نگاه ویژه به فعالیت بانوان داشته باشند. به دلیل اینکه هر کجا سرمایه‌گذاری به خصوص فرهنگی و علمی در مورد خانم‌ها انجام شده، تبعات و نتایج به مراتب اثرگذارتری را در سطح جامعه شاهد بوده‌ایم.

این هنرمند ادامه داد: دلیل این بازدهی نیز بسیار واضح است زیرا نسلی که تربیت می‌شوند، بیشترین زمان خود را در خانه با مادران می‌گذرانند و بالاترین تأثیر را از نگاه مادران دریافت می‌کنند بنابراین ما هر چقدر سرمایه‌گذاری درباره فعالیت‌های بانوان داشته باشیم و زمینه‌ها را فراهم کنیم، کم است و نتیجه بهتری می‌توانیم به دست آوریم.

بر اساس این گزارش، کارگاه خوشنویسی نوروز با هدف نمایش آثار برگزیده در سطح شهر 14 و 15 اسفندماه در موزه خوشنویسی ایران برگزار شد.

تبلیغات فرهنگی

بنر لینک کتابخانه

نگارخانه