محمد آزرم، شاعر و منتقد ادبی در خصوص اقدامات شب یلدا:

امیدوارم اقداماتی نظیر شب یلدا گسترش یابد

محمد آزرم، شاعر و منتقد ادبی، اقدامات انجام شده در راستای برگزاری شب یلدا را مثبت خواند و گفت: این اقدام کار فرهنگی مثبتی است به همین خاطر امیدوارم بسیار بیش از این‌ها مورد توجه قرارگیرد زیرا باید درباره چنین مناسبت‌هایی تبلیغ و ترویج کرد.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، محمد آزرم، شاعر و منتقد ادبی با بیان اینکه شب یلدا، شب تولد خورشید است، ادامه داد: در زمان‌های دور، مردم شب یلدا را تا سپیده دم در دامنه کوه‌ به انتظار تولد خورشید می‌نشستند و یا در نیایشگاه دعا می‌خواندند و از خداوند پیروزی خورشید و شکست اهریمن را می‌خواستند.
به گفته او به مرور در سده‌های بعد این دعاخوانی به شعرخوانی تبدیل شده و چون مردم با دیوان حافظ به علت تفأل زدن مأنوس بودنده‌اند، مجالستی بین شعر حافظ و شب یلدا شکل گرفته است.
شاعر مجموعه "الفبای راز"، با بیان اینکه در دیوان حافظ بارها به صورت استعاری به شب یلدا اشاره شده است، گفت: اگر این اشعار در شب یلدا خوانده شود، معناهایی جدید به خود می‌گیرد.
آزرم، چاپ اشعار شعرای کهن ایرانی در سطح شهر و بر روی بیلبوردها را کار ارزنده‌ای خواند و گفت: این اقدام کار فرهنگی مثبتی است به همین خاطر امیدوارم بسیار بیش از این‌ها مورد توجه قرار گیرد زیرا باید درباره چنین مناسبت‌هایی تبلیغ و ترویج کرد. چنین اقداماتی بسیار کار ارزنده است اما بیشتر نمادین و در جهت یادآوری است.
شاعر مجموعه "هیاکل"، درباره تاثیرگذاری این اقدام بر نوجوانان گفت: این اقدام برای جرقه زدن در ذهن نوجوانان مناسب است زیرا ممکن است برای نوجوانان باعث سوال شود لذا اگر جواب درستی به آنان ارائه شود و آنان پاسخ مناسب دریافت کنند این احتمال وجود دارد که برخی از آنان به خواندن تاریخ و ادبیات هم راغب شوند. با این همه اجرای صرفاً چنین اقداماتی کافی نیست.
آزرم یلدا را فرصت مناسبی برای جذب گردشگران خواند و ادامه داد: برای مناسبت‌هایی نظیر شب یلدا باید چنان فضاسازی و امکاناتی مهیا کرد که یلد هم به عنوان جشنی ملی دیده شود و هم باعث جذب گردشگران دیگر کشورها شود. در واقع باید طوری برنامه ریزی کرد که گردشگران خارجی این ایام را برای حضور در ایران در اولویت برنامه‌های خود قرار دهند و به هیچ نحو نتوانند از آن چشم‌پوشی کنند.
او تأکید کرد: یادمان باشد اگر زمانی در این سطح برای مراسم شب یلدا کاری انجام شود، گردشگران خارجی سفیر فرهنگی رسوم دیرینه سرزمین ما خواهند بود.

بنر لینک کتابخانه

نگارخانه