شمس آقاجانی، شاعر و منتقد ادبی در خصوص اکران های یلدایی:

شب یلدا فرصتی برای یادآوری شگفتی‌های شعر حافظ است

شمس آقاجانی، شاعر و منتقد ادبی، اکران اشعار بزرگان ادب فارسی بر بیلبوردهای شهری را فرصت مناسبی برای یادآوری شگفتی ادبیات کهن و شعر حافظ دانست.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، شمس آقاجانی، شاعر و منتقد ادبی شب یلدا را از جمله اعیاد مهم ایرانیان به واسطه نزدیکی این مناسبت با طبیعت ارزشمند خواند و در این باره گفت: شب یلدا از جمله اعیادی است که ارتباط مستقیمی با طبیعت دارد زیرا یک‌بار در طول سال ما را از بیگانگی با شب دور می‌کند و مستقیماً با این عنصر مهم طبیعت رو به رو می‌کند.
او ادامه داد: اعیادی نظیر یلدا ریشه تفکر را در انسان‌ها بر می‌انگیزد زیرا همه اندیشه‌های ما انسان‌ها از طبیعت آغاز شده است لذا این امر به متعادل شدن جامعه و حرکت آن به سمت بهتری کمک می‌کند.
نویسنده کتاب گزارش ناگزیری درباره حضور شعر در فرهنگ شب یلدا توضیح داد: شعر همواره هنر اصلی سرزمین ما بوده که در اغلب بخش‌های زندگی ما ایرانیان وجود داشته است لذا بعد از دوره حافظ، دیوان این شاعر به شب یلدا افزوده شد به همین خاطر من فکر می‌کنم که این شب فرصت خوبی برای یادآوری شگفتی‌های شعر فارسی است اما نباید اجازه دهیم که این روند به شکلی اتوماتیک تبدیل شود.
آقاجانی، اکران اشعار شعرای بزرگ در سطح شهر تهران به مناسبت شب یلدا را اتفاقی مبارک دانست و اظهار کرد: از نظر من با برنامه‌ریزی‌های مثبت می‌توان نگاه عادت زده به برخورد با حافظ بر سر سفره شب یلدا را از بین برد تا با هم با حافظ به صورت هستی شناختی برخور کنیم.
او اقدام سازمان زیباسازی را نیازمند استمرار در طول سال دانست و بیان کرد: باید شرایط خوانش شعر حافظ را از شب یلدا به تمام سال تعمیم دهیم اما باید در این مسیر برنامه‌ریزی‌هایی برای پیشگیری از کلیشه زدایی را داشته باشیم.
این منتقد ادبی اقدامات انجام شده در راستای شب یلدا را هوشمندانه خواند و افزود: اقدامی نظیر چاپ اشعار حافظ و شعرای بزرگ ایران بر روی بیلبوردهای شهری قابل تحسین است اما به طور حتم برای تاثیرگذاری بهتر در این عرصه باید از نگاه اسطوره‌ای بپرهیزیم.

معرفی کتاب

  • تلفیق هنر با معماری به عنوان دستاوردی بشری در طول تاریخ بزرگترین شاهکارهای ماندگار را برای انسان امروزی به یادگار گذاشته‌است. به عقیده بسیاری همین تلفیق است که معنایی خاص به زندگی و آثار برجا…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

بنر لینک کتابخانه

نگارخانه