دبیر چهارمین دوسالانه دیوارنگاری شهری:

اهمیت به موضوع پژوهش مهمترین رویکرد دوسالانه دیوارنگاری بود

موسوی گفت: در سیاست گزاری چهارمین دوسالانه دیوارنگاری تاکید شد که ما به حوزه پژوهش اهمیت ویژه ای دهیم چراکه معتقدیم اگر پژوهش جدی گرفته شود بدون تردید باعث اتفاق های خوبی در حوزه دیوارنگاری خواهد شد.
 

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، سید مجتبی موسوی دبیر جشنواره چهارمین دوسالانه دیوارنگاری شهر تهران در اختتامیه چهارمین دوره این دوسالانه، با بیان اینکه باید این رویداد که باعث تغییر در هنرهای شهری و برخورداری از اعتبار خاصی می شود را جشن گرفت، اظهار داشت: اگر نگاهی به دو رویداد گذشته دیوارنگاری بیاندازیم شاهد بهتر شدن آثار و ایده های هنرمندان خواهیم بود.
او ادامه داد: بدون تردید در حوزه دیوارنگاری ظرفیت های زیادی وجود دارد و همین موضوع باعث شده که شاهد حضور پر رنگ هنرمندان در یکی از عرصه های هنر شهری باشیم.
موسوی با بیان اینکه باید شاهد مشارکت جدی تر هنرمندان در عرصه هنرهای شهری باشیم، تصریح کرد: دیوارنگاری در شهر تهران عمر بسیار طولانی دارد اما لازم بود که در دهه 80 موج جدیدی از نقاشی دیواری در شهر تهران اتفاق بیفتد و الگویی برای دیگر شهرستان های کشور باشد.
دبیر جشنواره دو سالانه دیوارنگاری گفت: لازم بود که به هنر دیوارنگاری به صورت حرفه ای توجه شود به همین منظور نیازمند این بودیم که این رویداد را به صورت جدی تر بررسی کنیم و برای پیشرفت در مسیر بهتری گام برداریم.
به گفته موسوی این رویداد و مجموعه فعالیت هایی که در حوزه دیوارنگاری انجام شده ثمره بسیار مطلوبی داشته است.
او افزود: یکی از دستاوردهایی که در دو سال گذشته در حوزه دیوارنگاری داشتیم این بود که بسیاری از هنرمندانی که فکر می کردند این فضا در اختیار آنها نیست به سبب نوع کار بتوانند مستقیما فعالیت هایی انجام دهند.
دبیر جشنواره چهارمین دوسالانه دیوارنگاری شهر تهران یادآور شد: در این دو سالانه فرصتی ایجاد شد که هنرمندان تصویرگر و گرافیست هم بتوانند در کنار هنرمندان نقاش اقداماتی انجام دهند و نقاشی های خوبی را روی دیوارهای شهر طراحی کنند.
به گفته موسوی در جشنواره تخم مرغ های نوروزی شاهد حضور حرفه ای هنرمندان تصویرگر و گرافیست بودیم اما در حوزه دیوارنگاری برای اولین بار این اتفاق رخ داد.
او با بیان اینکه باید به دنبال راهکارهایی باشیم که جلب مشارکت هنرمندان هنرهای تجسمی را به دنبال داشته باشد، گفت: عده ای از هنرمندان تاکنون به هنرهای شهری به صورت جدی ورود نکرده اند اما سرشار از ایده هایی هستند که در این حوزه می تواند موثر و مطلوب باشد.
دبیر جشنواره چهارمین دوسالانه دیوارنگاری شهر تهران با اشاره به اینکه نمایشگاه چهارمین دوسالانه دیوارنگاری شهر تهران در یک ماه گذشته به پایان رسیده است، گفت: این دوسالانه شامل دو بخش طراحی و خلق آثار هنری و یک بخش پژوهشی بود.
او ادامه داد: ما نباید خود را از نقدها و مطالعات دانشگاهی محروم کنیم به همین منظور هم نسبت به کارهای پژوهشی اقداماتی انجام دادیم که متناسب با نیازهای شهری باشد.
موسوی گفت: در این دو سالانه بیش از 500 نفر در بخش طراحی و بیش از 30 نفر در بخش پژوهش حضور داشتند اگرچه در بخش طراحی ما 95 اثر را به نمایشگاه دعوت کردیم و در بخش پژوهش 24 نفر انتخاب شدند.
دبیر جشنواره چهارمین دوسالانه دیوارنگاری شهر تهران یادآور شد: در این دوسالانه همه هنرمندان کار گروهی انجام دادند تا بتوانند آثار بهتری برای شهر خلق کنند.
موسوی ادامه داد: یکی از سیاست های که در این دوره مد نظر قرار گرفت این بود که روی دیوارهای سفید شهر کاری انجام ندهیم چراکه در شهر دیوارهای مستهلکی وجود داشت که معضل شهری محسوب می شدند به همین دلیل هم آنها را شناسایی و ساماندهی کردیم.
او با اشاره به دومین جشنواره بهارستان، گفت: جشنواره بهارستان اسفند سال گذشته و فروردین امسال انجام شد و آنجا هم شورای سیاست گزاری بهارستان و اعضای دبیرخانه و دوستان در سازمان زیباسازی فعالیت گسترده ای را شکل دادند به گونه ای که بیش از 800 هنرمند در بخش های مختلف حضور داشتند و به فعالیت هنری بپرداختند.
به گفته این مقام مسئول، بهارستان در بخش های خلق آثار در حوزه هنرهای شهری از قبیل آثار حجمی مجسمه و چیدمان، دیوارنگاری، تخم مرغ های نوروزی و همچنین درختستان برگزار شد.
او افزود: جشنواره درختستان در زمینه خلق آثار روی درختان خشکیده درختان چنار خیابان ولی عصر(عج) بود و جنبه های نوستالژیک داشت.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • مجموعه  مقالات به کوشش:  مرکز پژوهشی هنر، معماری و شهرسازی نظر سال چاپ:  1392رشـد مباحـث مربـوط به پیاده روی و پیاده راه هـا و توجه به عابر پیاده به عنوان سرمایه شهر و شکل گیری…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه