دکتر ایمانی جاجرمی، درخصوص پروژه پیرایش و بهسازی محور انقلاب- بخش دوم:

زیباسازی خیابانی مانند انقلاب کار ساده اداری نیست

دکتر ایمانی جاجرمی جامعه شناس شهری در پاسخ به اینکه صرف زیباسازی در خیابانی مثل انقلاب که هویت تاریخی دارد، کافی نیست و از مناظر دیگری هم باید استفاده کرد؟ گفت: زیباسازی خیابانی مانند انقلاب کار ساده اداری نیست باید لایه های مختلف هویتی، تاریخی و فرهنگی را مشخص کرد و از آنها مولفه بیرون بکشید.
 

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان زیباسازی، دکتر جاجرمی با بیان اینکه قرار نیست تقلید کنیم، ادامه داد: البته این موضوع بستگی به اهداف هم دارد، زمانی می گویید که اغتشاش بصری هست و می خواهیم تابلوهای زائد و کثیف را اصلاح کنیم، این یک اقدام است که در جای خودش هم خوب است، اما زمانی هدف این است که در جهانی شدن و رقابت شهرها یک ویژگی های ممتاز و خاص و ویژه به قسمت های مختلف شهر بدهیم.
او با تاکید براینکه خیابان انقلاب این قابلیت را دارد که به رقابت جهانی وارد شود چون گفتیم که چند لایه تاریخی را نمایندگی می کند، افزود: آن زمان کار تنها در ظاهر باقی نمی ماند، شما باید یک راهبرد عمیق تر، نگاه ژرف تر به موضوع داشته باشید یعنی یک تیم انسان شناس شهری، جامعه شناس شهری حتی مورخ شهری نیاز هست که کنار تیم مهندسی، معماران و شهرسازان باشند و با یکدیگر استراتژی این مداخله را برای زیباسازی آن خیابان تعریف کنند.
ایمانی جاجرمی به راهکاری برای حذف آلودگی های بصری اشاره و اظهار کرد: در حال حاضر به نظر من یکی از مشکلات بزرگ تهران، همین آلودگی ها یا اغتشاشات بصری است، ما از تماشای شهر و ساختمان ها لذت نمی بریم، بیشتر عناصر مزاحم می بینیم، پل عابر پیاده، تیر چراغ برق و انواع سیم ها و تابلوها را می بینیم که با بی سلیقگی نصب شدند، انواع و اقسام تابلوهای سر در مغازه ها را می بینیم، این برای شهری که می خواهد پایتخت یک کشور باشد و در منطقه حرف اول را بزند و در جهان حرفی برای گفتن داشته باشد، اصلا پسندیده نیست، به نظر من باید از طریق تشکیل کمیته های محلی این مساله را حل کنیم.
به گفته او باید کسانی که از این خیابان کاسبی می کنند و نقش عمده را در مساله اغتشاش آلودگی های بصری دارند را به بازی بگیریم و به آنها بفهمانیم که اگر شما در برنامه ساماندهی منظر شرکت کنید، این منافع نصیب شما می شود، در این صورت آنها همکاری خواهند کرد و مشکل حل خواهد شد در غیر این صورت مانند همه اقداماتی که همیشه از بالا انجام شده، شکست خواهد خورد مثلا تا زمانی که فشار بیاورید و داد و درفش باشد، ظاهرا افراد همکاری می کنند ولی بعد از اینکه زور و فشار را برداشتید بر جای خود برمی گردد؛ این بسیار مهم است که حذف آلودگی های بصری با مشارکت مردم محلی انجام شود.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • هدف از طراحی شهری و مبلمان آن ایجاد محیطی خلاق و بالنده برای مردمی است که در آن زندگی می کنند. محیطی با گوناگونی بسیار، زمینه خلاقیت افراد جامعه را فراهم می کند و زمینه…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه