رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور در مراسم رونمایی از آثار برگزیده کمپین"همه واقف باشیم"

پیامبر اکرم(ص) حکم وقف را امضاء و به آن کمال بخشیده است

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور ، با اشاره به برگزاری کمپین "همه واقف باشیم" در هفته وقف اظهار داشت: وقف تنها برای ما نیست و در ادوار گذشته ما وجود داشته به همین منظور پیامبر اکرم(ص) حکم وقف را امضاء و به آن کمال بخشیده است.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران حجت‌ الاسلام والمسلمین علی محمدی نماینده ولی‌فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور، گفت: 48درصد امامزادگان، هدایا و نذورات مردمی دارند و متأسفانه 52 درصد امامزادگان هیچ‌گونه نذوراتی ندارند و اگر بخواهیم این امامزادگان را آباد کنیم تا به مردم خدمات ارائه دهند، به حدود 7 هزار میلیارد تومان بودجه نیاز است.
او با بیان اینکه وقف در موضوعات مختلف و زمان‌های متفاوت خدمات‌رسانی به دولت و ملت را بر عهده دارد، افزود: از رسانه‌ها درخواست دارم تا به صورت موضوعی و مستند به خدمات وقف اشاره کنند.
نماینده ولی فقیه با اشاره به خدمات درمانی موقوفات در کشور تصریح کرد: بیش از 2هزار و 400 موقوفه درمانی در کل کشور داریم که 133 موقوفه آن بیمارستان است.
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور به خدمات فرهنگی وقف اشاره کرد و گفت: 6 هزار موقوفه در سطح کشور با موضوعات علمی و پژوهشی وجود دارد که می‌توان به تعداد زیادی از مدارس آموزش و پرورش، حوزه علمیه و دانشگاه‌ها اشاره کرد، اگرچه 40 دانشگاه و همچنین یک هزار و 400 مدرسه آموزش و پرورش در کشور نیز وقفی است.
او ادامه داد: بیش از 30 هزار مسجد و همچنین 15 هزار حسینیه و تکیه در کشور داریم که خدمات عبادی، فرهنگی و معنوی در طول سال به مردم ارائه می دهند.
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با بیان اینکه از سال 1306 تا پایان سال 1388، 64 هزار و 500 سند برای موقوفات صادر شده است، تاکید کرد: از سال 1389 تاکنون بیش از 70 هزار سند وقفی صادر شده است، همچنین 18 تفاهم‌نامه‌ با سازمان‌های مختلف به امضا رسیده که 16 تفاهم‌نامه عملیاتی شده است.
او ادامه داد: با قدرت، جدیت و قاطعیت برای استیفای حقوق موقوفات اقدام کرده‌ایم به گونه ای که هم اکنون برخی از این پرونده‌ها در حال پیگیری مربوط به بیش از 40 تا 60 سال قبل است اما با همکاری دستگاه قضایی برخی موقوفاتی که خلع‌ید شده بود به سازمان اوقاف بازگشت.
او اضافه کرد: در قالب سیستم GIS و جانمایی رقبات کل کشور بیش از 30 هزار رقبه و پلاک اصلی و فرعی آنها شناسایی شده است.
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با تاکید بر اینکه بیش از 200 شاخص بهره‌وری شناسایی و 76 شاخص انتخاب و 16 شاخص کلی برای مدیریت موقوفات و رقبات اعلام شده است، تصریح کرد: هیچ بقعه‌ای در کشور وجود ندارد که مدیریت آن در خارج از سازمان اوقاف باشد؛ چراکه نظم خاصی برای انتخاب مدیران مشخص شده است، ضمن اینکه هیأت امناهای برخی بقعه‌ها هم توسط مردم مشخص می‌شود.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • کتاب مذکور به  همت سازمان زیباسازی شهرداری تهران به سه زبان فارسی،انگلیسی و عربی  در اواخر سال 1390 در سه هزارنسخه به چاپ رسید.کتاب حاضر شرح حال تصویری تهران قدیم و امروز میباشد ،که توسط…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

بنر لینک کتابخانه

نگارخانه