سمیه چگینی، شرکت کننده چهارمین دوره دوسالانه دیوارنگاری:

نقاشی دیواری شهر را برای عموم مردم قابل تحمل تر می کند

سمیه چگینی، شرکت کننده چهارمین دوسالانه دیوارنگاری شهر تهران گفت: اگرچه مردم با تصویرسازی رابطه خوبی ندارند اما اگر تصویر یک هنرمند با آگاهی بر روی دیوارهای شهری نقاشی شود شکل کارها متفاوت تر خواهد بود و تاثیر بهتری بر ذهن مخاطب داشت.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهرداری تهران، این فارغ التحصیل رشته گرافیک با اشاره به اینکه طرحی که در این دو سالانه ارائه دادم یک طرح کاملا هندسی بود، ادامه داد: در این طرح فیگور بچه ها و بزرگسال ها که با بادبادک بازی می کنند به تصویر کشیده شده است.
او با تاکید براینکه بیشتر هدفم این بود که مخاطبم را به بازی های دوران بچگی و نوستالژیک برگردانم تا از زندگی و دنیای ماشینی امروزی دور شود، افزود: امیدوارم مخاطب در خاطرش بماند که بازی های دوران کودکیمان چقدر برایمان هیجان و شادی به همراه داشت.
به گفته چگینی همچنین در این نقاشی قصد داشتم نقش هندسه را در زندگی به مخاطب نشان دهم چراکه اجسام هندسی در تمام زندگی ما قابل مشاهده است حتی اگر به آن به صورت مفهومی دقت نکنیم.
شرکت کننده چهارمین دوسالانه دیوارنگاری شهر تهران گفت: این طرح بر روی یکی از دیوارهای منطقه 22 که زمینی باز است و کاملا در دید مخاطب قرار دارد، نقاشی شده است.
او ادامه داد: در طرحم علاوه بر فضای شهری شاد، حجم ترافیک را پایین آوردم تا مردم تصویر آرام تری را مشاهده کنند و همچنین با دیدن یک فضای شاد کودکانه از فضای خاکستری خسته کننده شهر خارج شوند.
چگینی معتقد است زمانی که مردم نقاشی دیواری کودکانه را مشاهده می کنند از استرسی که در زندگی شهری وجود دارد خارج می شوند و برای یک مدت زمان کوتاه، خاطره های کودکی خود را مرور می کنند.
او با اشاره به نقش نقاشی های دیواری بر بهبود فضاهای شهری افزود: بدون تردید نقاشی های دیواری بسیار تاثیرگذار هستند چراکه امروزه فضای شهری و آپارتمان های سر به فلک کشیده کاملا خشک و بی روح است و این نقاشی های دیواری می تواند به این شهر روح بدهد و چهره دلنشینی از زندگی شهری را به تصویر بکشد.
به گفته این هنرمند، نقاشی دیواری تمیزی و زیبایی را برای شهر به ارمغان می آورد و باعث می شود شهر قابل تحمل تر باشد.
او ادامه داد: در چند سال اخیر که نقاشی دیواری باب شده مردم بی تفاوت از کنار این نقاشی ها عبور نمی کنند و با توجه به محاسبات هندسی در مورد رنگ و طرح نظر می دهند و از آن بسیار ایده می گیرند.

بنر لینک کتابخانه

نگارخانه