سیروس آقاخانی، شرکت کننده چهارمین دوسالانه دیوارنگاری شهر تهران:

نقاشی دیواری باعث شده هنر از فضای گالری ها خارج شود

سیروس آقاخانی، شرکت کننده چهارمین دوسالانه دیوارنگاری شهر تهران گفت: نقاشی دیواری ابزاری برای آشناسازی مخاطبین عادی با هنر است.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، سیروس آقاخانی فارغ التحصیل رشته نقاشی و تصویرسازی با اشاره به برگزاری دوسالانه دیوارنگاری در شهر تهران اظهار داشت: موضوع کارم بیشتر گرایش زیست محیطی و رفتاری که انسان با محیط اطراف و حیوانات دارد طراحی شده است.
او افزود: این طراحی شامل فضای خطی است که نشان می دهد در حقیقت فضای زندگی انسان و حیوانات یکی است اگرچه مردم زیاد به چنین نقاشی هایی عادت ندارند اما برای ارتقا دادن سیلقه های مردم باید این نقاشی دیواری را طراحی می کردم.
شرکت کننده چهارمین دوسالانه دیوارنگاری شهر تهران ادامه داد: ارتقا دادن سلیقه های مردم بسیار حائز اهمیت است چراکه قصد ما این است که آنها با ژانرهای هنر آشنا شوند و سلیقه شان محدود به چیزهایی که عادت کرده اند نباشد.
به گفته آقاخانی هنرمندانی که امروز با زیباسازی کار می کنند بیشتر آنها در گذشته در گالری ها کار می کردند، گالری هایی که بیشتر افراد متخصص و مرتبط با این امر به آن وارد می شدند اما امروز نقاشی دیواری فرصتی را فراهم کرده تا مردم با روش های هنری و هنرمندان آشنا شوند و همچنین باعث شده تا هنر از فضای گالری ها خارج شود.
فارغ التحصیل رشته تصویرسازی گفت: گاهی مردم در اجرای کار و در خصوص مفهوم آن و خیلی چیزهای دیگر سوال هایی می پرسند که توضیح دادنش برای من خیلی جذاب است به گونه ای که احساس می کنم این فضا را بیشتر از فضای اصلی کارم دوست دارم، فکر می کنم مخاطب اصلی ما مردم اصلی هستند و نه هنرمندان.
او یادآور شد: گالری جایی است که متاسفانه بیشتر هنرمندان با هم ارتباط برقرار می کنند اما فضای نقاشی دیواری جایی است که هنرمند با مخاطب اصلی که مردم عادی هستند، ارتباط برقرار می کنند.
آقاخانی گفت: به نظرم اگر نقاشی دیواری درست اجرا شود و هنرمندان هم پای کار بیایند کمک می کند فاصله ای که بین هنر و مردم عادی به وجود آمده از بین برود همچنین نقاشی دیواری کمک می کند خلاء و فاصله ها نیز کاهش یابد.
او با بیان اینکه طراحی هایی ذهنی و خطی کار می کنم، افزود: طراحی خطی همیشه برایم جذاب بود به همین منظور زمانی که کارهایم در ابعاد بزرگ اجرایی می شد خیلی برایم جالب بود چراکه تاثیر و فضایی که در این خصوص ایجاد می شود بسیار متفاوت است.
آقاخانی یادآور شد: زمانی که قصد داشتم برای نقاشی دیواری کار کنم به این فکر رسیدم که طراحی هایم باید به گونه ای باشد که تنوع رنگی داشته باشد تا مخاطب احساس نکند بیشتر با طراحی سرو کار دارد و نه نقاشی دیواری.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • زیبایى هاى شمیران (ارزشهاى مکانى-عناصر هویتى)عکس: رضا شکوریسال چاپ: 1396 واژه شمیران به منطقه نسبتاً وسیعى در کوهپایه هاى توچال که در شمال محدوده تهران واقع شده است اطلاق مى شود. این کتاب قصد دارد…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه