سارا خرامان؛

نقاشی دیواری افزایش سطح سواد بصری مردم را به دنبال دارد

سارا خرامان، هنرمند نقاش با اشاره به اجرای طرح «نیمکت»روی دیوار دبستان خالق این روند را دارای تاثیرات مثبتی در راستای افزایش سواد بصری مردم و شهروندان دانست.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، سارا خرامان درباره طراحی و اجرای نقاشی دیواری دبستان خالق گفت: این اثر مربوط به کتابی تحت عنوان «نیمکت» نوشته محمد رضا شمس بود که من آن را به شکل نقاشی دیواری تصویر سازی کردم.
او افزود: این نقاشی دیواری به شکل سه لت اجرا شد زیرا در هر قسمت آن بخشی از داستان کتاب به تصویر کشیده شده بود.
این هنرمند در خصوص محتوای کتاب «نیمکت» اظهار کرد: در این کتاب داستان نیمکتی نقل می شود که بابای مدرسه او را در میان جنگل رها می کند. در بخشی از این تصاویر نیمکت دچار افسردگی می شود اما پس از مدتی شروع به آموزش دادن به درخت ها و موجودات می کند و الفبا را به تصویر می کشد.
خرامان ادامه داد: این اثر در ابعادی بالغ بر 400 متر روی دیوار دبستان مدبر اجرا شد که واکنش های خوبی را نیز از سوی اهالی و مردم به دنبال داشت.
او در خصوص مدت زمان اجرای این طرح اظهار کرد: نزدیک به 10 روز برای اجرای این طرح سه تکه ای زمان صرف شد.
این هنرمند اجرای نقاشی دیواری را گام مهمی در بالا بردن سطح سلیقه بصری مردم دانست و گفت: به نظر من اجرای طرح های نقاشی دیواری نقش مهمی در بالا بردن سواد بصری مردم دارد کما اینکه امروز این روند رو به رشد را شاهد هستیم.
خرامان تصریح کرد: در گذشته اغلب تصاویر نقاشی های دیواری شهر مختص به چهره ها و یا مناظر ساده بود اما امروز این مسیر به سمت آثار مفهومی و انتزاعی تر حرکت کرده که نشان از تغییر نگاه مردم دارد.
او افزود: به طور حتم نگاه کردن مردم به آثار بصری خوب می تواند در بالا بردن سطح فرهنگ عمومی و شادی و نشاط موثر باشد ضمن اینکه قطعا میزان خشونت در جامعه را نیز کاهش می بخشد و امید و سلامت روانی را بهبود می دهد.
بر اساس این گزارش، نقاشی دیواری دبستان مدبر واقع در میدان، رسالت، خیابان هنگام غربی قرار دارد.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه