آذر شیخ بهاالدین زاده، هنرمند مجسمه ساز " مامانْ میهن":

قهرمان این اثر حجمی یک زن است

آذر شیخ بهاالدین زاده، هنرمند مجسمه ساز که به تازگی اثر او با عنوان "مامانْ میهن" در بوستان پلیس جانمایی شده است، گفت: قهرمان این اثر یک زن است که در انتظار کشنده همسر، فرزند و یا پدر خود محکم و استوار ایستادگی کرده است.
 

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، شیخ بهاالدین زاده با تاکید براینکه در طراحی کارهایش نگاه زنانه را حفظ کرده است، ادامه داد: در 8 سال جنگ زنان به عنوان بخشی مهمی از این حادثه انتظار کشنده و گاهی بدون جواب را تحمل کرده و ایستادگی کردند، انتظاری که گاهی بدون نتیجه بود و بازگشت عزیزی را به دنبال نداشت اما به نظر من این انتظار زنانه در اتفاقاتی که بعد از جنگ کمتر مطرح شده است و با این اثر خواستم تا این موضوع را نشان دهم.
به گفته او " مامانْ میهن" هم به میهن و وطن اشاره دارد و هم زنان را در جنگ به تصویر می کشد و تلاش کرده ام تا از کلیشه ها دور باشم و رنج، سختی و دلتنگی و در عین حال ایستادگی و قدرت یک زن در مواجه با یک مشکل مانند جنگ را به تصویر بکشم که با دستان توانمند و پاهای مقاوم در روزهای جنگ و پشت جبهه ایستادگی کردند و صلح امروز در کشور به نوعی برآمده این ایستادگی زنانه است که تاحدی کمتر نشان داده شده است.
شیخ بهاالدین زاده با بیان اینکه ما تصویر زیادی از سردیس شهدا در شهر میبینیم، گفت: این درحالی است که کمتر از مادران، همسران و دختران شهدایی گفته ایم که با صبر و ایستادگی خود در پیروزی جنگ نقش داشتند.
او در مورد کار خود " مامانْ میهن" که روبروی مقبره شهدای گمنام در بوستان پلیس انتهای بزرگراه شیخ زین الدین جانمایی شده است، گفت: این کار از ابعاد واقعی کمی بزرگتر است. میزی که کلاه خودها برروی آن قرار گرفته است حدود 6 متر طول و 70/1 سانتیمتر ارتفاع دارد و جنس آن از برنز و بتون است.
به گفته این هنرمند روزی که کار را در آنجا جانمایی میکردم با واکنشهای خوبی از مادران و زنانی روبرو شدم که برای فاتحه خوانی به مقبره شهدا آمده بودند، رفتاری که سرشار از احترام بود و این موضوع برای من ارزش بسیاری دارد.
گفتنی است جانمایی اثر حجمی " مامانْ میهن" در بوستان پلیس روبروی مقبره شهدا با توجه به ماموریت سازمان زیباسازی در جهت بهبود فضاهای شهری صورت گرفته است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • مجموعه  مقالات به کوشش:  مرکز پژوهشی هنر، معماری و شهرسازی نظر سال چاپ:  1392رشـد مباحـث مربـوط به پیاده روی و پیاده راه هـا و توجه به عابر پیاده به عنوان سرمایه شهر و شکل گیری…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه