معین افضل خانی، مدیر فنی پروژه بازسازی و مرمت خانه اتحادیه؛

مبنای مرمت هر خانه مجموعه اتحادیه متفاوت است

افضل خانی با اشاره به تفاوت مرمت هر یک از خانه های مجموعه اتحادیه گفت: با توجه به تغییراتی که در طول تاریخ این مجموعه از سر گذرانده است، ما برای هر ساختمان مجموعه اتحادیه یکی از دوره های تاریخی را بر اساس ارزش و اصالت اثر مد نظر قرار دادیم.
 

به گزارش روابط عمومی واموربین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، معین افضل خانی، مدیر فنی پروژه بازسازی و مرمت خانه اتحادیه با اشاره به اهمیت حفظ بافت تاریخی در مجموعه اتحادیه گفت: خانه اتحادیه بنایی است که دوره های تاریخی چون قاجاری، پهلوی اول و دوم را با بناهای متعدد در درون خود دارد لذا ما در ابتدای امر برای حفظ اصالت تاریخی اثر نیازمند جمع آوری اطلاعات در این زمینه بودیم.
وی در خصوص نحوه جمع آوری اطلاعات برای بازسازی و مرمت مجموعه اتحادیه اظهار کرد: کار روی مجموعه اتحادیه از پایان سال 94 به شکل مطالعاتی آغاز شد و ما به عنوان مشاور شروع به جمع آوری اطلاعات در زمینه شکل این مجموعه و بافت تاریخی آن کردیم.
مدیر فنی پروژه بازسازی و مرمت خانه اتحادیه افزود: در راستای جمع آوری اطلاعات ما موارد مختلفی نظیر عکس های خانوادگی مالکین، اشیاء، خاطرات وراث و موارد بسیاری را مد نظر قرار دادیم که ربطی به شکل اصلی خانه داشت البته در این پروسه استفاده بسیار زیادی از فیلم ماندگار ناصر تقوایی که خانه اتحادیه به عنوان لوکیشن آن استفاده شده بود، نیز شد. در واقع سکانس های مختلف این فیلم، تجهیزات و تمام موارد زمینه ای آن توانست اطلاعات متعددی را به ما برای بازسازی و مرمت خانه ارائه کند که بسیار مفید بود.
افضل خانی، مرحله دوم بازسازی خانه اتحادیه را بخش اجرایی آن خواند و بیان کرد: در مرحله دوم ما وارد بخش اجرایی کار برای مرمت خانه اتحادیه شدیم زیرا باید در این بخش خاک ها و نخاله های بسیاری کنار زده می شد تا اصل کار قابل دیدن شود تا جایی که عملیات خاکبرداری پروژه خانه اتحادیه بین 4 تا 6 به طول انجامید.
وی تصریح کرد: پس از اتمام پروژه خاکبرداری تیم کاوش وارد عمل شدند چرا که لازم بود بخشی از بنا با قلمو و دقت بیشتری از زیر خاک خارج شود تا اصل بنا بدون آسیب مرمت شود.
مدیر فنی پروژه بازسازی و مرمت خانه اتحادیه در خصوص نحوه بازسازی ساختمان های مختلف خانه اتحادیه گفت: خانه اتحادیه دارای ابعاد مختلفی است لذا ما سعی کردیم که ابتدا آثار اصیل این خانه را به درستی شناسایی کنیم و پس از شناخت یک نقشه درست ایجاد کردیم.
افضل خانی تاکید کرد: در واقع ما بعد از مطالعه روی اصالت پروژه نقشه ای ایجاد کردیم که در آن سال ساخت هر بنا و لایه های تاریخی آن کاملا مشخص شده بود زیرا ما دیوار به دیوار لایه های تاریخی خانه اتحادیه را مورد بررسی و شناخت قرار دادیم.
وی ادامه داد: در مراحل بعدی کار ما با توجه به راهکارهای شورای راهبردی که شامل متخصصان، پیشکسوتان و اساتید این حوزه بود استفاده کردیم لذا بر این اساس مشخص شد که کدام دوره تاریخی برای مرمت مد نظر قرار گیرد و بر اساس آن طرح مرمت اجرا شود به همین خاطر برای هر فضا و بنا تصمیم گیری انجام شد.
مدیر فنی پروژه بازسازی و مرمت خانه اتحادیه افزود: بعد از این مرحله پیمانکاران پروژه مشخص شدند و بر اساس طرح مرمت و الگوهای تاریخی مشخص شده، کار آغاز شد البته تا امروز بیش از 90 درصد عملیات اجرایی انجام شده و تنها بخش های فانتزی کار نظیر کاشی کاری ها، تزئینات و ... باقی مانده اند.
افضل خانی در خصوص انتخاب دوره تاریخی هر بنای خانه اتحادیه گفت: در پروژه اتحادیه مبناهای تارخی خانه به خانه متفاوت بود به طور مثال در خانه حاج رحیم اتحادیه ما فهمیدیم که این بخش در یک دوره تاریخی تنها یک زیرزمین بوده و اساسا خانه در دوره دیگری درون آن ایجاد شده و در دوره دیگری گوشواره ها نیز به آن افزوده شده است لذا ما مبنا را بر لایه سوم تاریخی قرار دادیم تا بتوانیم همه بخش های خانه حاج رحیم اتحادیه را بازسازی کنیم اما مواردی نیز وجود داشت که خلاف این خانه رحیم اتحادیه بود.
وی ادامه داد: ما در بخش هایی از پروژه دریافتیم که خانه هایی با قدمت 10 یا 15 سال ساخت نیز در این مجموعه وجود دارد که روی حوضخانه که مربوط به نود سال قبل بوده، ساخته شده است لذا ما با استفاده از نقشه های هوایی و اطلاعات مالکین قدیم توانستیم ردپاهای معماری این مجموعه را پیدا کنیم و به دوره نخست این بخش یعنی حوضخانه برگردیم و این مکان تاریخی را بازسازی و احیاء کنیم به همین خاطر عرض کردم که ما برای هر ساختمان مجموعه اتحادیه یکی از دوره های تاریخی را بر اساس ارزش و اصالت اثر مد نظر قرار دادیم.
مدیر فنی پروژه بازسازی و مرمت خانه اتحادیه توضیح داد: خانه اتحادیه بیش از 8 هزار متر مربع مساحت دارد که 6 هزار متر آن را حیاط تشکیل داده است. در واقع بالغ بر 3700 متر از وسعت حیاط اصلی خانه مربوط به بناهای تاریخی است که در این حیاط به صورت چرخشی قرار گرفته اند لذا ما در فاز نخست خانه اتحادیه و بناهای جانبی آن را بر اساس طرح مفهومی موزه مشاهیر بازسازی کردیم اما در فاز دوم ما درون حیاط پشتی که ساختمانی درون آن نیز یک کار هیجان انگیز را شبیه به موزه لوور آغاز کرده ایم.
افضل خانی افزود: حیاط پشتی خانه اتحادیه گودبرداری شده و بالغ بر 6 هزار متر مربع مساحت در آن برای یک موزه ایجاد شده است در واقع ما قصد داریم که مانند موزه لوور یک موزه زیبا را در فضای زیرین یک حیاط قدیمی و سنتی که کاملا بازسازی شده است، به نمایش بگذاریم البته فازهای بعدی این پروژه نیز در دست تعریف است و امیدواریم که با تملک ملک های مجاور امکان گسترده شدن این فضای تاریخی و تبدیل شدن آن به یک فضای توریستی زیبا فراهم شود.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه