چهارمین دوسالانه دیوارنگاری شهری تهران افتتاح شد

مراسم افتتاحیه دوسالانه دیوارنگاری شهر تهران، دوشنبه (20 شهریورماه) با حضور دکتر صلاحی،‌ معاون فرهنگی و هنری شهرداری، دکتر عیسی علیزاده مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران، مدیران شهری و هنری برگزار شد.
 

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان زیباسازی شهرتهران، در ابتدای این مراسم مجتبی موسوی، معاون هنری و طرح های شهری سازمان زیباسازی شهر تهران با بیان اینکه چهارمین دوسالانه شهر تهران توسط سازمان زیباسازی شهر تهران برنامه ریزی و برگزار می شود، ادامه داد: یکی از حوزه ماموریتی سازمان زیباسازی در بخش هنرهای شهری دیوارنگاری است.
او باتاکید براینکه دیوارنگاری در تهران به صورت جدی از سوی هنرمندان دنبال می شود، ادامه داد: یکی از دلایل ایجاد دوسالانه دیوارنگاری توجه و جدیت هنرمندان به این موضوع بوده است.
او با اشاره به اینکه متاسفانه در سالهای گذشته ارگان های مختلف به شکل مختلف و بدون وحدت رویه در این زمینه فعالیت می کردند، افزود: همین امر باعث آشفتگی و بهم ریختگی بصری در حوزه نقاشی دیواری شده است.
موسوی با بیان اینکه هنرمندان از طریق حضور در این رویداد امکان تاثیرگذاری در فضای شهری را دارند، گفت: یکی از دلایل برگزاری چهاردوره دوسالانه دیوارنگاری پاسخگویی به این نیاز هنرمندان برای اثرگذاری در فضاهای شهری بود.
به گفته موسوی نحوه برگزاری چهارمین دوره دوسالانه دیوارنگاری شهری به گونه ای بوده که امکان اکران کارها توسط هنرمند در سطح شهر وجود داشته باشد.
معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران با اشاره به بخش تجلیل که هنرمندان که در این دوره برگزار می شود، ادامه داد: از سه تن از هنرمندان برجسته حوزه نقاشی در این چهارمین دوره دوسالانه نقاشی دیواری تجلیل خواهد شد.
در ادامه این مراسم دکتر اسکندری، دبیر هنری دوسالانه گفت: برگزاری دوسالانه نقاشی دیواری نشان می دهد این هنر توانسته خود را به عنوان یک ضرورت در ساختار بصری شهری بگنجاند.
او با بیان اینکه هنرمندان توانسته اند مدیران شهری را مجاب کنند که به این قضیه به عنوان یکی از ملزومات شهر بپردازند، افزود: هماهنگی در برگزاری خوب دوسالانه شرط اول تمامی اعضای شورای بود.
دکتر اسکندری با اشاره به اینکه شورای سیاستگذاری حدود یکسال درگیر نحوه کار بودند، ادامه داد: در نهایت کلیه آثار رسیده که عدد قابل توجهی بود، طی سه روز توسط شورای بررسی و انتخاب شد.
به گفته او آثار انتخاب شده که در نمایشگاه حضور دارند از سوی اساتید دیگری بررسی و آثار نهایی در انتخاب معرفی می شوند.
صلاحی، معاون فرهنگی و هنری شهرداری در ادامه با اشاره به این موضوع که شهر از سه ضلع شهروندان،‌مدیریت شهری و شهر تشکیل شده است، گفت: باید بین این سه ضلع تناسب لازم ایجاد شود.
او با اشاره به اینکه باید شرایط را به نحوی فراهم کنیم که شهروندان در رفت و ‌آمد خود به شهر با تصاویر تکراری روبرو نشوند، افزود: فضای لطیف هنری در قالب نقاشی دیواری و منظرنگاری و بازسازی مناظر شهری از سوی سازمان زیباسازی می تواند این فضا را برای شهر و شهروندانش فراهم کند.
صلاحی با تاکید بر اینکه یک تصویر زیبا می تواند استرس زندگی شهری را خالی کند، ادامه داد: باید با فعالیت هایی نظیر نقاشی دیواری شهر را برای حضور شهروندان قابل تحمل کرد و به سمتی برویم که شهر با استفاده ازجلوه های هنری قابل سکونت شود.
در انتهای این مراسم نمایشگاه چهارمین دوسالانه دیوارنگاری با حضور دکتر صلاحی،‌دکتر علیزاده و برخی مدیران شهری و هنرمندان گشایش یافت.

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آینه رسانه ها

آینه رسانه ها

نگارخانه