لادن هاشم زاده، مسئول ساخت بناهای الحاقی خانه فولادوند:

بخش مهمی از بناهای الحاقی بر مبنای معماری اصلی خانه فولادوند انجام شد

هاشم زاده با اشاره به اهمیت حفظ اصالت بنای خانه فولادوند گفت: بخش مهمی از بنای الحاقی ساخته شده با معماری اصلی خانه فولادوند هماهنگ شد و تنها بخش کوچکی از آن به شکل مدرن اجرا شد.
 

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، لادن هاشم زاده، مدیر عامل شرکت تحکیم عمران قرن که مسئولیت ساخت دو بنای الحاقی خانه فولادوند را بر عهده دارد، در این باره گفت: از آنجایی که بخش قدیمی بنای خانه فولادوند به موزه خوشنویسی اختصاص یافته‌بود و فضای کافی برای بخش‌های جنبی این پروژه وجود نداشت، تصمیم گرفته‌شد که دو بنای الحاقی در حیاط این ساختمان ایجاد شود.
وی افزود: بر اساس تصمیمات اتخاذ شده دو ساختمان الحاقی با متراژی بالغ بر 700 متر زیربنا در حیاط خانه فولادوند تاسیس شد تا بتواند بخش‌هایی نظیر گالری، کافی شاپ، فروشگاه و ... را که مورد نیاز این مکان فرهنگی بود، پوشش دهد.
هاشم زاده در خصوص نوع معماری بناهای الحاقی خانه فولادوند توضیح داد و بیان‌کرد: معماری بنای ساختمان فولادوند مربوط به دوران پهلوی اول است که به نوعی به سمت مدرن شدن رفته‌است یعنی این نوع معماری با دوره صفویه که دارای جزئیات و ریزه‌کاری‌های بسیاری است، کاملا متفاوت است لذا بخش مهمی از ساختمان الحاقی براساس این معماری و با استفاده از متریال بنای اصلی یعنی آجری ساخته شد و به وسیله پله‌هایی که با الگوبرداری از معماری همان دوران بود، به یکدیگر متصل شد.
وی افزود: در واقع بخش مهمی از بنای الحاقی با استفاده از رنگ طوسی که به نوعی رنگی خنثی است، اجرا شد تا این بخش بتواند با بنای اصلی همخوانی داشته‌باشد و رنگ و بوی تاریخی فضای خانه فولادوند را در دل خود حفظ کند اما در مورد بنای دیگر که برای کافی شاپ و فروشگاه مورد بهره برداری قرار خواهدگرفت نحوه معماری بر مبنای مدرنیته قرار گرفت.
مدیر عامل شرکت تحکیم عمران قرن، ساخت موزه خوشنویسی را مایه خرسندی خواند و اظهار‌کرد: از آنجایی که ما تا امروز در ایران موزه خوشنویسی نداشتیم، من فکر می‌کنم که این اقدام واقعا مایه خرسندی است کما اینکه خود من نیز با شنیدن خبر ساخت این بنا بسیار خوشحال شدم زیرا فکر می‌کنم که هنر خوشنویسی دارای ارزش بسیار زیادی است.
هاشم زاده ادامه داد: خوشنویسی در فرهنگ ما ایرانیان دارای هویتی خاص در راستای ادبیات و هنر ماست لذا من فکر می کنم که ساخت این موزه می تواند در حفظ این هنر ارزشمند و نشان دادن جایگاه والای آن ارزشمند باشد.
وی در خصوص انتخاب خانه تاریخی فولادوند برای ساخت موزه خوشنویسی گفت: با وجود اینکه بافت خانه فولادوند قدیمی است و در راستای ساخت و مرمت آن مشکلات زیادی وجود داشت اما من معتقدم که این بنا با وجود هویتی که دارد، مکان بسیار مناسبی برای هنر قدیمی و با اصالتی نظیر خوشنویسی است.
مدیر عامل شرکت تحکیم عمران قرن کار را در مرحله اتمام خواند و افزود: در حال حاضر که کار رو به اتمام است، از پروژه بسیار راضی هستم زیرا فکر می‌کنم فضایی بسیار دلپذیر و زیبا برای موزه خوشنویسی ایجاد شده که قطعا برای این هنر زیبا ماندگار می‌شود و می‌تواند دوستداران این هنر را گرد هم آورد.

معرفی کتاب

  • نام کتاب: زیباسازی و منظر شهری  (مقالات و آراء نشست­های تخصصی)- زمستان 1389 ناشر: نشر پیکره تهیه شده در: معاونت برنامه­ریزی و توسعه سازمان زیباسازی شهر تهران- مدیریت مطالعات و آموزش-واحد آموزش شمارگان: 1500 جلد…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آینه رسانه ها

آینه رسانه ها

نگارخانه