اسماعیل بنی اردلان، عضو شورای مفهومی پروژه خانه اتحادیه؛

مرمت خانه اتحادیه بخشی از هویت تهران را زنده می کند

عضو شورای مفهومی پروژه خانه اتحادیه مرمت خانه اتحادیه را اتفاق مثبتی خواند و گفت: مرمت و بازسازی خانه اتحادیه به عنوان یک عنصر تاریخی و فرهنگی باعث زنده شدن بخشی از هویت کلانشهر تهران نیز می شود.
 

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران ، اسماعیل بنی اردلان، عضو شورای مفهومی پروژه خانه اتحادیه این اقدام را توجه به هویت تهران خواند و در این باره گفت: من معتقدم که مرمت بناهایی چون خانه اتحادیه که بخشی از هویت کلانشهر تهران است، اقدام مثبتی در راستای هویت بخشی است چرا که این بناها چه از نظر ساختمانی و هنر معماری و چه از نظر تاریخی و فرهنگی برای کشور ما ارزشمند است لذا این اقدام سازمان زیباسازی قابل تحسین است.
وی افزود: بازسازی و مرمت بناهای تاریخی چون خانه اتحادیه از نظر هویتی به تهران کمک می کند تا از این حالت کنونی خارج شود و بتواند گذشته خود را بازیابد ضمن اینکه این اقدام می تواند سبب شود که توریست ها و مردم به سمت منطقه لاله زار قدیم جلب شوند و بافت کهن این نقطه به نحوی دوباره پویا و زنده شود.
عضو شورای مفهومی پروژه خانه اتحادیه تصریح کرد: این اقدام سازمان زیباسازی سبب می شود که این نقطه تاریخی به محله بازدید تبدیل شود و مجددا مردم از آن گذر کنند که اتفاق بسیار خوبی است.
بنی اردلان با اشاره به نشست های متعدد شورای مفهومی در راستای اجرای هر چه بهتر پروژه خانه اتحادیه اظهار کرد: در راستای اجرای هر چه بهتر خانه اتحادیه نشست های متعددی با شاخصه های فرهنگی و تاریخ معاصر شکل گرفت تا این خانه بتواند پیوندی بین تاریخ گذشته و معاصر ایران را به تصویر بکشد به همین خاطر و در این راستا از شخصیت های مطرح و کارشناسان این عرصه ها استفاده شد.
وی از اجرای موزه مشاهیر در دل خانه اتحادیه و در فاز نخست این پروژه خبر داد و گفت: موزه مشاهیر قصد دارد که شخصیت های فرهنگی، تاریخی، علمی و ... این مرز و بوم را جاودانه کند لذا در این راستا ما سعی کردیم که دفاع مقدس و انقلاب اسلامی را نیز مد نظر قرار دهیم تا شهدا و جان بر کفان این مرز و بوم را بیش از اینکه تنها یک نام خیابان داشته باشند، به مردم بشناسانیم زیرا این افراد بخش مهمی از تاریخ معاصر ما به شمار می روند که ما آرامش امروز خود را مدیون آنها هستیم.
عضو شورای مفهومی پروژه خانه اتحادیه ادامه داد: ایده راه اندازی موزه مشاهیر در دل خانه اتحادیه فکر بسیار خوبی است زیرا سبب می شود که اقشار مختلف جامعه اعم از بزرگسالان، جوانان، نوجوانان و حتی کودکان بتوانند درباره تمدن کشور خود و مشاهیر آن اطلاعات کسب کنند البته این امر منوط به آن است که در بحث اجراء نیز شاهد رعایت تمام جنبه های کمی و کیفی که در شوراء لحاظ شده باشیم.
بنی اردلان سطح اجرایی کار در خانه اتحادیه را دارای استاندارد بالا خواند و بیان کرد: تا جایی که اطلاع دارم در اجرای پروژه خانه اتحادیه از مدرنترین امکانات که در حوزه های تکنولوژی وجود داشت، بهره برده شده که اتفاق بسیار خوبی است و می تواند سطح کیفی کار را افزایش دهد زیرا بسیار اهمیت دارد که کار با روش های جدید دنیا انجام شود.
وی تاکید کرد: در پروسه مرمت خانه اتحادیه مباحث مختلفی علمی و عملی نظیر ومستند سازی در طول پروسه کار نیز مد نظر قرار گرفت تا مخاطبان بتوانند نحوه هویت یابی و ترمیم این بنا را دنبال کنند که البته همه این موارد با حضور کارشناسان و افراد صاحب نام این عرصه که با این حوزه ها آشنایی داشتند، انجام شد.
عضو شورای مفهومی پروژه خانه اتحادیه، این اقدام را گام مهمی در راستای آموزش خواند و بیان کرد: استفاده از تکنولوژی های نوین در پروژه خانه اتحادیه باعث شد که دانش هایی که چندان در کشور ما به صورت جدی استفاده نمی شود، بهره برداری شود لذا این بخش خود می تواند یک آموزش برای جوانترهای جامعه و سایر پروژه هایی از این دست به شمار رود.
بنی اردلان در خصوص نحوه بازسازی مجموعه خانه اتحادیه گفت: بخشی از این خانه با استفاده از اطلاعاتی که در تاریخ، کتب و خاطرات وجود داشت بازسازی شد البته بخش هایی نیز با کمک بازماندگانی که زمانی در این خانه زیسته بودند، ترمیم شد.
وی افزود: بازسازی خانه اتحادیه تنها جنبه تاریخی را در بر ندارد زیرا این مرمت به نحوی زنده شدن خاطرات نسل ها را نیز در بر دارد و به زنده شدن مجموعه می انجامد که جای خرسندی است لذا امیدواریم روند کار همچنان با قدرت پیش برود تا هر چه زودتر شاهد بهره برداری از این مجموعه بی نظیر باشیم.

معرفی کتاب

  • نام کتاب: زیباسازی و منظر شهری  (مقالات و آراء نشست­های تخصصی)- زمستان 1389 ناشر: نشر پیکره تهیه شده در: معاونت برنامه­ریزی و توسعه سازمان زیباسازی شهر تهران- مدیریت مطالعات و آموزش-واحد آموزش شمارگان: 1500 جلد…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آینه رسانه ها

آینه رسانه ها

نگارخانه