عضو شورای راهبردی بازسازی و مرمت خانه اتحادیه؛

مجموعه خانه اتحادیه روایت گویای تحولات معماری است

مختاری با اشاره به اهمیت مرمت خانه اتحادیه گفت: معماری ایران در طی دو صده اخیر دچار تغییرات و تحولات فراوانی شده لذا مجموعه اتحادیه روایت گویایی از این تحولات است که خوشبختانه آثار شاخصی را نیز در دل خود دارد.
اسکندر مختاری، عضو شورای راهبردی بازسازی و مرمت خانه اتحادیه، این پروژه را اتفاق بزرگی دانست که در مرکز تاریخی تهران انجام میشود و در این باره گفت: بسیار خوشحالم بعد از سالها تلاش و کوششی که همه دوستداران میراث فرهنگی انجام دادند، سرانجام سازمان زیباسازی موفق به خرید خانه اتحادیه شد و این مجموعه بی‌نظیر به تصاحب یک ارگان دولتی درآمد.
وی افزود: با توجه به سیستم مالکیتی پیچیده خانه اتحادیه و اینکه شرایط انهدام این مجموعه بی‌نظیر نیز فراهم شده بود، بسیار خرسندم که این مجموعه که حتی بنا بود به مالکیت پاساژ کناری درآید و مانند بسیاری از مجموعه‌های درخشان دیگر در این نقطه تبدیل به انبار و یا تخریب شود، مجددا روند بازسازی و زنده‌شدن را طی می‌کند.
عضو شورای راهبردی بازسازی و مرمت خانه اتحادیه اظهارکرد: به نظر من مرمت خانه اتحادیه گام مهمی در راستای تبدیل شدن آن به یک مرکز فرهنگی است که البته این طرح در حال اجراست.
مختاری احیای منطقه لاله زار را یک امر مهم خواند و گفت: در واقع مرمت این مجموعه و تبدیل آن به یک مجموعه فرهنگی عامل مهمی در احیای منطقه لاله زار به شمار می‌رود زیرا ما بعد از کاخ گلستان به لحاظ وسعت و عمارت مسعودیه، خانه اتحادیه یکی از مجموعه‌های بی‌نظیر تهران است که شکلی مسکونی داشته‌است البته ما مجموعه باغ نگارستان و شورای ملی سابق را نیز در تهران داریم اما همانطور که می‌دانید این مجموعه ها مسکونی نیستند این درحالی است که مجموعه اتحادیه یک خانه وسیع است که برخلاف کاخ گلستان و مسعودیه که متعلق به قشر شاه و حاکمان بوده، متعلق به طبقه بازرگان جامعه بوده‌است.
وی ادامه داد: اتحادیه خانه مسکونی است که سال‌ها افراد در آن سکونت داشته‌اند و به لحاظ باستان‌شناسی و مردم‌شناسی ما مشتاق بازسازی آن بوده‌ایم تا چنین نمونه زیبایی در سال‌های آینده نیز برای تاریخ کشور حفظ شود.
عضو شورای راهبردی بازسازی و مرمت خانه اتحادیه، این مجموعه را به لحاظ مردم‌شناسی حائز اهمیت خواند و بیان‌کرد: همانطور که می‌دانید معماری ایران در طی دو سده اخیر دچار تغییرات و تحولات فراوانی شده‌است لذا مجموعه اتحادیه روایت گویایی از این تحولات است که خوشبختانه آثار شاخصی را نیز در دل خود دارد.
مختاری تصریح‌کرد: بخش عمده‌ای از آثار معماری خانه اتحادیه مربوط به دوران تجدد و دگردیسی معماری در ایران و بخش دیگر آن مربوط به دوران تحول است که در کنار یکدیگر توانسته‌اند این مجموعه را شکل دهند لذا اینکه چنین نمونه‌ای توانسته از حوادث جان سالم به در ببرد و امروز بازسازی شود مایه خرسندی است.
وی خانه اتحادیه را بخشی از تاریخ معاصر تهران خواند و اظهار‌کرد: مرمت، احیاء و بهره‌برداری خانه اتحادیه با این وسعت موجود تاثیر بسیار مهمی در دل خود دارد زیرا این اثر در مرکز تجاری شهر که خود بخشی از تاریخ معاصر ایران در زمینه معماری و میراث معماری است لذا این اقدام رفتار نسل ما را با این مجموعه تاریخی به تصویر می‌کشد.
عضو شورای راهبردی بازسازی و مرمت خانه اتحادیه، این پروژه را در پویایی مجدد منطقه لاله زار موثر خواند و بیان‌کرد: با اینکه عملیات بازسازی و مرمت خانه اتحادیه به تازگی آغاز شده‌است اما همین روند تاثیرگذاری خود را به تصویر کشیده زیرا ما شاهد رفت و آمد نسل فرهنگی در این منطقه هستیم این در حالی است که سال‌های گذشته منطقه لاله زار به کلی رها شده بود لذا این امر سبب شد که به جای قشر فرهنگی شاهد این باشیم که منطقه تبدیل به کسب و کار خیابانی شده‌است.
مختاری ادامه داد: به نظر من باید فضاهای فرهنگی فراموش شده که در منطقه لاله زار و مرکز تهران قرار دارد مجددا مرمت شوند و بخش‌هایی که کاربری‌های مزاحم دارند، در این نقاط به سمت کمرنگ شدن بروند زیرا قطعا خیابان تاریخی چون لاله زار جای فروش کابل، تیر برق و مواردی از این دست نیست.
وی افزود: زمانی خیابان لاله زار یک نماد و سنبل فرهنگی در کشور بود که در آن محصولات فرهنگی ارائه می‌شد اما امروز شاهد این هستیم که این خیابان کاملا به بی‌نظمی‌های متعدد که نتیجه رها شدن آن و مدیریتش به دست کسبه‌است، دچار شده لذا باید برای این رها شدگی یک مدیریت جدی داشته‌باشیم.
عضو شورای راهبردی بازسازی و مرمت خانه اتحادیه تصریح‌کرد: متاسفانه امروز خیابان لاله زار تبدیل به یک بارانداز برای الکتریکی‌ها شده که عملا جز راه‌بندان برای مردم نتیجه دیگری در بر ندارد لذا امیدوارم که اقدامی نظیر بازسازی خانه اتحادیه بتوانند گامی در راستای بهبود این بخش باشد.

معرفی کتاب

  • نام کتاب: زیباسازی و منظر شهری  (مقالات و آراء نشست­های تخصصی)- زمستان 1389 ناشر: نشر پیکره تهیه شده در: معاونت برنامه­ریزی و توسعه سازمان زیباسازی شهر تهران- مدیریت مطالعات و آموزش-واحد آموزش شمارگان: 1500 جلد…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آینه رسانه ها

آینه رسانه ها

نگارخانه