چاپ کردن این صفحه
وحید چوپانکاره، دبیر هیات داوران سومین جشنواره ملی دایره خلاق:

جشنواره دایره خلاق به دنبال شهری انسان مدارانه است

دبیر هیات داوران سومین جشنواره ملی دایره خلاق گفت: ما در این جشنواره به دنبال این هستیم که شهر را بر مبنای انسانمداری شکل دهیم چرا که یک شهر هر چقدر که بتواند خدمات عمومی بهتری به شهروندان ارائه‌دهد، انسانی‌تر می‌شود.وحید چوپانکاره، دبیر هیات داوران سومین جشنواره ملی دایره خلاق، با اشاره به بازخورد مثبت برگزاری این رویداد دراین باره گفت: به طور کلی جشنواره‌ها جذابیتی دارند که می‌توانند مسائل و مشکلات جاری شهر را در قالب مسابقه و جشنواره به ارزیابی درآورند.
 

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، وی افزود: در واقع وقتی یک مسابقه یا جشنواره برگزار می‌شود، طیف وسیعی از شرکت‌کنندگان برای حل مساله جذب می‌شوند و ما می‌توانیم آنان را بر مسائلی که مد نظر داریم متمرکزکنیم لذا باید عادت کنیم که به جای کپی‌کردن پاسخ‌ها مساله‌ها را به روش خودمان حل‌کنیم.
دبیر هیات داوران سومین جشنواره ملی دایره خلاق تصریح‌کرد: به نظر من برگزاری جشنواره‌هایی نظیر دایره خلاق سبب می‌شود که شرکت‌کنندگان ما که عموما قشر تحصیلکرده و دانشجویان هستند، بتوانند اعتماد به نفس لازم را به دست بیاورند و به راهکارهای جدیدی دست یابند لذا جشنواره به صورت کلی می‌تواند جای خالی مشکلات را پر کند.
چوپانکاره، انسان مدارانه‌کردن شهر را از اهداف جشنواره دایره خلاق دانست و گفت: ما در این جشنواره به دنبال این هستیم که شهر را بر مبنای انسان‌مداری شکل دهیم چرا که یک شهر هر چقدر که بتواند خدمات عمومی بهتری به شهروندان ارائه دهد، انسانی‌تر می‌شود لذا باید مسائل را در چنین قالبی مورد بررسی قراردهیم به همین خاطر ما در این جشنواره فراتر از یک مسابقه به مساله نگاه کرده‌ایم و سعی داریم که شهر را به سمت پایداری بیشتر سوق‌دهیم.
وی افزود: به طور حتم هر سال با جا افتادن موضوعات جشنواره شاهد جذب افراد بیشتری به سمت این حرکت فرهنگی خواهیم بود البته بدیهی است که در روند پیش رو بیش از کمیت مساله کیفیت مد نظر قرارخواهدگرفت.
دبیر هیات داوران سومین جشنواره ملی دایره خلاق درباره سطح کیفی آثار این دوره از جشنواره گفت: اگر چه در این دوره آثار زیادی به توجه به موضوع شهر کودک‌مدار ارسال شده‌بودند اما ما سعی کردیم که آثار کیفی را انتخاب کنیم به همین خاطر سعی‌کردیم که کارهای تکراری و صد البته غیرکیفی را کنار بگذاریم.
چوپانکاره ادامه داد: برای ساخت اثری برای کودک در بدو امر باید روحیه کودک را شناسایی کنیم ضمن اینکه باید بدانیم که کودک در سنی قرار دارد که نیاز به ایمنی بیشتر دارد لذا باید ایمنی و روحیات کودک را به عنوان اولویت مدنظر قراردهیم.
وی آموزش به صورت غیر‌مستقیم را از طریق مبلمان شهری ممکن دانست و گفت: یک اثر مبلمان شهری می‌تواند آموزش را به صورت غیر‌مستقیم در دل خود ارائه‌دهد البته این آموزش می‌تواند مسائل شهروندی گرفته تا روحیه اجتماعی و سازش را پوشش‌دهد در واقع این آموزش فراتر از امور شخصی عمل می‌کند و می‌تواند زمینه ای برای مباحث اجتماعی فراهم کند که در تعامل کودک با سایرین موثر است.
دبیر هیات داوران سومین جشنواره ملی دایره خلاق تاکید‌کرد: تنوع در آثار مبلمان شهری یک نیاز است به همین خاطر استفاده از رنگ و فرم برای جلوگیری از خسته‌کننده‌شدن طرح‌ها یک نیاز است چرا که ما سعی داریم شرایطی را فراهم‌کنیم که کودکان از فضای بسته آپارتمان‌ها خارج شوند و بتوانند لحظاتی را در اجتماع و کنار خانواده خود به خوبی سپری کنند در واقع باید درون چنین فضاهایی کودکان علاوه بر تعامل با یکدیگر بتوانند با بزرگسالان نیز تعامل برقرارکنند زیرا گفت‌وگوها در جامعه ما رو به کاهش می‌رود و این یک نیاز است که بتوانیم میزان آن را افزایش‌دهیم.
چوپانکاره تصریح‌کرد: به نظر من حضور دانشجویان و شرکت‌کنندگان جوان در جشنواره دایره خلاق می‌تواند سبب شود که آنان به تجربه‌های عملی دست یابند لذا به مرور زمان شاهد دور شدن عرصه هنر مبلمان شهری از فانتزی‌های غیر قابل اجرا به سمت ایده‌های کیفی و خوب خواهیم بود چرا که تداوم این جشنواره سبب انتقال تجربیات به نسل جوانتر و پرورش هنرمندان ماهر و حرفه‌ای در این عرصه می‌شود.
لازم به ذکر است سومین دوره جشنواره ملی دایره خلاق با موضوع شهر دوستدار کودک 11 تیرماه با انتخاب آثار برتر به کار خود در تهران پایان می دهد.