سازمان زیباسازی شهر تهران برگزار می کند:

نکوداشت استاد یحیی میرزا دولتشاهی در موزه مکتب کمال الملک

سازمان زیباسازی شهر تهران شصت‌و‌یکمین نشست پژوهشی هنر با موضوع نکوداشت استاد یحیی میرزا دولتشاهی، از پیشگامان هنر نقاشی و تصویرسازی و از جمله شاگردان مکتب کمال‌الملک را برگزار می کند.
 

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، نکوداشت استاد یحی میرزا دولتشاهی، بعدازظهر چهار‌شنبه 18 اسفند از ساعت ۱۶ تا ۱8 با حضور دکتر محمدرضا بهزادی و کیانوش معتقدی در باغ نگارستان، موزه‌ی مکتب کمال‌الملک برگزار می شود و در انتها نیز فیلمی از زندگی این هنرمند معاصر به نمایش درخواهد آمد.
گفتنی است نمایشگاهی از آثار، اسناد و عکس‌های استاد یحیی میرزا دولتشاهی تا تا 31 فروردین 1396 در موزه‌ مکتب کمال‌الملک واقع در میدان بهارستان، خیابان دانشسرا، باغ نگارستان برای بازدید علاقه مندان برپاست.
لازم به یادآوری است یحیی میرزا دولتشاهی در سال 1278 خورشیدی در تهران متولد شد. در کودکی به مدرسه سنلویی رفت. حسنعلی وزیری، که در آن مدرسه زبان فرانسه درس میداد، وقتی علاقهی وی را به نقاشی دید، چند اثر سیاهقلم خود را به او نشان داد و بدینوسیله برای نخستینبار با هنر نقاشی آشنا شد.
پدر یحیی نیز الفتی با کمال الملک داشت، به همین دلیل توانست به مدرسه استاد راه پیدا کند. در گامهای نخست در مدرسه استاد کمالالملک فن سیاهقلم آموخت و بهتدریج تکنیکهای دیگر را نیز تجربه کرد. پس از فراغت از تحصیل در بیستوچهارسالگی، مأمور تأسیس ادارهی صنایع مستظرفهی قزوین شد و توانست در آن شهر شاگردانی چند تربیت کند. پس از این تجربه، در 1300 دوباره به تهران بازگشت و بنا به درخواست استاد کمال‌الملک، برای تعلیم هنرجویان و نیز انجام کار اداری، در مدرسهی صنایع مستظرفه به کار مشغول شد.
دولتشاهی تا 1306 در مدرسه صنایع مستظرفه سرگرم کار بود و پس از آن به‎عنوان حسابدار به وزارت فرهنگ منتقل شد. اندکی بعد دوباره به آموزش رو آورد و سالها در مدرسه‎های "البرز"، "فیروزکوهی"، "پهلوی" و "خرد" به تعلیم دانشآموزان پرداخت.
دولتشاهی در تصویرسازی کتاب هم طبعآزمایی کرده است. او دوازده تصویر برای کتاب "سپهبد فردوسی" به اجرا درآورد.آثار دیگری از او نیز در کتابهای درسی، نشریات دانشآموزی (1333)، "کیهان بچه ها"، "قصه های عمو نوروز" (نوشته صبحی مهتدی) و دو کتاب "حساب مصوّر" و "سرودهای سالک" به چاپ رسیده است.
یحیی میرزا دولتشاهی علاوه بر نقاشی، طبعی هم در سرودن غزل داشت. وی در 1341، در یک سانحهی رانندگی دو پایش شکست و از آن به بعد منزوی و خانهنشین شد و نهایتاً در 26 اسفند 1371 دارفانی را وداع گفت.»

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • فصلنامه "تبلیغات" شماره هجدهم که در تیر ماه نود انتشار یافت صفحاتی را به موضوع "نگاه زیباسازی، نگاهی مردمی" اختصاص داد       برای بارگزاری این مطلب اینجا را کلیک کنید
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه