دکتر مجید ابهری آسیب شناس و رفتار شناس اجتماعی:

سازمان ها بدون حضور مردم قادر به ارائه خدمات خوب نیستند

دکتر مجید ابهری آسیب شناس و رفتار شناس اجتماعی گفت: سازمان زیباسازی و مردم باید در کنار یکدیگر کارها را به پیش ببرند و نسبت به بهسازی و روند تکاملی شهری، شهرسازی و نوسازی بافت فرسوده مناسبی بردارند.
 

دکتر مجید ابهری آسیب شناس و رفتار شناس اجتماعی گفت: سازمان زیباسازی و مردم باید در کنار یکدیگر کارها را به پیش ببرند و نسبت به بهسازی و روند تکاملی شهری، شهرسازی و نوسازی بافت فرسوده مناسبی بردارند.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهرداری تهران او با اشاره به موضوع مشارکت و حضور فعالانه و پایدار مردم در زیباسازی فضا و منظر شهری اظهار داشت: از منظر رفتار شناسی اجتماعی محیط زندگی تاثیر مستقیم بر نشاط و آرامش و یا افسردگی مردم جامعه دارد به همین منظور طراحی و رنگ آمیزی مبلمان شهری و همچنین وجود فضای سبز می تواند عوامل رشد و پویایی مردم و آرامش روحی و روانی آنها را به دنبال داشته باشد.
او ادامه داد: بدون تردید هرجا که حضور مردم احساس نشود دولت و دیگر سازمان ها و ارگان ها توان اجرای کامل برنامه ها را نخواهند داشت به همین منظور معتقدم تشکل ها مردمی و سمن ها باید در حفظ زیبایی سیما و منظر شهری و همچنین محیط زیست نقش بسزایی داشته باشند چراکه در غیر این صورت شهر به مخروبه ای تبدیل شده و نهادهای دولتی، غیر دولتی و خدماتی نیز نمی توانند کارهای خود را به سرانجام برسانند.
ابهری اضافه کرد: شهروندان باید در کنار تشکل های مردمی برای همکاری با سازمان زیباسازی قدم بردارند چراکه در غیر این صورت سازمان زیباسازی قادر به اجرای امنیت روانی و اجتماعی برای شهر نخواهند بود.
او به نقش مهم مردم در زیباتر کردن منظر عمومی شهر اشاره کرد و گفت: معتقدم در راه مشارکت مردم موانعی وجود دارد که در مرحله اول سازمان زیباسازی باید نسبت به بر طرف کردن آنها اقدام کند.

ابهری ادامه داد: امروزه کمرنگ بودن حقوق شهروندی و آشنا نبودن با ظرفیت های مردمی و همچنین مشخص نبودن سهم مشارکت آنها از طرف سازمان ها و نهادهای خدمات شهری باعث شده مردم از حضور در صحنه عقب نشینی کنند چراکه آنها بر این باورند که سازمان ها و نهادها ارزشی برای حضور آنها در صحنه قائل نیستند. بدون تردید غافل بودن از ظرفیت های مردم تاثیری بدی بر جامعه خواهد داشت.
رفتار شناس و آسیب شناس اجتماعی تصریح کرد: همکاری مردم با نهادهای خدماتی از طریق آموزش و اطلاع رسانی و جذب مشارکت های مردمی امکان پذیر است و می تواند تاثیر بسیار خوبی در زیبایی شهر داشته باشد به همین منظور سازمان زیباسازی باید از طریق رسانه ها به ویژه فضای مجازی نسبت به آموزش و جذب مشارکت مردمی اقدام کند.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • ماه نامه "همشهری ماه" شماره 84 که در مهر 90  انتشار یافت صفحاتی را به موضوع "زیبایی شهر، عینیت عدالت برای شهروندان" اختصاص داد برای بارگزاری این مطلب اینجا را کلیک کنید دو ماه نامه…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه