دکتر حسین ایمانی جاجرمی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران:

لزوم توجه سازمان زیباسازی به مدارس و دانشگاه ها برای اجرای ایده های خلاقانه

دکتر حسین ایمانی جاجرمی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: جامعه شناس مدارس و دانشگاه ها نیز پتانسیل بالایی برای تولید ایده های نو و خلاقانه داشته که قابلیت اجرایی شدند با مشارکت مردم را دارند.
 

دکتر حسین ایمانی جاجرمی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: جامعه شناس مدارس و دانشگاه ها نیز پتانسیل بالایی برای تولید ایده های نو و خلاقانه داشته که قابلیت اجرایی شدند با مشارکت مردم را دارند.
به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، او با تاکید بر اینکه استفاده از مشارکت مردمی برای اجرای طرح های شهری امکان‌پذیر است، گفت: یکی از سازمان‌های که می‌تواند به خوبی از ظرفیت مردم برای اجرای طرح‌های مختلف استفاده کند، سازمان زیباسازی است.
وی افزود: سازمان زیباسازی باید به سمتی حرکت کنند که از یک سازمان اداری صرف به سازمانی مشارکت پذیر در طراحی، اجرا نظارت و مراقبت پروژه های مختلف بتوانند از مشارکت مردم استفاده کند.
این جامعه شناس با تاکید بر اینکه یکی از زمینه های مناسب برای حضور مردم ماموریت های سازمان زیباسازی است، تصریح کرد : در حال حاضر تعداد زیادی از شهروندان ایده‌ها و تخصص های مختلفی دارند که می‌توان از آن استفاده کرد. بطور مثال در برخی از محله ها تاریخچه و یا رویداد خاصی وجود دارد که مردم ساکن در آن نقطه می توانند ایده های جالبی برای اجرای طرح های مختلف داشته باشند.
وی با تاکید بر اینکه برنامه های روی کاغذ و تصمیمات انتخاب شده در اتاق های بسته باید به سمت گفت و گو و تعامل با مردم تغییر پیدا کنند، خاطرنشان کرد : مردم به خوبی سازمان زیباسازی را نمی شناسند و با وظایف و ماموریت‌های آن آشنا نیستند، در صورتی که اگر این سازمان رویت پذیر و به مردم شناسانده شود می تواند زمینه مشارکت مردم را نیز در انجام ماموریت ها فراهم کند.
به گفته این جامعه شناس مدارس و دانشگاه ها نیز پتانسیل بالایی برای تولید ایده های نو و خلاقانه داشته که قابلیت اجرایی شدند با مشارکت مردم را دارند.
ایمانی ادامه داد: امروز تمام کلانشهرهای دنیا برای نشان دادن چهره انسان محور، فرهنگی، جذاب و زیبا با یکدیگر در رقابت هستند. تهران نیز اهمیت این موضوع را درک کرده است؛ بنابراین باید توجه ویژه ای به حوزه زیباسازی و منظره شهری وجود داشته باشد.
وی با بیان اینکه تحقیقات علمی نشان می دهد ویژگی های محیط بر خلق و خو و روان شهروندان تاثیر مستقیم دارد، عنوان کرد: محیط زیبا، منظم و ساماندهی شده باعث ایجاد آرامش تعلق و مشارکت بیشتر شهروندان می شود؛ در مقابل محیط آشفته و نامنظم درنقطه مقابل است. متاسفانه تهران در حال حاضر شهری نازیباست و برای تبدیل شدن به شهری زیبا نیاز به اقدام موثردارد.
این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: در سالهای گذشته سازمان زیباسازی در برنامه‌ای خلاقانه آثار هنری معروف دنیا را بر روی بیلبوردهای شهر به نمایش گذاشت که حتی در دنیا مورد توجه قرار گرفت به طوری که یکی از اساتید دانشگاه های ایتالیا این اقدام را شایسته عنوان کرد. بنابراین با حمایت از این نوع ابتکارات می‌توانیم چهره شهر را زیباتر و در سطح بین المللی مطرح کنیم.
وی با تاکید بر اینکه زیبایی شهر از مسائل مهم و اولویت دار تهران است، تصریح کرد: شورای اسلامی شهر تهران نباید فقط روی مسائل عمرانی و بودجه تمرکز داشته باشد بلکه زیبای شهر به عنوان یک اولویت مورد توجه نمایندگان پارلمان شهری قرار گیرد.

بنر لینک کتابخانه

نگارخانه