محمدرضا دورودی دکتری شهرسازی و استاد دانشگاه:

سازمان زیباسازی باید در حوزه نماهای شهری ورود کند

محمدرضا دورودی دکتری شهرسازی و استاد دانشگاه با اشاره به لزوم جلوگیری از مدگرایی در اجرای نماهای شهری، گفت: این سازمان باید در حوزه نماهای شهری ورود کند و ایده ها خود را به بخش خصوصی ارائه کند.
 

محمدرضا دورودی دکتری شهرسازی و استاد دانشگاه با اشاره به لزوم جلوگیری از مدگرایی در اجرای نماهای شهری، گفت: این سازمان باید در حوزه نماهای شهری ورود کند و ایده ها خود را به بخش خصوصی ارائه کند.
به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، او با اشاره به اینکه تمام کشورهای توسعه یافته دنیا معتقدند که شهر باید به وسیله مردم طراحی و اجرا شود، اظهار کرد: یکی از مولفه‌های اصلی که در طراحی شهری می‌تواند تاثیرگذار باشد، مقوله زیبا سازی است. هر قدر مشارکت مردمی در زیباسازی چشمگیرتر باشد شهر زیباتر طراحی می‌شود.
وی افزود: باید حس تعلق در شهروندان یک شهر افزایش یابد که متاسفانه این موضوع در کشور ما کمتر رخ داده است. شهرسازی در تهران عمدتاً دولتی بوده و این مدیران شهری هستند که در مورد منظر شهری سیاست گذاری می کنند.
به گفته این استاد دانشگاه کمترین نتیجه که مشارکت شهروندان در حوزه های مختلف شهری دارد، این است که آن ها سعی می کنند شهر خود را پاکیزه نگهداری کنند.
وی با بیان اینکه مدیریت شهری نگاهی از بالا به پایین دارد، خاطرنشان کرد: مدیران شهری طرح های را برای شهر مصوب و اجرا می کنند و انتظار دارند مردم آن‌ها را دوست داشته باشند؛ درحالی‌که این موضوع در دنیا امری منسوخ است.
این شهرسازی ادامه داد: اگر مردم بدانند مالک شهر خودشان هستند، برای ایفای نقش و زیباتر شدن آن مشتاق تر می شوند. برهمین اساس زیباسازی می‌توانند یکسری از مأموریت‌های خود از قبیل رنگ آمیزی دیوار ها را به جوانان محلات واگذار کند. چنانچه در آمریکا نیز این طرح اجرا شده و جوانان طرح های خود را روی دیوارهای شهر اجرا کرده اند. در تهران نیز می‌توان با نظرسنجی از مردم در مورد طرح های متنوع از مشارکت آن‌ها در اجرا نیز بهره برد.
درودی با تاکید بر اینکه نماهای شهری عامل مهمی در شکل گیری منظر شهری هستند، گفت: کمیته نما در کمیسیون شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران تشکیل شد اما متاسفانه موفق عمل نکرد و نتوانست بخش‌خصوصی را هدایت کنند. بطوریکه در حال حاضر سازنده ها در مورد نماهای شهری به صورت سلیقه‌ای عمل می‌کنند. بنابراین سازمان زیباسازی باید در حوزه نماهای شهری ورود کرده و ایده‌ها و طرح‌ها را به بخش خصوصی ارائه کند.
وی تاکید کرد: یکی از مواردی که سازمان زیباسازی باید به آن توجه ویژه داشته باشد در نظر گرفتن فرهنگ غالب هر محدوده در تهران برای اجرای طرح های شهری است و هماهنگی آن با عقاید و فرهنگ ساکنان آن باشد.

معرفی کتاب

  • نام کتاب: مجموعه آلبوم تصویری مبلمان شهری تهیه شده در: معاونت برنامه­ریزی و توسعه سازمان زیباسازی شهر تهران- مدیریت مطالعات و آموزش-واحد آموزش نوبتو سال انتشار:1390-1391   مباحث کتاب: در چند سال اخیر، علاوه بر…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

بنر لینک کتابخانه

نگارخانه