دکتر امان الله قرایی مقدم، جامعه شناس و پژوهشگر اجتماعی:

مشارکت مردم اساس شهرسازی است

دکتر امان الله قرایی مقدم، جامعه شناس، پژوهشگر اجتماعی و استاد دانشگاه شهید بهشتی گفت: مردم زمانی می‌توانند محیط زندگی خود را زیبا نگه دارند که مسئولان آنها را در بسیاری از برنامه های خود دخالت دهند و از مشارکت و همکاری آنها استفاده کنند.
 

دکتر امان الله قرایی مقدم، جامعه شناس، پژوهشگر اجتماعی و استاد دانشگاه شهید بهشتی گفت: مردم زمانی می‌توانند محیط زندگی خود را زیبا نگه دارند که مسئولان آنها را در بسیاری از برنامه های خود دخالت دهند و از مشارکت و همکاری آنها استفاده کنند.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهرداری تهران او با اشاره به موضوع مشارکت و حضور فعالانه و پایدار مردم در زیباسازی سیما و منظر شهری، ادامه داد: مشارکت اجتماعی اساس هر نوع جامعه ای است، هر جامعه که می خواهد در زمینه های مختلف موفق عمل کند و شاهد پیشرفت خود باشد نیاز به مشارکت اجتماعی افراد دارد.
او افزود: مسئولان برای اینکه در موضوع زیباسازی شهرها و یا همان رابطه انسان و محیط زندگی نقش تاثیرگذاری داشته باشند باید از مشارکت اجتماعی مردمان همان شهر استفاده کنند.
این جامعه شناس و پژوهشگر اجتماعی با بیان اینکه رابطه بین محیط و انسان بهتر از هر طراح و معماری است، گفت: هر انسانی خود زیر و بم ساخت و سازهای محیط زندگی خود را بهتر از دیگری میشناسد به همین منظور می تواند رابطه ویژگی های فرهنگی را به خوبی درک و در زیبایی شهری از آن استفاده کند.
قرایی مقدم تاکید کرد: اگر معمار و یا طراحی ویژگی رابطه بین انسان و محیط زندگی را به خوبی شکل ندهد از بافت سنتی و شهرسازی گذشته کمی دور می شود.
او با بیان اینکه مشارکت مردم در زیبایی یک شهر اساس و بنیاد و ضرورت است، گفت: اگر می خواهید اقتصاد شکوفا باشد باید حضور و مشارکت مردم را در آن داشته باشید، زمانی که مردم احساس کنند که در بسیای از امور از آنها استفاده شده تعلق خاطر پیدا می کنند و در نتیجه هم مردم به مسئولان ایده های جدید می دهند و هم اینکه با دلبستگی در حفاظت و نگهداری یک شهر کوشش بیشتری می کنند.
جامعه شناس، پژوهشگر اجتماعی و استاد دانشگاه شهید بهشتی گفت: مشارکت مردم اساس یک شهرسازی است چراکه مردم خود بهتر می دانند محیط زندگیشان را چگونه باید بسازند، فرهنگ مردم باید شناخته شود تا پیشرفت را در یک شهر مشاهده کنیم.
قرایی مقدم تاکید کرد: سازمان زیباسازی شهر تهران باید همه نواحی را بشناسد چراکه بافت هر ناحیه و منطقه ای با دیگری فرق دارد به همین منظور این سازمان برای پیشرفت در کارها باید همه عوامل را دخالت دهد تا آنچه با بافت ملی و تاریخی ما در ارتباط است مد نظر قرار گیرد.
او با بیان اینکه هر ساختمان یک مجسمه است که پیام دهنده فرهنگ اجتماعی، نظامی، سیاسی و اقتصادی یک شهر است، تصریح کرد: شورای شهر باید از متخصصان و کارشناسان جوان که ایده های نو دارند استفاده کند تا شاهد پیشرفت در جامعه ملی و تاریخی خود باشیم.
جامعه شناس، پژوهشگر اجتماعی و استاد دانشگاه شهید بهشتی افزود: بسیاری از طرح ها را باید به مسابقه بگذاریم تا اینگونه افراد شایسته انتخاب شوند چراکه بسیاری از کارها در آینده نشان از نظام یکپارچه جمهوری اسلامی خواهد بود.

معرفی کتاب

  • نام کتاب: مجموعه آلبوم تصویری مبلمان شهری تهیه شده در: معاونت برنامه­ریزی و توسعه سازمان زیباسازی شهر تهران- مدیریت مطالعات و آموزش-واحد آموزش نوبتو سال انتشار:1390-1391   مباحث کتاب: در چند سال اخیر، علاوه بر…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

بنر لینک کتابخانه

نگارخانه