دکتر مظفر روحانی:

احساس مشارکت در زیباسازی شهری را از شهروندان نگیریم

دکتر مظفر روحانی روانپزشک و عضو انجمن رواپزشکان ایران- با تاکید بر اینکه مشارکت شهروندان در ادارۀ امور شهر از پیش‌نیازهای اساسی موفقیت برنامه ها مدیریت شهری است، گفت: نباید شهروندان احساس کنند از جریان عادی جامعه کنارگذاشته شده اند.
 

دکتر مظفر روحانی روانپزشک و عضو انجمن رواپزشکان ایران- با تاکید بر اینکه مشارکت شهروندان در ادارۀ امور شهر از پیش‌نیازهای اساسی موفقیت برنامه ها مدیریت شهری است، گفت: نباید شهروندان احساس کنند از جریان عادی جامعه کنارگذاشته شده اند.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهری_ دکتر روحانی با تاکید بر اینکه شهرهای کشور با پدیده بحران "سلامت محیطی" که بر سلامت جسم و روان شهروندان تاثیرگذار است،‌ مواجه است، گفت: فقدان ایمنی شهروندان در مقابل عدم امنیت در فضاهای شهری و سکونتی، انزوا، افسردگی و گسست اجتماعی در محلات شهری از بیماریهای مزمن شهری و محیطی هستند و زیباسازی و بهسازی فضای عمومی شهری می تواند موجب نشاط روحی و اجتماعی شهروندان باشد.
وی در ادامه نشاط و شادابی روحی را نیاز امروز شهروندان جامعه عنوان کرد و افزود: توسعه بی رویه شهری، افزایش وسایل نقلیه و زوال محیط زیست، اثرات زیانباری را بر ساختار محیطی و کالبدی شهر و در نتیجه سلامت جسمی و روانی شهروندان وارد کرده است. بطور کلی فضاهای عمومی شهری با انواع و اقسام آلودگی های بصری مواجه هستند که این ویژگی نشاط و شادابی اجتماعی شهروندان را کاهش داده و نارضایتی آنها و اغتشاش اجتماعی در این فضاها شده است.
این روانپزشک با بیان اینکه سهم شهروندان در زیباسازی شهری را نادیده نگیریم، خاطر نشان کرد: هر ساله برنامه های عمرانی، اجتماعی و فرهنگی مختلفی از سوی مدیریت شهری اجرا می شود که نقش شهروندان در آنها تا حدودی موثر است. اما سهم و میزان مشارکت شهروندان می تواند بیش از گذشته افزایش یابد چرا که این اتفاق می تواند تحقق پذیری بیشتر برنامه ها و رویکرد اجتماعی شهرداری را تقویت کند.
دکتر روحانی بی توجهی به اهمیت مشارکت شهروندان در ایجاد یک شهر زیبا را مهم ترین عامل نازیبایی های شهری دانست و گفت: اکثر مسئولان در رابطه با زیباسازی شهری به مشارکت مردم اهمیت نمی دهند و بیشتر به‌عنوان رفع تکلیف با این مقوله برخورد می‌شود، به همین دلیل آشفتگی ناکارآمدی بر فضای زیباسازی شهردر شهرهای ما وجود دارد.
وی همچنین با تاکید براینکه احساس مشارکت مردم در زیباسازی شهری از مردم سلب شده است، افزود: بی توجهی به نقش و اهمیت نقش شهروندان به زیباسازی شهری موجب شده که چشم مردم نیز به دیدن بی‎نظمی‎های عادت کند. بطوریکه نسبت به محیط اطراف خود دچار نوعی بی‎تفاوتی، بی انگیزگی و بی توجهی شده‎اند و احساس مشارکت از آنها سلب شده است.
این روانپزشک مشارکت دادن شهروندان در امور شهری را یکی مهم ترین راههای رضایت آنها دانست و گفت: موفقیت طرح های شهری به میزان رضایت شهرواندان آن شهر بستگی دارد و این رضایت هم زمانی حاصل می شود که تمام اعضای آن جامعه احساس کنند در آن طرح یا برنامه مشارکت و سهم داشته و از جریان عادی جامعه کنار گذاشته نشده‌اند. بنابراین مشارکت شهروندان در ادارۀ امور شهر از پیش‌نیازهای اساسی برای موفقیت برنامه‌ها و به ثمر رسیدن تلاش‌های مدیریت شهری است.
دکتر روحانی در پایان با بیان اینکه فضای عمومی پایتخت روز به روز خشن تر می شود، گفت: متاسفانه شهر تهران از نظر فضای شهری روز به روز خشن تر می شود علاوه بر بافت های فرسوده و نازیبا در تهران، وجود تبلیغات در محیط های عمومی پایتخت این نازیبایی ها را تشدید و روح وروان شهروندان را مخدوش می کند. بنابراین اقدامات سازمان زیباسازی شهری در پروژه های زیباسازی و بهسازی باید با مشارکت شهروندان سرعت و گستره بیشتری پیش برود.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه