دکتر امان الله قرایی مقدم:

مشارکت شهروندان در زیبا سازی شهری باعث خلق آثار زیبا می شود

دکتر امان الله قرایی مقدم، جامعه شناس، پژوهشگر اجتماعی و استاد دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه مشارکت شهروندان در زیباسازی شهری باعث خلق آثار زیبا می شود، گفت: شهر مثل یک موجود زنده در حال رشد، تغییر و تحول است و این تغییرات بدون مشارکت شهروندان یا امکان پذیر نخواهد بود و یا بسیار کند پیش خواهد رفت.
 

دکتر امان الله قرایی مقدم، جامعه شناس، پژوهشگر اجتماعی و استاد دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه مشارکت شهروندان در زیباسازی شهری باعث خلق آثار زیبا می شود، گفت: شهر مثل یک موجود زنده در حال رشد، تغییر و تحول است و این تغییرات بدون مشارکت شهروندان یا امکان پذیر نخواهد بود و یا بسیار کند پیش خواهد رفت.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهری، دکتر قرایی مقدم یکی از گام های مهم در جهت رفع معضلات شهری را جلب مشارکت شهروندان، در نظر گرفتن خواست آنها در مراحل مختلف طرح‌ریزی و اجرای طرح‌های شهری دانست و گفت: شهر مثل یک موجود زنده در حال رشد، تغییر و تحول است که این تغییرات بدون مشارکت شهروندان یا امکان پذیر نخواهد بود و یا بسیار کند پیش خواهد رفت. بطور کلی قابلیت اجرائی این طرح‌ها، بدون انطباق با نیازها و تمایلات شهروندان کاهش یافته و حتی از بین می‌رود.
وی در ادامه با تاکید بر نقش موثر مردم در رشد و پیشرفت همه جانبه شهر، بیان کرد: مشارکت های مردمی میتواند در تمامی عرصه های زندگی از جمله زمینه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و... نمود یابد. تحقق این امور مشارکتی بستر مناسبی را برای حصول کیفیت های متعالی زندگی شهری فراهم نموده و زمینه گذار از حکومت به سمت حکمروایی شهری را محقق می سازد.چراکه این شیوه از مدیریت شهری ضمن بهادادن به خواست ها و اندیشه های شهروندان، موجب ارتقای حس مسئولیت پذیری شهروندان می شود.
وی رمز موفقیت در توسعه همه جانبه شهرها را در گرو همکاری مطلوب مردم با مدیران حوزه شهری در بخش های مختلف دانست و اظهار امیدواری کرد: با همکاری شهروندان و شهرداری بستر و زمینه لازم برای داشتن شهری آباد، زیبا و توسعه یافته در رودان فراهم شود. در واقع فرد به عنوان یک عنصر سازنده برای جامعه و محیط باید تلاش و همکاری لازم را در راستای رشد محیط زندگی و اجتماعی خود داشته باشد و اگر تک تک این عناصر وظایف خود را حول محور ساختن یک شهر خوب به درستی انجام دهند بدون شک شهری سالم و زیبا در خور شان مردم خواهیم داشت.
دکتر قرایی مقدم با تاکید بر اینکه زیباسازی شهری یکی از عوامل موثر در ایجاد شادی و نشاط در جامعه است و باید این امر بسیار مهم شمرده شود، گفت: اگر چه مدیران شهری تهران و سایر شهرهای بزرگ اقداماتی در این مسیر انجام می دهند ولی امیدوار هستیم که این اقدامات با مشارکت مردم و ساکنین آن مناطق گسترش یابد. چرا که مشارکت شهروندان در زیبا سازی محیط های شهری باعث خلق آثار زیبا در سطح شهر شده است و رضایت بیشتر آنان را در پی خواهد داشت.
این جامعه شناس خاطر نشان کرد: زمانی که منظر شهری زمینه های رضایت شهروندان را فراهم آورد در واقع توانسته سلامت جسم و روح انسان را تضمین کند. در کل یکی از اصول مهم در فرآیند تهیه و اجرای طرح های شهری همراه نمودن مردم و اخذ نقطه نظرات آنها و مشارکت دادن آنان درتمام مراحل است چرا که این موضوع باعث تحقق پذیری این طرح ها می شود.
دکتر قرایی مقدم در پایان خاطر نشان کرد: امیدواریم بتوان در جریان مدیریت شهری ضمن تاکید بر انجام مطالعات علمی، فنی و کارشناسی به یک اصل مهم یعنی حضور مردم و مشارکت آنها در این فرآیند نیز بهره ببریم و طرح هایی را تهیه و اجرا کنیم که مورد اقبال اکثریت ساکنین آن محله و آن شهر باشد.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • ماه نامه "همشهری ماه" شماره 84 که در مهر 90  انتشار یافت صفحاتی را به موضوع "زیبایی شهر، عینیت عدالت برای شهروندان" اختصاص داد برای بارگزاری این مطلب اینجا را کلیک کنید دو ماه نامه…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه