مهندس علی اکبر جولا:

تا زمانی که شهروندان به امور شهری خود حساس نباشند نمی توانیم شهری زیبا داشته باشیم

علی اکبر جولا، کارشناس ارشد شهرسازی و فارغ التحصیل دانشگاه تهران، با بیان اینکه شهروندن موظف به مشارکت در برنامه های زیباسازی شهری هستند، گفت: هر برنامه مشارکتی موثر باید شامل یک برنامه آگاهی و عمومی مناسب باشد و مردم باید در مورد موضوعی که قرار است در آن مشارکت داشته باشند پس از همدل شدن آگاهی کافی کسب کنند.
 

علی اکبر جولا، کارشناس ارشد شهرسازی و فارغ التحصیل دانشگاه تهران، با بیان اینکه شهروندن موظف به مشارکت در برنامه های زیباسازی شهری هستند، گفت: هر برنامه مشارکتی موثر باید شامل یک برنامه آگاهی و عمومی مناسب باشد و مردم باید در مورد موضوعی که قرار است در آن مشارکت داشته باشند پس از همدل شدن آگاهی کافی کسب کنند.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهری، مهندس جولا شهروند و شهر را مکمل یکدیگر توصیف کرد و گفت: این شهروندان است که یک شهر خوب، زیبا و مطلوب را می‌سازند و تا زمانی که شهروندان به امور شهری خود حساس نباشند نمی توانیم شهری زیبا داشته باشیم. مثلا یک شهروند خوب وقتی روح پاکیزگی ذاتی در وجود خود داشته باشد می تواند شهر پاکیزه و خوبی بسازد.
وی ادامه تصریح کرد: شهر خوب ساختنی است و شهروندان باعث می‌شوند با رعایت قوانین شهروندی و تعهد به حقوق شهروندی خود شهر زیبنده‌ای داشته باشند، چرا که شهر متعلق به همه مردم است و همین امر شهروندان را موظف به مشارکت و همکاری برای داشتن یک شهر خوب می‌کند.
وی بافت های فرسوده را یکی از چالش های اصلی در شهر تهران و همچنین بیشتر کلانشهرهای کشور عنوان کرد و افزود: توجه به نوسازی بافت های فرسوده در کشور یکی از موضوعاتی است که در حل مسائل و معضلات فرهنگی و اجتماعی نقش تعیین کننده ای دارد و چنانچه بافت های فرسوده با برنامه ای جامع نوسازی شوند ، علاوه بر نوسازی کالبد شهر، نوسازی حیات انسانی نیز محقق خواهد شد.
این برنامه ریز شهری با بیان اینکه بافت فرسوده عمدتا یک معضل اجتماعی است، گفت: درست است که کالبد اکثر بافت ها فرسوده می‌باشند، اما مشکل بافت‌های فرسوده چه در ایران و چه در سایر کشورها، بحث مسائل اجتماعی و فرهنگی است. این به آن معنا است که مردم باید از طریق اطلاع‌رسانی ترغیب شوند، آگاهی‌شان نسبت به شرایط زندگی افزایش یافته و درصد مشارکت‌شان در مورد این امر مهم ارتقاء داده شود.
مهندس جولا به اهمیت وجود سیمای شهری زیبا و مناسب و تاثیر آن بر افزایش نشاط اجتماعی و سلامت روان شهروندان و طراوت شهر اشاره کرد و افزود: امروزه نوسازی بافت های مسئله دار شهری با توجه به اهمیت آن در ارتقاء کیفیت زندگی و پیشبرد اهداف توسعه شهری از اهمیت خاصی برخوردار است. شهر تهران به عنوان بزرگترین کلانشهر کشور بیشترین بافت فرسوده را به خود اختصاص داده است که این مسئله نظر مدیران شهری را به خود جلب کرده است بر همین اساس طی سالهای اخیر سیاست های مختلفی در راستای پیرایش و زیباسازی سیمای شهری و نوسازی بافت های فرسوده با تمرکز بر مشارکت ساکنین به کار گرفته شده است.
این کارشناس مسایل شهری خاطر نشان کرد: ضروری است زیباسازی با همکاری شهروندان و با توجه به فرهنگ شهرنشینی شکل گیرد تا پیوسته و ماندگار و همیشگی باشد. با نگاه به شعار «شهر ما خانه ما» اگر همه افراد جامعه به این شعار احترام بگذارند وعمل کنند قطعا شهری زیبا با شهروندان فهیم خواهیم داشت.
وی در پایان اظهار کرد: با توجه به اهمیت نقش مشارکت شهروندان در زیباسازی شهری، هر برنامه مشارکتی موثر باید شامل یک برنامه آگاهی و عمومی مناسب باشد و مردم باید در مورد موضوعی که قرار است در آن مشارکت داشته باشند پس از همدل شدن آگاهی کافی کسب کنند.

تبلیغات فرهنگی

بنر لینک کتابخانه

نگارخانه