میثم حسنی، جامعه شناس، پژوهشگر و فار

شهروندان یکی از سه ضلع زیباسازی شهری است

میثم حسنی، جامعه شناس و پژوهشگر، مشارکت مردمی را یکی از سه ضلع زیباسازی شهری دانست و گفت: شهروندان از طرق مختلف اعم از پاکسازی، رنگ آمیزی، کاشت گیاه، نور، فروش، معاوضه، بازیافت، تمیز کردن، ایجاد کردن، لذت بردن و غیره می توانند موجب زیبایی فضای شهری شوند.
 

میثم حسنی، جامعه شناس و پژوهشگر، مشارکت مردمی را یکی از سه ضلع زیباسازی شهری دانست و گفت: شهروندان از طرق مختلف اعم از پاکسازی، رنگ آمیزی، کاشت گیاه، نور، فروش، معاوضه، بازیافت، تمیز کردن، ایجاد کردن، لذت بردن و غیره می توانند موجب زیبایی فضای شهری شوند.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، حسنی ارائه مطلوب از سیمای شهری را یکی از مهمترین رسالت های مدیران شهری دانست و گفت: زیباسازی و بهسازی محیط امری در جهت پاسخگویی به نیازهای روحی و روانی شهروندان در محیط های شهری به شمار می رود، خصوصا در جهان امروز به سبب تغییر شیوه های زندگی و ظهور نیازهای جدید بیش از گذشته پرداختن به این مساله لازم به نظر می رسد.
وی در ادامه با بیان اینکه شهروندان یکی از سه ضلع اصلی مثلث زیباسازی شهری به شمار می روند، گفت: در تعدادی از شهرهای زیبا و دیدنی جهان شهروندان این شهرها بیکار ننشسته و پابه پای مسولان تلاش های قابل توجهی در هرچه زیباتر کردن محیط پیرامونشان داشته اند.
این جامعه شناس در پاسخ به این سوال که شهروندان چگونه می توانند در زیباسازی فضای شهری نقش داشته باشند، گفت: شهروندان از طرق مختلف اعم از پاکسازی، رنگ آمیزی، کاشت گیاه، نور، فروش، معاوضه، بازیافت، تمیز کردن، ایجاد کردن، لذت بردن و غیره می توانند موجب زیبایی فضای شهری شوند، ضمن اینکه شهروندان هر منطقه ای با جمع آوری، انتقال و انحلال زباله ها نقش مهمی در حل مسایل زیبایی و پاکیزگی محیط زندگیشان خواهند داشت.
حسنی ادامه داد: بهسازی مبلمان شهری نشاط و شادابی شهروندان و ایجاد زمینه مطلوب زندگی برای آنها یکی از مهم ترین وظایفی است که مدیران شهری است که باید به آن توجه داشته باشند چرا که زیباسازی یک مفهوم عام است که در تمام فعالیت‎های شهری نقش دارد.
وی تاکید کرد: با توجه به اهمیت افزایش نشاط اجتماعی در همه سطوح، برنامه‌های توسعه شهری و تصویب ارتقای سطح نشاط و سرزندگی شهری باید اولویت تفریح، شادی و نشاط اجتماعی در همه ابعاد فرهنگی، اجتماعی و افزایش سرانه‌های تفریح در برنامه‌ریزهای توسعه ای آینده شهر مورد توجه جدی قرار بگیرد.
این جامعه شناس با تاکید بر اینکه پیرایش سیمای شهری نوعی تحقق حقوق شهروندی است، گفت: شهر مجموعه ای اجتماعی است و مدیریت شهری باید تعادل و آرامش محیطی را در این مجموعه برای شهروندان را برقرار سازد و از سوی دیگر توجه به زیبایی و آراستگی در سیمای شهری به نوعی توجه به حقوق شهروندان یک جامعه است.
این پژوهشگر با بیان اینکه فضاهای شهری باید با توجه به فرهنگ و هویت بومی آن شهر طراحی و پیرایش شوند، افزود: با رشد روزافزون شهرنشینی فضاهای شهری امروزی فقط به مسیر عبور و مرور تبدیل شده‎اند و کمتر در ابعاد اجتماعی پاسخگوی نیازهای انسان امروزی هستند و در این میان فضاهایی که مکان آسایش عمومی بوده و باعث آرامش خاطر انسان شوند به دست فراموشی سپرده شده‎اند. این در حالی است که فضاهای شهری برای آرامش و نشاط روحی شهروندان و تاثیرگذاری مثبت، نیازمند آثار فرهنگی و هویت بخشی است.
این پژوهشگر شهری در پایان خاطر نشان کرد: ساختن شهری زیبا،‏ شاداب و زنده نیازمند مشارکت همه شهروندان به خصوص صاحب‏نظران، کارشناسان و اصحاب علم و هنر است چرا که از این طریق می‎توان ضمن جمع‎آوری و تدوین ضوابط و قوانین گامی در جهت استانداردسازی فعالیت‎های زیباسازی منظر شهری برداشت.

تبلیغات فرهنگی

بنر لینک کتابخانه

نگارخانه