حمید عربی، فعال حوزه گردشگری و میراث فرهنگی:

ساختار مشارکت شهروندان در زیباسازی از شعار به واقعیت تبدیل شود

حمید عربی، فعال حوزه گردشگری و میراث فرهنگی با بیان اینکه ساختار مشارکت شهروندان در بین مسئولان باید از حالت شعاری و مشارکت محدود به مشارکت واقعی تبدیل شد، گفت: این ساختار باید به دنبال ظرفیت سازی در همه اقشار و طبقات جامعه،‌ توانمندسازی آنها و مردم محور بوده و تاکید ویژه ای بر نقش مردم و میزان مداخله آنها داشته باشد
 

حمید عربی، فعال حوزه گردشگری و میراث فرهنگی با بیان اینکه ساختار مشارکت شهروندان در بین مسئولان باید از حالت شعاری و مشارکت محدود به مشارکت واقعی تبدیل شد، گفت: این ساختار باید به دنبال ظرفیت سازی در همه اقشار و طبقات جامعه،‌ توانمندسازی آنها و مردم محور بوده و تاکید ویژه ای بر نقش مردم و میزان مداخله آنها داشته باشد
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهری، عربی با تاکید بر اینکه باید نقش و مشارکت شهروندان در زیباسازی و بازسازی بافت های فرسوده شهری انکار نشدنی است، گفت: پیرایش بافت های فرسوده به دلیل هزینه بر بودن در بسیاری از مواقع از سوی مسئولان مورد بی توجهی قرار می گیرد و در این بحث یک طرف سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری و در طرف دیگر بانک‌ها قرار دارند که از طریق اعطای تسهیلات بانکی می توانند به نوسازی شهری کمک کنند ضمن اینکه نقش تعامل مردم و همکاری میراث فرهنگی در این خصوص را نمی شود نادیده گرفت.
وی در ادامه تصریح کرد: بافت‌های فرسوده در شهرها باعث ایجاد چشم‌انداز نامناسبی می‌شود که باید با جدیت تمام این سیمای نامطلوب را که بیشتر در مناطق مرکزی شهرها تمرکز دارد به مناطقی زیبا با رعایت هویت‌ معماری ایرانی و سنتی تبدیل کرد.
این فعال حوزه گردشگری خاطر نشان کرد: نقشی که مردم در حفظ و نگهداری فضای سبز شهری،‌ حفظ اموال عمومی شهر، آرام سازی و زیباسازی سیما و منظر شهری و موارد دیگر می توانند ایفا کنند، بسیار مهم و حیاتی است و قطعاً مدیریت شهری جهت غلبه بر مشکلات شهر به مشارکت مردم نیاز دارد.
عربی به راهکار تحقق مشارکت مردمی در زیباسازی شهری اشاره کرد و افزود: برای تحقق هدف مشارکت اجتماعی شهروندان در شهرداری، باید بر اساس نیازهای مبتنی بر ارزش های جامعه به ایجاد همدلی پرداخت و این همدلی باید از طریق ارتباط های جمعی مناسب مبدل به همفکری شود و در صورت ایجاد همفکری می توان، ساز و کار مناسبی را برای همکاری تدارک دید.
به گفته وی، ساختار مشارکت شهروندان در بین مسئولان باید از حالت شعاری و مشارکت محدود به مشارکت واقعی تبدیل شود و این ساختار باید به دنبال ظرفیت سازی در همه اقشار و طبقات جامعه،‌ توانمندسازی آنها و مردم محور بوده و تاکید ویژه ای بر نقش مردم و میزان مداخله آنها داشته باشد.
این فعال حوزه گردشگری و میراث فرهنگی همچنین پیرایش شهری را یکی از مولفه های مهم در جذب گردشگر دانست و افزود: نوسازی بافت های فرسوده زمینه‌ای برای جذب گردشگر و نشاط شهروندان خواهد بود، فواید آن نیز در مسایلی مانند تامین بهداشت و سلامت شهروندان، به حرکت در آوردن رشد اقتصادی، تسهیل در عبور و مرور وسایل نقلیه و جلوگیری از خطر ریزش ساختمان‌های فرسوده خود را نشان می دهد.
وی ادامه داد: با توجه به برخی رفتارهای اجتماعی و آداب و سنت‌های زندگی که نسبت به گذشته تغییراتی داشته است، بافت‌های قدیمی را می‌توان با رعایت هویت و معماری اسلامی و ایرانی و تلفیق آن با معماری مدرن و حفظ آداب و سنت‌های گذشته پیرایش و مجدد احیاء کرد.
به گفته وی، شهر تنها شامل بناها نیست، شهر فقط ساختمان و خیابان و پارک و میدان و آسفالت و تیر چراغ برق نیست. شهر، خاطره است که روح، روایت و شهر هویت دارد. هویتی که زیر بار آلودگی‌ها، دغدغه‌ها، بی‌توجهی‌ها و بی مسئولیتی‌ها در حال گم شدن است و باید این روح را مجددا زنده کرد و به شهروندان زندگی داد.

تبلیغات فرهنگی

بنر لینک کتابخانه

نگارخانه