دکتر علی اصغر اصغرنژاد، روانپزشک:

سیمای شهر می تواند در افراد احساس امنیت و عدم امنیت ایجاد می کند

دکتر علی اصغر اصغرنژاد، روانپزشک و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با تاکید بر اینکه زیباسازی فضای شهری از سوی شهروندان ارزش تلقی نمی شود، گفت: با توجه به اینکه ساکنان شهر، شهروندان هستند و خدمات ارائه شده نیز برای رفاه حال آنان است، اعمال نظر شهروندان در اجرای اقدامات به عنوان یک ضرورت باید مورد توجه قرار گیرد.
 

دکتر علی اصغر اصغرنژاد، روانپزشک و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با تاکید بر اینکه زیباسازی فضای شهری از سوی شهروندان ارزش تلقی نمی شود، گفت: با توجه به اینکه ساکنان شهر، شهروندان هستند و خدمات ارائه شده نیز برای رفاه حال آنان است، اعمال نظر شهروندان در اجرای اقدامات به عنوان یک ضرورت باید مورد توجه قرار گیرد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهری، دکتر اصغرنژاد با بیان اینکه فشار روانی و استرس در همه اوقات زندگی وجود داشته است اما زندگی شهری و ماشینی میزان این استرس ها را افزایش می‌دهد،‌گفت: کسی که در یک شهر بزرگ زندگی می‌کند، دائماً با خطر استرس منفی مواجه است و ممکن است بوسیله این استرس‌ها دچار انواع بیماری های روحی و روانی نیز شود. بنابراین زندگی در شهر مخصوصاً شهرهای بزرگ معایب زیادی دارد که باید با انجام اقدامات زیباسازی تاحدودی از میزان این معایب بکاهیم.
این روانپزشک افزود: سیمای شهر می تواند در افراد احساس امنیت و عدم امنیت ایجاد می کند و هر چه فضای شهری زیباتر باشد میزان استرس های روحی افراد کمتر می شود.
این استاد دانشگاه پیرایش و زیباسازی فضای شهری را از مهم ترین راهکارهای کاهش استرس شهروندان دانست و گفت: مسئولان باید به دنبال از بین بردن استرس ناشی از فضای محیطی در شهرها باشند چرا که استرس می‌تواند با عملیات بهسازی، پیرایش و ساماندهی نما و منظر شهری از بین برود و دسترسی داشتن به فضای سبز،‌کاهش آلودگی های بصری، و پیرایش نماهای فرسوده برای کاهش استرس و احساس افسردگی مفید است.
به گفته دکتر اصغرنژاد، یقینا عملیات زیباسازی در شهرها منجر به ارتقای کیفیت زندگی شهروندان و سرزندگی آنها می شود، حال اگر بپذیریم که بهبود بخشیدن به کیفیت زندگی شهروندان از طریق امکانات و تمهیدات شهری از ابعاد مختلف و با نگاه به آینده منجر به توسعه پایدار زیبایی می شود در نتیجه باید جهت تحقق بهتر این امر از مشارکت شهروندان را نیز به همراه داشته باشیم. متاسفانه در بسیاری مواقع این مقوله مهم از سوی شهروندان به عنوان یک مولفه درجه ارزشی در امور زندگی لحاظ نمی شود.
این روانپزشک تاکید کرد: با توجه به اینکه ساکن شهر، شهروندان هستند و خدمات ارائه شده نیز جهت رفاه حال آنان می باشد، اعمال نظر شهروندان در اجرای اقدامات به عنوان یک ضرورت باید مورد توجه قرار گیرد.
وی در خصوص حوزه ها و بافت هایی که مردم می توانند در زیباسازی آن مشارکت داشته باشند، گفت: کوچه، خیابان، پیاده رو، میدان، بستر رودخانه، نهرها مجاری فاضلاب ها، باغ های عمومی، پارکها، آرامستانها، درختان و فضاهای سبز حاشیه خیابانها، بزرگراه های واقع در محدوده شهر، حتی ساختمان های مسکونی و غیره از جمله فضاهای عمومی شهری هستند که برای فعالیت های انسانی، تعاملات و کارکردهای اجتماعی و.... استفاده می شود و شهروندان می توانند سهم عمده ای در زیباسازی فیزیکی این مناطق ایفا کنند.
دکتر اصغرنژاد در پایان در خصوص راهکارهای جذب مشارکت شهروندان در زیباسازی شهری گفت: در تمامی شهرهای جهان، دولتمردان و مدیران شهری همراه با مردم سعی می کنند چهره بهتری از شهر خود بسازند، زیرا در این صورت علاوه بر زیبایی بصری و خوشایندی ساکنین شهر باعث می شود برنامه های زیباسازی بیشتر به هدف برسد. در همین راستا اگر می خواهیم شهروندان در این امر مهم مشارکت داشته باشند باید دنبال ابداع روش های تشویقی و آموزشی برای مشارکت دادن مردم باشیم.

تبلیغات فرهنگی

بنر لینک کتابخانه

نگارخانه