دکتر مجید ابهری:

مشارکت مردم در امر زیباسازی شهری نیازمند فرهنگ سازی است

دکتر مجید ابهری، آسیب شناس و رفتار شناس با تاکید بر اینکه مشارکت مردم در امر زیباسازی شهری نیازمند فرهنگ سازی است، گفت: هنوز آنطور که باید امر زیباسازی در جامعه شهری ما نهادینه نشده است و باید عزم جدی در آموزش این امر در شهرها از سوی رسانه ها و مسئولان ایجاد شود چرا که زیباسازی شهری بدون مشارکت شهروندان امری بیهوده و هدر رفت هزینه محسوب خواهد شد.
 

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، دکتر ابهری به تاثیر روحی و روانی نمای ساختمان و محیط زندگی در شهروندان اشاره کرد و گفت: در محیط‌های شهری اولین چیزی که به چشم می‌خورد، نمای ساختمان‌هاست و نماهای نامطلوب شهری با ایجاد اختلال بصری، موجب آلودگی دیداری و در نهایت پریشانی و آشفتگی ذهنی و روانی ساکنان می‌شود و زمینه تشدید آسیب‌های اجتماعی را افزایش می‌دهد. هماهنگی میان طبیعت و محیط زندگی انسان مقوله‌ای مهم است و نقشی اساسی در آرامش ذهنی و به‌دنبال آن احساس امنیت دارد.بنابراین یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر ساختمان، نما و ظاهر آن است که برای داشتن شهری زیبا باید به آن توجه ویژه‌ای نشان داد.
به گفته وی، زیبایی بصری در ساختمان ها به مردم احساسی از امنیت و آرامش می‌دهد و حتی از جرم و جنایت می‌کاهد. بر این اساس زیبایی نمای ساختمان ها بویژه رنگ‌های شاد در بالابردن روحیه مثبت مردم موثر است ، مسئولان ساخت و سازهای شهری در پروژه های خود این امر مهم را در نظر داشته باشند.
این جامعه شناس با بیان اینکه احساس تبعیض در بین ساکنان بافت های فرسوده بیشتر است، گفت: از نظر اجتماعی و روانی افراد ساکن در این گونه اماکن بستر فکری مناسبی برای اجساس تبعیض اجتماعی دارند چرا که فرقی در مقایسه خود و خانه شان با دیگران اقدام می کنند دچار افسردگی روحی می شوند. بنابراین با توجه به پایین بودن سطح اجاره ها در این گونه بافت ها مهاجرین و افراد غیر ایرانی در این منازل سکونت کرده و همین عامل موجب ایجاد رفتارهای فرهنگی و اجتماعی و گسترش آسیب های اجتماعی می شود.
دکتر ابهری خاطر نشان کرد: متاسفانه با توجه به اینکه انجام هر گونه تغییرات در بافتهای فرسوده از سوی ساکنان و حتی مسئولان هزینه های بی مورد قلمداد می شود. بنابراین این ساختمان ها به حال خود رها می شوند در نتیجه ساکنان آن مشمول تئوری "پنجره شکسته"( رفتارهایی که موجب به هم زدن امنیت روانی افراد می شود)، در روانشناسی می شود و از نگاه زیبایی های ظاهری نیر این محلات باعث آزارهای بصری و روحی شهروندان می گردد.
وی همچنین با تاکید بر اینکه توجه به مقوله زیبایی شهری به لحاظ ضرورت پاسخگویی به نیازهای روحی و روانی شهروندان در محیط های شهری، امری مهم و اجتناب ناپذیر است، گفت: در جهان امروز به سبب تغییر شیوه های زندگی و ظهور نیازهای جدید، بیش از گذشته پرداختن به این مساله لازم به نظر می رسد.با توجه به اقدامات گسترده صورت گرفته در زمینه زیباسازی در اقصی نقاط شهر پایتخت، به نظر می رسد مدیریت شهری تهران نیز با در نظر گرفتن این اهمیت، مقوله زیباسازی شهری را با رویکردی فرهنگی، اجتماعی و جذب مشارکت شهروندان دنبال کند.
این رفتارشناس در پایان با تاکید بر اینکه مشارکت مردم در امر زیباسازی شهری نیازمند فرهنگ سازی است، گفت: هنوز آنطور که باید امر زیباسازی در جامعه شهری ما بخصوص در مکان های عمومی که رعایت آن یکی از مولفه های مهم حقوق شهروندی به شمار می رود، نهادینه نشده است باید عزم جدی در آموزش این امر در شهرها از سوی رسانه ها و مسئولان ایجاد شود چرا که زیباسازی شهری بدون مشارکت شهروندان امری بیهوده و هدر رفت هزینه محسوب خواهد شد.

تبلیغات فرهنگی

بنر لینک کتابخانه

نگارخانه