میثم ولدی، مهندس شهرسازی:

مشارکت مردم در زیباسازی شهری نیازمند آموزش های لازم است

میثم ولدی، مهندس شهرسازی با تاکید بر اینکه مشارکت مردم در زیباسازی شهری نیازمند آموزش های لازم است، گفت: بسیاری از شهروندان هنوز با مفاهیم زیباسازی آشنا نیستند و از آنجا که بحث زیباسازی موضوعی تخصصی است، نیازمند آموزش جامع و کامل است.
 

میثم ولدی، مهندس شهرسازی با تاکید بر اینکه مشارکت مردم در زیباسازی شهری نیازمند آموزش های لازم است، گفت: بسیاری از شهروندان هنوز با مفاهیم زیباسازی آشنا نیستند و از آنجا که بحث زیباسازی موضوعی تخصصی است، نیازمند آموزش جامع و کامل است.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهری، مهندس ولدی نقش شهروندان در زیباسازی شهری را کلیدی توصیف کرد و گفت: زیباسازی شهری در تعریف ساده، انجام هر اقدام آگاهانه ای است که به ارتباط صمیمی تر شهر (به عنوان عنصری جغرافیایی زنده و پویا) و شهروند بیانجامد و بدون تردید یکی از جلوه های مفهوم منافع عامه است که بوجود و فعالیت شهرداری ها مشروعیت می بخشد.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه روشی برای مشارکت دادن مردم در زیباسازی شهری طراحی نشده است، افزود: متاسفانه مردم از آموزش های لازم برای یک زندگی شهروندی موفق برخوردار نشده اند و از نقش زیبا سازی شهرها و تاثیرات روانی آن اطلاع ندارند.
این مهندس شهرسازی تاکید کرد: بسیاری از شهروندان هنوز با مفاهیم زیباسازی آشنا نیستند و از آنجا که بحث زیباسازی موضوعی تخصصی است، باید آموزش کامل در این زمینه به جامعه ارائه شود.
وی گفت: بسیاری از شهروندان ما بدون آگاهی داشتن از مفاهیم زیباسازی درباره آن نظر می دهند در حالیکه اگر بتوانیم آنها را با این موضوعات بیشتر آشنا کنیم، می توان به نظرات متخصصانه تری هم دست پیدا کرد.
ولدی همچنین آگاهی نداشتن مردم از وظایف و حتی حقوق شهروندی شان را از دیگر معضلات اجتماعی و شهری عنوان کرد و گفت: بسیاری از شهروندان هنوز نمی دانند نسبت به شهر و امور شهرشان چه وظایفی دارند و تقریبا انجام تمام امور شهری را وظیفه شهرداری می دانند.
وی یکی از راه های جلب مشارکت بیشتر شهروندان را انجام طرح های تشویقی و افزایش سطح آگاهی مردم دانست و افزود: مدیران و مسوولان باید در این باره به شکل موشکافانه تر و دقیق تر طرح هایی را ارائه دهند.
به گفته ولدی، بسیاری از مردم هنوز حتی با مفاهیم ساده ای مانند مبلمان شهری و فضاهای شهری آشنا نیستند به همین خاطر است که هیچ گاه علاقه ای در ساماندهی بالکن های خود نشان نمی دهند چرا که این بخش از فضاهای شهری را جز ملک شخصی و خصوصیشان به حساب می آورند.
این مهندس شهرسازی خاطر نشان کرد: متاسفانه گاهی اوقات شاهد هستیم که بخش قابل توجهی از اقدامات انجام گرفته در راستای زیباسازی شهری به خاطر برخی بی توجهی‌ها از جمله در نتیجه نصب و الصاق غیرقانونی آگهی های تبلیغاتی از سوی عده‌ای معدود آسیب می بیند و علاوه بر تحمیل هزینه‌های اضافی به مجموعه شهرداری، فرصت بیشتر دیده شدن زیبایی‌های ایجاد شده در سطح شهر را از دیگر شهروندان می گیرد.
ولدی در پایان به راهکارهای جلب مشارکت مردمی در امر زیباسازی شهری اشاره کرد و افزود: مشارکت عمومی در حفاظت و نگهداری از زیبایی شهر به عنوان حق اولیه هر شهروندی، می تواند مهم‌ترین و تاثیرگذارترین اقدام عمومی در این راستا باشد. یکی از راهکارهای مشارکت در این امر این است که هر کدام از شهروندان در صورت مشاهده رفتارهای تخریبی که به زیبایی شهر آسیب می رساند، می توانند با تذکر فرد خاطی و نا آگاه به مسئله را از نتیجه رفتار آسیب رسان خود آگاه سازند.

تبلیغات فرهنگی

بنر لینک کتابخانه

نگارخانه