خیابان لاله زار قلب تپنده تاریخ ایران و محلی برای گردش بزرگان بوده است

استاد تاریخ دانشگاه تهران گفت: بسیاری از بزرگان تاریخ معتقدند، خیابان لاله زار قلب تپنده تاریخ ایران و محلی برای گردش و تفریح بزرگان بوده است.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران؛ منصوره اتحادیه در نشست بررسی تحولات تاریخی اجتماعی خانه تهران با بیان اینکه بیشتر سال‌های زندگیم به طور خستگی ‌ناپذیر به نوشتن مقاله در خصوص تاریخ گذشته است، گفت: عمارت اتحادیه دارای ویژگی های بسیار زیادی از جمله واقع شدن آن در خیابان لاله زار تهران است.
وی افزود: شاهان دوران قاجاریه باغ و عمارت های بسیار زیادی در خیابان لاله زار ساخته بودند و این خیابان را به مکانی برای پذیرایی از سفران خارجی تبدیل کرده بودند.
استاد تاریخ دانشگاه تهران در ادامه با اشاره به اینکه در زمان ناصرالدین شاه قسمتی از خیابان لاله زار به باغ وحش تبدیل می شود، تصریح کرد: در آن دوره بسیاری از درختان این خیابان را قطع و همچنین برای اینکه بتوانند غرامت توتون و تنباکو را بپردازند بخش زیادی از زمین ها را بفروشند.
اتحادیه ادامه داد: بسیاری از بزرگان تاریخ معتقدند، خیابان لاله زار قلب تپنده تاریخ ایران و محلی برای گردش و تفریح بزرگان بوده است.
وی اضافه کرد: یکی از رویدادهای مهم تهران در این خیابان رونق گرفتن تئاتر بوده است و بسیاری از نویسندگان به نوشتن داستانهای لیلی و مجنون، خسرو و شیرین و ... پرداخته بودند.
به گفته این استاد تاریخ دانشگاه تهران زمانی که سینما به تهران می آید تئاتر رونق خود را در این خیابان از دست می دهد.
اتحادیه در ادامه با اشاره به سابقه تاریخی خانه اتحادیه تصریح کرد: در سال 1313 بسیاری از وارثان رحیم اتحادیه اقدام به فروش قسمتی از این عمارت کردند چراکه نمی توانستند هزینه این عمارت بزرگ را پرداخت کنند.همین موضوع سبب شد که کم کم این محل از رونق بیافتد.
وی تاکید کرد: در سال 1355 هجری شمسی که ناصر تقوایی برای اجرای فیلم دایی جان ناپلئون انتخاب کرد تعمیرات جزیی در عمارت صورت گرفت و باعث شد که ملک به صورت کامل از بین نرود.
استاد دانشگاه تاریخ تهران با بیان اینکه کتاب های زیادی در زمینه ساختمان های تهران، تعداد جمعیت تهران در دو قرن گذشته و دوران سلطنت مظفرالدین شاه به همراه یکی از آشنایان منتشر کرده ایم، افزود: در سالهای 1320 شمال تهران شروع به رشد جمعیت می کند و عیان نشین می شود.
اتحادیه ادامه داد: در کتاب های منتشر شده شاهد تحولات جدی در محله های مختلف شهر تهران هستیم.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه