خانه اتحادیه تنها بازمانده خیابان لاله زار است

عضو هیات علمی پژوهشکده تاریخ، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی گفت: خانه امین السلطان به عنوان یکی از قدیمی‌ترین ابنیه دوره قاجار و تنها بازمانده خیابان لاله زار است. این ملک از با ارزش‌ترین معماری دوره قاجار برخوردار است.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران؛ الهام ملک زاده در نشست بررسی تحولات تاریخی اجتماعی خانه تهران در آثار تهران پژوهی دکتر منصوره اتحادیه، با اشاره به تحقیقاتی که در خصوص دودمان‌های قاجار انجام داده است، افزود: پروژه من تحت عنوان دلایل ماندگاری خانواده های اشرافی قاجار و مطالعه موردی که بین دو خانواده فرمانفرما و سالور انجام دادم، بود.
عضو هیات علمی پژوهشکده تاریخ، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با تاکید بر حمایت معنوی که از نهادهای پژوهشگر زنان در حوزه تاریخ و تاریخ اجتماعی، اظهار داشت: انتشارات تاریخ ایرانی بدون ترس به جوانها جسارت تحقیق و پژوهش را در حوزه تاریخ کشور می دهد.
ملک زاده با بیان اینکه سازمان زیباسازی شهرتهران اقدامات زیادی در حوزه حفظ و نگهداری خانه اتحادیه انجام داده است، گفت: این اقدامات بسیار ارزشمند است.
وی با اشاره به قدمت خانه اتحادیه تصریح کرد: خانه اصلی در واقع از ساخته های دوره ناصری است. این ملک توسط پدر امین السلطان کسی که در واقع آبدارچی وی و بعد چهار پادار ناصرالدین شاه بوده خریداری می شود.
به گفته عضو هیات علمی پژوهشکده تاریخ، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی امین السلطان در لاله‌زار باغ هایی را خریداری و در درون آنها خانه هایی را احداث می کند.
ملک زاده ادامه داد: خانه امین السلطان به عنوان یکی از قدیمی‌ترین ابنیه دوره قاجار و تنها بازمانده خیابان لاله زار است. این ملک از با ارزش‌ترین معماری دوره قاجار برخوردار است.
وی اضافه کرد: کسانی که دنبال یک مکان برای پنهان شدن یا در رفتن از آمریکا بودند بهترین مکان برای آنها می توانست خانه امین السلطان باشد.
به گفته عضو هیات علمی پژوهشکده تاریخ، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی این ملک مانند دیگر خانه ها توسط بنیاد مستضعفان مصادره می شود و در سال 64 توسط سازمان انتقال خون خریداری و مدتی تبدیل به محلی برای کارهای اداری این سازمان تبدیل می شود.
ملک زاده با تاکید بر اینکه یک خبرنگار جوان مانع تخریب این ملک باارزش شده است، افزود: نوشتن مقاله توسط این خبرنگار و انتشار آن سرآغازی برای حفظ این عمارت تاریخی می شود.
وی ادامه داد: این ملک در سال 1393 به صورت رسمی توسط سازمان زیباسازی خریداری می شود. در سال 1396 قسمتی از این عمارت به صورت کامل مرمت شد و بخش های نیز در حال بازسازی و مرمت هستند.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

آمار و اطلاعات

نگارخانه