چاپ و انتشار اسناد اتحادیه دارای اهمیت و ارزش فراوانی است/ اسناد خانواده اتحادیه ما را با اطلاعات زیادی از تهران آشنا می کند

یک محقق و پژوهشگر حوزه نشر گفت: با چاپ و انتشار اسناد خانواده اتحادیه می توانیم به اطلاعات گرانبهایی در مورد شهر تهران دست یابیم.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران؛ سید علی آل داوود در نشست بررسی تحولات تاریخی اجتماعی خانه تهران در آثار تهران پژوهی دکتر منصوره اتحادیه که در عمارت باغ اتحادیه برگزار شد با بیان اینکه آثار و اسناد املاک متعلق به خانواده اتحادیه به خوبی به همگان معرفی نشده است، گفت: همگان هنوز از اهمیت و ارزش اسناد اتحادیه مطلع نیستند به همین دلیل تصمیم به چاپ و عرضه این اسناد گرفته شده است.
وی با اشاره به اینکه در اوایل سال ۱۳۶۲ خانم اتحادیه موسسه نشر تاریخ ایران را تاسیس کردند هنوز کشور در اوضاع متلاطم پس از انقلاب به سر می برد، افزود: هیچ سازمان ، موسسه ، تشکیلات دولتی و دانشگاه‌ی در فکر گشایش یک بنیاد نشر به منظور تولید، تدوین ، ویرایش و نشر کتب علمی و ادبی و تاریخی نبود.
این محقق و پژوهشگر حوزه نشر با تاکید بر اینکه 3 خانواده در کشور تاثیر زیادی در انتشار و نگهداری اسناد تاریخی ایران داشته اند، گفت: خانواد فرمانفرما اولین خانواده ای بودند که از دوران عباس میرزا تا اواخر دوران پهلوی دوم نقش موثر و سازنده در پهنه سیاسی و اقتصادی ایران ایفا کردند. کثیری از آنان در دوره قاجار صاحب تحصیلات عالیه بوده اند.
آل داوود ادامه داد: خاندان دوم، دودمان نظام مافی است که در پیوند با خاندان فرمانفرما نقش موثری در تاریخ قرن اخیر ایران ایفا کردند.
وی اضافه کرد: اما خاندان سوم اتحادیه است که نام چند تن از آنان با اقتصاد و تجارت ایران معاصر از دوره مشروطه به بعد گره خورده است نیاکان آنان از آذربایجان به تهران مهاجرت کردند و امر محدود تجارت را در تهران گسترش فوق‌العاده دادند.
این محقق و پژوهشگر حوزه نشر با بیان اینکه حاج رحیم اتحادیه نقش موثری در تاریخ کشور داشته است، اظهار داشت: وی در مناطق مرکزی تهران و همچنین خیابان لاله زار مغازه های زیادی داشت و به تجارت و بازرگانی مشغول بود.
آل داوود با تاکید بر اینکه معتقدم با چاپ و انتشار اسناد خانواده اتحادیه می توانیم به اطلاعات گرانبهایی در مورد شهر تهران دست یابیم، افزود: همچنین با چاپ این اسناد می توانیم اوضاع خیابان لاله‌زار در یک صد سال پیش را ترسیم کنیم.
وی تاکید کرد: بدون تردید بسیاری از این مدارک تاکنون موقعیت انتشار پیدا نکرده اند و امید است با همت خانم اتحادیه همه مدارک در اختیار همه افراد علاقه‌مند به تاریخ قرار گیرد. حجم بیشتر این اسناد را مدارک سیاسی در بر گرفته و محققان نیز به تدبیر و نشر مطالب سیاسی گرایش بیشتر داشته اند.
به گفته این محقق و پژوهشگر حوزه نشر خانم اتحادیه به مباحث دیگر مانند اسناد اقتصادی، حقوقی و اجتماعی نیز توجه نشان داده و کتابهایی در این زمینه منتشر کرده که برای افراد علاقه‌مند به حوزه تاریخ غیرسیاسی دو قرن اخیر ایران بسیار قابل توجه است.
آل داوود با تاکید بر اینکه یکی از علایق و تخصص‌های خانم اتحادیه پژوهش در باب تهران عصر قاجار و شناسایی دقیق پایتخت است، یادآور شد: تاکنون کتاب‌ها و آثار متعددی راجع به تهران تالیف و انتشار یافته اما مندرجات این آثار بر اساس تحقیقات میدانی، شنیده‌ها و مندرجات نشریات نوشته شده است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • حیات شبانه تهران چالش‌هایی را پیش‌ روی مدیران شهری قرار داده است. چالش‌هایی که گاه موجب نادیده گرفتن این نیاز طبیعی ساکنان کلانشهری چون تهران می‌شود. شب‌های تهران چه جایگاهی در نگاه مدیریت شهری دارد؟…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه