عدم دسترسی مناسب دانش آموزان به سرویس بهداشتی/ وجود سرویس بهداشتی تاثیر زیادی بر سلامت جسمی و روانی دارد

عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: بر اساس آمارهای مطرح شده در تهران تعداد زیادی از شهروندان به سرویس بهداشتی مناسب دسترسی ندارند.همچنین بیشتر مدارس ما از سرویس بهداشتی مناسب برخوردار نیستند.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران؛ مرتضی طهرانی در نشست تخصصی تحلیلی بر جایگاه سازمان زیباسازی شهری در طراحی و نگهداشت سرویس بهداشتی عمومی با اشاره به اینکه موضوع سرویس های بهداشتی از جنبه معماری مورد بررسی قرار گرفته است، گفت: شهرداری تهران به این موضوع به صورت خیلی خاص وارد شده است.
وی با بیان اینکه بررسی موضوع سرویس بهداشتی بسیار مهم است، افزود: بر اساس آمارهای مطرح شده در تهران تعداد زیادی از شهروندان به سرویس بهداشتی مناسب دسترسی ندارند. همچنین بیشتر مدارس ما از سرویس بهداشتی مناسب برخوردار نیستند.
عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: 80 درصد از آب های سرویس بهداشتی ها به چرخه مجدد باز میگردند که همین اتفاق تبعات بسیار زیادی به دنبال دارد و باعث بروز بیماری های مختلفی می شود.
طهرانی در ادامه با تاکید بر اینکه مردم از سرویس بهداشتی ایمن استفاده نمی کنند، تصریح کرد: بر اساس استانداردها حدفاصل رسیدن به یک سرویس بهداشتی باید بین 250 تا 500 متر باشد اما هنوز در شهر تهران ما به این عدد نرسیده ایم.
وی با اشاره به اینکه هر هزار نفر نیازمند یک سرویس بهداشتی هستند، گفت: اگر شهر تهران 12 میلیون نفر جمعیت داشته باشد یعنی نیازمند 12 هزار توالت عمومی خواهیم بود. بر اساس آمارهای مطرح شده هم اکنون نزدیک‌ به 10 هزار چشمه سرویس بهداشتی در شهر تهران ساخته و نصب شده است.
به گفته عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی دو سوم جمعیت تهران در طول روز خارج از منزل زندگی می کنند به همین دلیل دسترسی آنها به سرویس بهداشتی باید به خوبی فراهم باشد چراکه این موضوع بر سلامت جسمی و روانی بسیار تاثیر دارد.
عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به پروژه هایی که در خصوص سرویس های بهداشتی در شهر تهران اجرا شده است، افزود: این پروژه ها را با خارج از کشور مقایسه کردم و متوجه شدم که نگهداشت سرویس های بهداشتی به چه اندازه در تهران باید مورد توجه قرار گیرد.
طهرانی با بیان اینکه باید مکان مناسبی برای دسترسی افراد به خصوص افراد دارای معلولیت به سرویس های بهداشتی در نظر گرفته شود، عنوان کرد: هم اکنون مکان هایی که سرویس های بهداشتی در آنجا ساخته شده اند با مزایا و معایب زیادی همراه هستند.
وی در ادامه با بیان اینکه ساخت سرویس بهداشتی هزینه بسیار زیادی دارد، گفت: به همین دلیل باید به موضوع نگهداشت توجه جدی داشت.
عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به 3 موضوع طراحی، نگهداری و آموزش یادآور شد: در حال حاضر مردم با علائم و تابلوهایی که در خصوص استفاده از سرویس بهداشتی نصب شده آشنایی ندارند به همین دلیل باید در این خصوص نیز به مردم آموزش هایی داده شود.
طهرانی با بیان اینکه استفاده از سیستم روشنایی مناسب برای سرویس های بهداشتی بسیار حائز اهمیت است، تاکید کرد: باید به این موضوع توجه بسیار جدی داشت.
وی در پایان گفت: در طراحی و ساخت سرویس های بهداشتی باید به موضوع استحکام دقت کافی داشته باشیم و از وسایلی استفاده کنیم که تا 5 سال نیاز به تعویض نداشته باشند.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • بنظر می رسد شهرسازی مدرن بطور وحشتناک و نگران کننده ای عاری از انگیزه های هنری شده است. این شهرسازی تنها توانسته احجام مکعب شکلی را بعنوان ساختمان با یکنواختی ملال آورشان، جایگزین غنای شهرسازی…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه