بسیاری از نقاشی‌های دیواری هنر شهری تلقی نمی شوند

هادی مومنی گفت: معتقدم بسیاری از نقاشی های دیواری شهر را نمی توان به عنوان هنر شهری در نظر گرفت. دیوارها همیشه رسانه های دوران بوده‌اند به همین منظور باید در خصوص آن ‌مطالعات زیادی انجام شود.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران هادی مومنی در نشست نقد و بررسی طرح مطالعاتی بررسی سهم کارکردی دیوارنگاری شهری تهران با بیان اینکه در دهه هفتاد کتاب هایی در حوزه ساختار گرایی، زیبایی شناسی و ... رایج بود، گفت: از دهه ۸۰ به بعد بیشتر کتاب ها در زمینه گرایش های زمینه ای منتشر شد که یکی از آنها مطالعات شهری بود.

وی افزود: مطالعات شهری در این دهه بسیار افزایش داشته است. در حوزه هنر شهری مطالعاتی کمی صورت گرفته به همین منظور باید در این خصوص نیز شاهد رشد مطالعه و پژوهش بیشتر باشیم.

مومنی با اشاره به موضوع مطالعات شهری تصریح کرد: در حوزه پژوهش دریچه خوبی برای هنرمندان باز شده است. عموم کارها نباید در خصوص متریال و یا مکان یابی باشد بلکه ما باید از منظر سیاست‌های شهری و عدالت فضایی و حق شهر به هنر شهری نگاه کنیم چراکه تاکنون در این خصوص فعالیت های زیای انجام نشده است.

وی یادآور شد: معتقدم بسیاری از نقاشی های دیواری شهر را نمی توان به عنوان هنر شهری در نظر گرفت. دیوارها همیشه رسانه های دوران بوده‌اند به همین منظور باید در خصوص آن ‌مطالعات زیادی انجام شود.

مومنی با بیان اینکه سیاست های در حوزه توسعه شهری در حال رشد است، افزود: ایرانیان در حال خداحافظی با فضای ایدئولوژیک زمان ۶۰ هستند.

وی ادامه داد: سالهاست که با رنگ آمیزی رنگ امید در شهر تهران جریان یافته است اما نمی دانیم این وضعیت چه سرانجامی دارد.

مومنی با تاکید بر اینکه نقاشی دیواری به سمت زیبایی شهری گرایش پیدا می کند، گفت: هنرمند باید فارغ از هر گونه رسانه کلاسیکی مانند نقاشی و مجسمه مخاطب را درگیر خود کند. باید فضایی در شهر ایجاد کنیم که لایحه های گمشده شهر به خوبی نشان داده شوند‌.

وی تاکید کرد: امروز زیباسازی و نقاشی دیواری ذیل هنر عمومی تعریف می شود به همین دلیل باید در این خصوص هم پژوهش هایی انجام شود.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • مقدمه:فعالیتها و سرگرمیهای عصرگاهی و شبانه برای مدتهای مدید از ویژگیهای مقاصد گردشگری، و به عنوان عنصری اصلی در اقتصادِ تجربه 2رویدادها، اجراهای زنده هنری و تجمعهای اجتماعی در اطراف کافهها، رستورانها و سایر مکانها…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه