مفهوم محله در قرن 21 با مرگ فاصله مطرح می شود/محله ها به آرامی در حال دگرگونی هستند

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران گفت: از قرن 21 مفهوم محله با زمان و مکان و مرگ فاصله مطرح و معنای جدیدی پیدا می کند. در ایران مفهوم جهانی شدن با فضای هیبریدی و دو گانه همراه است و مفهوم محله در این فضای جدید دگرگون می شود.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران؛ سید محسن حبیبی در نشست تخصصی "بازتعریف هویت شهری با تاکید بر خرده فرهنگ های محله ای" با اشاره به موضوع دگرگونی و دگردیسی مفهوم شهر و محله در طول زمان گفت: از زمانی که شهر و محله شکل گرفته در یک پیوند گسست ناپذیر بوده اند.
وی افزود: اگرچه شهر محل تمدن است اما آنچه به تمدن شهر شکل می دهد، حضور فرهنگ است. فرهنگ در دوران دور با تفاوت های فرهنگی در محلات به کل شهر شکل را تغییر داده اند.
عضو هیأت علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه شهر همیشه دارای موقعیت چند فرهنگی بوده است، تصریح کرد: این چند فرهنگی بودن گاهی باعث تضاد شده است. در محله و به تبع آن ‌شهر، محل حضور حافظه جمعی شهر بوده است.
حبیبی ادامه داد: محله ها به آرامی در حال دگرگونی هستند. در مفهوم تخریب مهارتی وجود ندارد به همین منظور شاهد از بین رفتن محله هستیم.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه هویت های فرهنگی متفاوتی در خصوص تخریب محله وجود دارد، گفت: از انقلاب صنعتی اول از اواخر قرن ۱۸ و ۱۹ میلادی دانش فنی ادامه میابد و تاریخ زیست سرزمینی و طبیعت را کنار می گذارد ومفهوم شهر و محله دگردیسی پیدا می کند.
به گفته عضو هیئت علمی دانشگاه تهران اصولا شهر و محله بر اساس یک مساله انسان شناختانه مطرح می شوند. کالبد یک مقوله انسان شناسانه با فضا و مکان است.
حبیبی اضافه کرد: همه داستان های ما در بحث هویت بر اساس مدنیت محله شکل می گیرد و ما را با مفهوم شهر همراه می کند.
وی با تاکید بر اینکه در بین دو جهان اروپایی و ایرانی در 4 دوره گذشته با مفهوم شهر و محله رو به رو هستیم، بیان کرد: اصولا تغییرات دوره ای با یک ‌انقلاب مفهوم ‌محله و شهر را تغییر می دهد. در جهان اروپایی روابط پیله وری قرون ‌وسطی محلات بر مبنای تقسیمات حرفه ای و اجتماعی حرفه شکل گرفته اند اما در جهان ایرانی شاهد به وجود آمدن محلات قومی و قبیله ای هستیم.
عضو هیأت علمی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه در دوران رنسانس شاهد شکل گیری انقلاب فنی هستیم، تاکید کرد: شهرهایی که در این دوران به وجود آمدند بر مبنای انسان محور جهان شدن شکل گرفتند همچنین در جهان سوم شاهد شکل گیری بازرگانان، مالکان زمین و باقی مردمان هستیم.
حبیبی با بیان اینکه مفهوم محله در قرن 19 به بعد به مرور زمان کمرنگ می شود، تاکید کرد: از قرن 21 مفهوم محله با زمان و مکان و مرگ فاصله مطرح و معنای جدیدی پیدا می کند. در ایران مفهوم جهانی شدن با فضای هیبریدی و دو گانه همراه است و مفهوم محله در این فضای جدید دگرگون می شود.
وی با اشاره به اینکه محلات ما با خصلت‌های قومی و گاهی حرفه ای همراه هستند، گفت: شهر از فراز و نشیب طبیعت استفاده می کند و خود را با این مفاهیم وقف می دهد، شهر و محله به یک اندازه با یکدیگر آمیخته شده اند. محله دارای مکان های متناوب کار و زندگی هستند و در مقیاس شهری و محلی با حواس پنجگانه درک می شوند.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه