شهردار منطقه شش از خیابان ولیعصر می گوید

احیای فضای سبز مطالبه عموم شهروندان است

با شهردار منطقه شش تهران، دکتر محمدرضا دهداری پور، درباره سختی ها و آسیب های خیابان ولیعصر در این منطقه صحبت کرده ایم و اقداماتی که انجام شده، یا قرار است انجام شود.
در حال حاضر خیابان ولیعصر در منطقه تحت پوشش شما با چه مسائل و مشکلاتی روبه روست؟
ریختن زباله ها و ضایعات واحدهای صنفی از بزرگترین مشکلات این منطقه است. به خصوص واحدهای صنفیِ مواد غذایی که زباله هایشان را در نهرهای موجود در ولیعصر می ریزند و موجب وجود چربی در آب می-شوند. از دیگر مشکلات کفسازی نامناسب پیاده راهها و نهرهای موجود است که باعث بستن رسوب لجن و منافذ تنفسی درختان و تبادلات گازی ریشه درختان میشود. مسئله دیگر، وجود تابلوهای تبلیغاتی اصناف و شرکتهای تجاری در محور دید درختان است که همین مسئله باعث آسیب رساندن به درختان شده است و مالکین بعضا خساراتی را پرداخت کرده اند. گذشته از اینها، در خیابان ولیعصر در منطقه شش به خاطر نبود بودجه لازم برای لای روبی و بازسازی، قنات موجود در حدفاصل پل همت و بن بست گل، باعث تخریب همین قنات شده است. همچنین ساختمانهای نیمه کاره اطراف خیابان ولیعصر و وجود کیوسکها و گل فروشی های قدیمی، آلودگی بصری را به دنبال دارد، که یکی از مشکلات این منطقه است.
مسئله گرفتگی نهرها چقدر در این منطقه چالش برانگیز بود؟
تغییر منابع آبی و رژیم آبیاری بدون تغییر عادت درختان در اثر مسئله مسدود شدن آبهای سطحی است که باعث تنش و آسیب رساندن به درختان قدیمی تر شده است.
چه مسائلی را برای بهتر شدن کیفیت خیابان ولیعصر در منطقه شش در نظر گرفتید؟
در صورت اختصاص بودجه کافی و همکاری سازمانهای مختلف، برنامه هایی برای بالا بردن کیفیت خیابان ولیعصر در منطقه شش داریم. بازسازی کامل کف و جداره های انهار دو طرف خیابان، مرمت و بازسازی پیاده راهها با انجام فعالیت عمرانی، ساماندهی و نوسازی و تکمیل مبلمان داخل پیاده روها، روشنایی پیاده روها با کمک سازمان برق، نوسازی کیوسک ها، مرمت و بازسازی و لایروبی قنات موجود در این منطقه، جداره سازی و رفع آلودگی بصری ساختمان های این منطقه با کمک سازمان زیباسازی شهر تهران، انسداد آب و فاضلاب های واحدهای صنفی در خیابان و کوچه های خیابان ولیعصر، از جمله اقداماتی هستند که در نظر داریم.
برای رفع مشکل آلودگی بصری خیابان ولیعصر چه اقداماتی صورت گرفته است؟
همانطور که گفته شد، برای رفع آلودگی بصری خیابان ولیعصر، همکاری و تدوین یک برنامه در خصوص ساختمان های قدیمی و نیمه کاره و یکسان سازی تابلوهای تبلیغاتی و صنفی از سوی سازمان زیباسازی لازم است. البته برای انجام این فعالیتها با موانعی روبه رو بوده ایم؛ مانند مانع تراشی کسبه به علت زمان طولانی این فعالیتها و کمتر شدن فروششان، که با صحبت و مذاکره با آنها قابل رفع است.
برای رونق کسب وکار چطور؟
در خصوص رونق کسب وکار، اجرای فعالیتها و برنامه های زیست شبانه توسط حوزه اجتماعی میتواند بسیار کارساز باشد.
چه برنامه هایی در اولویت قرار دارد؟
با توجه به تمامی مسائلی که گفته شد، احیای وضعیت فعلی فضای سبز و درختان چنار در اولویت کار قرار دارد، که همین مسئله مطالبه عموم شهروندان است. همچنین اگر بتوان یک قرارداد اختصاصی نگهداشت فضای سبز برای کل خیابان ولیعصر منعقد کرد، وضعیت بسیار بهتر میشود.
مشارکت شهروندان در این خصوص به چه صورت باید باشد؟
تمامی شهروندان در خیابان اصلی و فرعی های ولیعصر، واحدهای صنفی، کسبه و شرکتهای خصوصی بایستی به فراخور فعالیت و کسب وکارشان در حفظ و نگهداری درختان این منطقه کوشا باشند و در این امر به شهرداری کمک کنند. در زمینه مشارکت اصولا دو شیوه تشویق گسترده و برخورد با متخلفین کارساز خواهد بود.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • نویسنده: لئاتریس آیزمن مترجم: روح الله زمزمه وانشناسی محیطی، جدیدترین شاخه از این رشته است که در آن متخصصان با بررسی فضای بصری در محیط های شهری تاثیر آن را بر کنش ها و واکنش…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه