زندگی در شب های تهران نیازمند برنامه ریزی است/ نگهداشت شهر در شب چندین برابر گران تر از روز است

یاسر جعفری معاون فنی و طرح های شهری سازمان زیباسازی شهر تهران گفت: باید طرح هایی که قابلیت اجرایی شدن دارند را در دستور کار قرار دهیم. دنیا در حال پیشرفت است به همین دلیل برنامه های طولانی مدت به درد کشور ما نمی خورد.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، جعفری با اشاره به برنامه جامع منظر شبانه شهر تهران گفت: یکی از اصلی ترین بهره برداران این برنامه سازمان زیباسازی شهر تهران خواهد بود چراکه این سازمان متولی نور در شهر است.
او ادامه داد: زمانی که موضوع تهران در شب مطرح شد بیشتر نگاه ها به سمت تعریف زندگی در شب بود. مترادف با این موضوع مصوبه ای در شورای شهر تهران داریم که شهرداری تهران را در یک سند جامع موظف به نورپردازی تهران کرده است. در دل آن مصوبه طرح جامع و تفصیلی به شهرداری تهران ابلاغ شده است.
او با بیان اینکه شورای شهر طرح حیات شبانه را به عنوان یک سند بالادستی برای شهرداری تهران منظور کرده است، تصریح کرد: سازمان زیباسازی برای پرداختن به موضوع حیات شبانه باید نگاهی به طرح جامع و تفصیلی داشته باشد. از نگاه عملیاتی در شهر تهران ما موضوع زندگی در شب های تهران را نداریم.
جعفری با تاکید بر اینکه دنیای شبانه تعریف کاملا متفاوتی از زندگی روزانه دارد، گفت: در زندگی شبانه می توانیم تنها روی زیبایی ها تاکید کنیم چراکه در شب زشتی ها به خوبی دیده نمی شوند. بحث امنیت و حضور مردم در شب موضوعی کاملا سیستماتیک و برنامه ریزی شده باید باشد.
او اضافه کرد: سیستم اصناف و تجاری ما نمی تواند و اجازه ندارد از نیمه شب به بعد فعالیتی در شهر داشته باشد. باید روی کاربری هایی برنامه ریزی داشته باشیم که واقعیت های شب را بتوانیم برای آن تعریف کنیم.
به گفته این مقام مسوول هم اکنون شب های تهران با بیشترین هزینه روشن نگه داشته می شود، از نورآرایی هایی و تزیین های تهران در شب به خوبی استفاده نمی شود.
معاون فنی و طرح های شهری سازمان زیباسازی شهر تهران با تاکید بر اینکه ایران کشور ثروتمندی نیست، گفت: در اکثر طرح ها پیشنهاداتی را می بینیم که از نگاه خاص و هزینه کرد متناسب با کشور ما نیست. تعریف ما برای زندگی شبانه باید متفاوت با کشور پاریس و سوئیس باشد.
جعفری با بیان اینکه در شهر تهران شب های دماوند را مشاهده نمی کنیم، تصریح کرد: همه زیبایی های تهران می تواند با برنامه ریزی برای دنیا جالب باشد. طرح های عجیب و غریبی که صرفا برنامه ریزی های هزینه بردار برای ما داشته باشد خیلی شدنی نخواهد بود.
او با بیان اینکه نگهداشت شب در شهر چندین برابر گران تر از روز است، تاکید کرد: هم اکنون برای چند پروژه معمولی مانند پل طبیعت و غیره هزینه های زیادی انجام می شود. هزینه نگهداشت درختان خیابان ولی عصر در ماه بیش از 30 میلیون تومان است.
معاون فنی و طرح های شهری سازمان زیباسازی شهر تهران تاکید کرد: پروژه های نور بسیار گران است به همین دلیل در این خصوص سرقت های زیادی انجام می شود. برنامه ریزی که برای شب انجام می شود باید از لحاظ هزینه و برنامه های مدیریت شهری باشد.
جعفری گفت: همه مسوولان باید با نگاه واقع گرانه برای شهر تهران برنامه تدوین کنند.
او با بیان اینکه هم اکنون بیش از 200 بنای تاریخی و ارزشمند در شهر تهران نورپردازی شده است، گفت: اگرچه مدیریت شهری از برنامه بسیار فراتر رفته اما باید برنامه ها را بر اساس واقعیت های موجود در کشور تدوین کنیم.
به گفته جعفری مهمترین نکته ای که باید در بحث منظر شبانه تهران در نظر گرفته شود موضوع انتخاب رنگ برای این شهر است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • تهیه شده در: معاونت برنامه¬ریزی و توسعه سازمان زیباسازی شهر تهران- مدیریت مطالعات و آموزش-واحد آموزش نوبتو سال انتشار:1390 مباحث کتاب: رشد مباحث مربوط به پیاده روی و پیاده راه ها و توجه به عابر…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه