مرمت و پیرایش شهری خیابان انقلاب در یک نگاه

اولویت بندی زیباسازی خیابان های تهران باید بر اساس تاریخ رشد شهر تهران باشد و بر این مبنا خیابان انقلاب، یکی از مهمترین مراکز شهر و محل پیدایش شهر تهران است. این خیابان سالهای سال است که به عنوان یک مرکز فرهنگی شناخته میشود و از همین بابت مرمت این نقطه در قلب شهر، اهمیت کلیدی پیدا میکند.
پروژه پیرایش و آرام سازی پهنه خیابان انقلاب اسلامی با ماموریت آراستگی نما، منظر و پیاده محوری از اردیبهشت سال 93 آغاز شده است. پیرایش و حذف زوائد بصری جداره ها، شست و شو، پاکیزگی و بهسازی نمای ساختمان ها، ساماندهی تابلوهای کسب و کار و اولویت بخشی پیاده بر سواره از جمله اقداماتی است که توسط سازمان زیباسازی در این محور انجام شده است.

مرمت پلاکها
محور انقلاب، دارای 73 پلاک با ارزش تاریخی و هویتی مربوط به دهه 40 و 50 شمسی است. پیرایش و مرمت نمای این پلاک ها با توجه به قدمت تاریخی و اهمیتی که داشتند در اولویت کار سازمان زیباسازی قرار گرفته است.

مبانی تئوریک اجرای پروژه پیرایش شهری
نما و جداره های شهری جزء مشاعات است. آلودگی بصری از جمله آلودگی های موجود در فضاهای شهری است که برای شهروندان ایجاد خطر می کند. مرمت و به سازی جداره ها منجر به ارتقای کیفیت سیما و منظر شهری می شود که اصلی ترین وظیفه سازمان زیباسازی شهر تهران است. ارتقا کیفیت سیما و منظر شهری موجب احیای بناها و نهایتا احیای محور و در نتیجه موجب ارتقا سطح حیات اجتماعی می شود.
سهم ما چیست
هویت شهری خاطره شهری است. در نتیجه رسیدگی به هویت تاریخ یک وظیفه فرهنگی و شهروندی است. نسل جدید باید به نوسازی اماکن تاریخی اهمیت بدهد، چون جامعه به حفظ هویت تاریخی خود نیاز دارد. مسئولان پروژه مرمت و پیرایش خیابان انقلاب برای همراه کردن مردم منطقه با این پروژه سه ساختمان را به صورت پایلوت مرمت و پیرایش کردند. تصاویر این ساختمانهای پیرایش شده به صورت بروشور در اختیار مردم محله قرار گرفت تا بتوانند آنها را در زیباسازی انقلاب با خود همراه کنند. مشارکت و حضور فعال شهروندان در پروژه زیباسازی می تواند به کاهش هزینه ها کمک قابل توجهی کند.
پیرایش خانه های قدیمی
در این منطقه 53 خانه قدیمی باارزش داریم که مالکین از ارزش آن بی خبر هستند و بعد از مرمت، تازه به ارزش آن پی می برند. اکثر مالکین قصد خراب کردن این خانه ها و ایجاد ساختمان های چندطبقه جای آن را داشتند، اما زمانی که به همت سازمان زیباسازی این خانه ها از زیر غبار درآورده شد، تازه فهمیدند چه ارزشی دارند. الان مالکین اجازه تعویض یک پنجره را هم نمی دهند و می خواهند که به جای تعویض مرمت شود.

رونق دوباره کسب و کارها
چند وقتی است که صاحبان مشاغل مختلف برای بازگشت به ساختمان هایی که پیش از این رها کرده اند، تمایل نشان داده اند. با توجه به احیا و باززنده سازی فضاهای تاریخی محور انقلاب، بسیاری از مالکان قصد بازگشت به املاک رها شده را دارند و از تخریب بناهایی که در اختیار داشته اند، منصرف شده اند.

حذف زواید بصری
بعد از حذف زوائد بصری از این محور، شاهد رونق فضاهای فرهنگی در محور انقلاب بوده ایم. بهبود فضاهای بصری و مرمت و احیای این خانه های تاریخی منجر به تمایل بازگشت مالکان به این خانه ها شده است.

تابلوهای تجاری
تابلوهای معرف کاربری های تجاری که برای این محدوده طراحی شده با استفاده از المان هایی است که در جداره این محور تاریخی وجود دارد که در این خصوص کار علمی و مطالعاتی صورت گرفته است.

مبلمان شهری
مبلمان شهری و ساماندهی و روشنایی این محور به کلی بهسازی شده است. ساماندهی پایه چرا غ ها، کیوسک های مطبوعات، سطل زباله، نیمکت و راهبند و تبدیل فضای بی دفاع شهری که در زیر پل کالج قرار دارد، به فضای شهری باکیفیت از جمله اقدامات پیش بینی شده از سوی سازمان زیباسازی در این محور است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • تهیه شده در: معاونت برنامه¬ریزی و توسعه سازمان زیباسازی شهر تهران- مدیریت مطالعات و آموزش-واحد آموزش نوبتو سال انتشار:1391 مباحث کتاب: در این کتاب سعی شده تا به معرفی چشم انداز، سیاست و اقدامات شهرهای…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه