رنگ شناسی در کشور به شدت الزامی است / شهرهای ما هویت پایدار رنگین ندارند

بهرام کلهرنیا نقاش و مجسمه ساز با بیان اینکه جای مطالعات در خصوص رنگ در زندگی اجتماعی خالی است، گفت: در مورد رنگ در زندگی شهروند ایرانی و تهرانی مطالعات دقیقی و هدفمند نداریم به همین دلیل مطالعه در خصوص رنگ شناسی به شدت الزامی است.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران؛ بهرام کلهرنیا با بیان اینکه امروزه مطالعات رنگ شناسی به مطالعه در خصوص انسان تبدیل شده است، گفت: پژوهش های بنیانی نشان داده که انسان تنها رنگ بین جهان است.
وی با اشاره به کارکرد رنگ در شهر افزود: شهرهای ما هویت پایدار رنگین ندارند چراکه در این زمینه فعالیتی انجام نمی شود. هویت شهری در شرایطی ساخته می شود که نظم در شهرها توسط شهروندان مسئولیت پذیر ایجاد شود.
این مدرس دانشگاه با تاکید بر اینکه رنگ در هویت شهری به شدت دارای نقش است، بیان کرد: ما سه سطح ادراک رنگین داریم که ابتدا باید به شناخت از آنها برسیم چراکه رنگ بینی پدیده ای نسبی است.
به گفته این طراح گرافیست با دو رنگ اکر و سبز می توانیم پایداری تعادلی را در ورزشگاه ها، محل زندگی کودکان، بیمارستان ها، گذرگاه هایی که نیاز به دقت در آمد و شد است، ایجاد کنیم.
کلهرنیا با بیان اینکه برای شهر باید رنگ های هدفمند دیزاین شود، افزود: رنگ می تواند مردم را وادار به کتاب خواندن و صبح زود بیدار شدن کند. معتقدم به محض دیده شدن رنگ نیرویی از سوی رنگ به سمت ما می آید.
وی تاکید کرد: هر رنگی پیغامی اختصاصی دارد که به شکل ظریف، دقیق و به هدف ما را تحت تاثیر خود قرار می دهد. قراردادهای رنگی از بستر زندگی اجتماعی، تاریخی و فرهنگی نشات می گیرند.
این نقاش و مجسمه ساز با بیان اینکه سرخ در رنگ شناسی رنگ زبان و گفتار است، تصریح کرد: این رنگ به انسان فرصت می دهد که در کوتاه ترین زمان بی نیاز از درگیری باشد. اگر به دنبال آموختن زبان جدیدی هستیم می توانیم پارچه سرخی روی میز کار پهن کنیم، این کار می تواند به یادگیری بهتر ما کمک کند.
این مدرس دانشگاه ادامه داد: رنگ زرد اولین رنگی است که در سیستم مغزی تحقق میابد، زرد رنگ خلاقیت، پیشتازی، یافتن پرسش و پاسخ، واکنش به پدیده های بیرونی و ایجاد نیرو برای رقابت است.
کلهرنیا با تاکید بر اینکه شهر را می توان با یک نظام رنگین دیزاین کرد، گفت: با دیزاین شهر توسط رنگ مخاطب تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. ما می توانیم با استفاده از رنگ فیروزه ای یک شهر ایرانی بسازیم، ایرانیها پر تنوع ترین طیف آبی ها را در طول تاریخ به وجود آورده اند.
وی ادامه داد: بر اساس مطالعات اجتماعی در خصوص تحقق انگیزه و الگوهای مخاطبان با رنگ ها، رنگ آبی در جهان بیشترین طرفدار را دارد و سفید نیز نامحبوب ترین رنگ عنوان شده است.
این طراح گرافیست با بیان اینکه معتقدم رنگ آبی ضد عمل گرایی است، تاکید کرد: بیشتر مدیران از این رنگ برای شهر استفاده نمی کنند.
کلهرنیا با اشاره به اینکه رنگ برای زیبایی شهر نیست، گفت: رنگ با کارکرد درست و هدفمند زیبا خواهد شد. امروزه رنگ در درمانگری، سیستم های گوناگون کار و همچنین به معنای هویت برای نیرومندسازی یک برند مورد استفاده قرار می گیرد.
وی ادامه داد: رنگ در مباحث مختلف آموزشی و تبلیغات مورد استفاده قرار می گیرد به همین دلیل باید در خصوص آن به شناخت دقیق رسید.
به گفته این مدرس دانشگاه برای برقراری آرامش و سکوت در شهر می توانیم از رنگ سبز استفاده کنیم، رنگ سبز می تواند در محیط های ترافیکی بسیار موثر باشد.
این طراح گرافیست یادآور شد: رنگ خدمتگذار بسیار لایق و ارزنده ای است که اگر به درستی از آن بهره برداری کنیم به زندگی سامان خواهد بخشید، رنگ کمترین سرمایه را در مهندسی شهر به خود اختصاص می دهد.
وی اضافه کرد: رنگ اگرچه کم هزینه ترین سرمایه را برای شهر دارد اما می تواند بالاترین حاصل شهری را به وجود بیاورد.
کلهرنیا تاکید کرد: اگر در محله ای معتادها سکونت دارند بهتر است برای ترک اعتیاد آنها از رنگ نارنجی استفاده شود.
این مدرس دانشگاه گفت: زمانی که درهای مدرنیته ایران به روی همه فرآورده های اروپا و آمریکا باز شد، ریخت، رخت و لباس، اندیشه و زبان همه را دم در گذاشتیم و ندیدیم که تاریخ بسیار نیرومند و غنی کشور ما در تحلیل پیغام های جهان به چه میزان دقیق بوده است.
این نقاش با بیان اینکه دانش رنگ شناسی بسیار پیچیده است، گفت: در این دانش حکمت به صورت لایه ای و نگرش تاریخی و فرهنگی ایرانی وجود دارد و مطالعه در خصوص آن بسیار الزامی است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • شکل‌گیری زیست شبانه شهری در جوامع غربی به چه شکل بوده است؟ چه تفاوتی بین زیست شبانه در ایران با غرب وجود دارد؟ فضاهای زیست شبانه شهری در ایران واجد چه کیفیاتی هستند؟ تولید، کنترل…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه