بچه ها و خانواده ها با مفاهیم زیباسازی آشنا می شوند

واژه زیباسازی شاید برای بسیاری از شهروندان ، تنها محدود به کاشتن درخت و یا ایجاد فضای سبز باشد، اما جذابیت المان های به کار رفته در ورودی غرفه زیباسازی، آنها را با فعالیت های بیشتری آشنا می کند.

گذاشتن المان های شهری مانند نیمکت و مجسمه یا اجرای نقاشی دیواری در محوطه غرفه زیباسازی این سوال را در ذهن بازدیدکنندگان ایجاد می کند که چه ارتباطی بین زیباسازی و این نشانه های شهری وجود دارد؟

زهرا فدکی 33 ساله از شهروندانی است که می گوید: نمی دانستم شهرداری سازمانی تنها برای زیباسازی شهر دارد. همیشه فکر می کردم زیباسازی یعنی کاشتن گل های رنگی در سطح شهر. او در پاسخ به اینکه دوست دارد دیوارهای شهر چه رنگی باشد، می گوید: دیگر از آجرها خسته شده ایم و دوست داریم شهرمان در بین این همه دود و سیاهی، رنگی و شاد باشد.

او همچنین می گوید: کاش سازمان زیباسازی وقتی می خواهد دیوارها را رنگ کند، با توجه به نظر مردم و ساکنین محله دیوارها را نقاشی کند.

فدکی با دیدن کارهایی که سازمان زیباسازی انجام داده ادامه می دهد: بعد از دیدن غرفه زیباسازی، تازه متوجه ارتباط بین زیباسازی و موضوع محیط زیست شده ام.

مجسمه های به کار رفته در چیدمان غرفه سازمان زیباسازی یکی دیگر از مواردی بود که به نظر بسیاری از بازدیدکنندگان جالب و قابل توجه است. پوریا اسکندریان 14ساله که با دوچرخه اش در محوطه بوستان در حال گذر است با نشان دادن مجسمه های سرگرم کننده ای که در محوطه وجود دارد، می گوید: همیشه مجسمه هایی که در میدان ها یا پارک ها وجود دارد، برایم جالب و دیدنی بودند.

او می گوید: من نمی دانستم مجسمه های شهرمان را سازمان زیباسازی طراحی و نصب می کند. او درجواب اینکه چه چیزی اورا به دیدن از غرفه زیباسازی تشویق کرد، می گوید: از اینکه جایی در جشنواره وجود دارد که به نظرات و ایده های مردم اهمیت می دهد خوشحالم، برای همین برای پر کردن فرم نظرخواهی به این غرفه آمدم.

درگوشه ای از نمایشگاه سازمان زیباسازی، ازدحام بچه ها در مقابل دیواری که مخصوص نقاشی کودک است، بسیاری از رهگذران را ترغیب به ایستادن و تماشای اشتیاق آنها در نقاشی کردن می کند.

شقایق بزرگی 6ساله است و از اینکه توانسته روی دیواری که از دفتر نقاشیش بزرگ تر است نقاشی کند، خوشحال به نظر می رسد. او خوشحالیش را با دست هایی که با رنگ های دوستدار طبیعت رنگی شده، به ما نشان می دهد. مادر شقایق با دیدن اشتیاق دخترش می گوید: جالب ترین نکته در نقاشی دیواری بچه ها توجه آنها به نکات ریزی است که گاهی از چشم ما بزرگ ترها دور می ماند. او ادامه می دهد: مفهوم محیط زیست شاید برای بچه های کوچکتر، هنوز خیلی قابل درک نباشد، اما اجرای برنامه هایی مثل نقاشی دیواری یا ساختن کاردستی در این غرفه علاوه بر آموزش مفهوم محیط زیست، خلاقیت بچه ها را هم شکوفا می کند.

محل اجرای تاتر آموزشی محیط زیست در غرفه زیباسازی مثل شب های گذشته از جاهای دیگر آن شلوغ تر به نظر می رسد. کودکان با خانواده هایشان به دیدن تاتر آمده اند. به نظر می رسد، والدینی که همراه بچه ها در حال تماشا هستند، مانند بچه هایشان از اجرای تاتر لذت می برند.

محمد لطیفی یکی از پدرهایی است که آموزش مفاهیم شهری از طریق تاتر را بسیار اثر گذار می داند و می گوید: اگر آموزش همراه با بازی و تفریح باشد همیشه در ذهن بچه ها باقی می ماند و حتی پس از بزرگ شدن هم فراموش نمی کنند.

از کنار این برنامه ها که بگذریم، نقاشی دیواری که توسط امیر ذوالقدر ، نقاش هنرمند کشورمان اجرا شده، مورد توجه بزرگترها قرار گرفته است. ذوالقدر از نقاشی دیواریش که در جلوی غرفه اجرا کرده، می گوید. او هنوز برای نقاشیش اسمی انتخاب نکرده اما پس از استقبال شهروندان، به اجرای این نقاشی روی یکی از دیوارهای شهر فکر می کند.

مفهوم زیباسازی و در سطح گسترده تر آن، آموزش زیباسازی شهری، مدتی است که در دستور کار مسوولان سازمان زیباسازی شهر تهران قرار گرفته و برگزاری جشنواره هایی مانند جشنواره محیط زیست، فرصت مناسبی است که این سازمان بتواند علاوه بر تشریح عملکرد و فعالیت هایش در سطح شهر، با اجرای برنامه هایی برای سنین مختلف، اهداف خود در بحث آموزش شهروندی را ارتقاء دهد.


معرفی کتاب

  • خیابان های باطراوت Vibrant Streets مترجمان :  حمیدرضا حاجی حسینی، نازیلا   محمد  قلی زاده سال چاپ:  1392
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آینه رسانه ها

آینه رسانه ها

نگارخانه