ارمغانی برای مهربانی دل ها و شادی دیده ها

باران رادمنش

دوچرخه ای قرمز رنگ ، پدری که دوچرخه را رکاب می زند و دختربچه ای که بر ترک دوچرخه پشت به پشت پدر سرخوشانه نشسته است. این توصیف مجسمه ای از "زینب معارف وند" با عنوان "دوچرخه نارنجی" است که به تازگی در یکی از میدان های شهر تهران نصب شده و یکی از آثاری است که در دومین رویداد سالانه بهارستان پدید آمده است.
سادگی مشخصه بارز این مجسمه است و هنرمند سازنده آن آگاهانه از هرگونه پرداخت به جزئیات در این اثر پرهیز کرده است.تنها رنگی که در این اثر بکار رفته، رنگ قرمزی است که سرتاسر دوچرخه را پوشانده و دو فیگور پدر و دختربچه نیز یکدست به رنگ سفید ساخته شده اند. در این اثر فقط ساختار اصلی بدنه دوچرخه با استفاده از فرم های لوله ای به ساده ترین شکل ممکن و به مانند یک نشان از این وسیله عرضه شده است و ارائه اجزای جزئی تر آن مانند پره های چرخ ، زنجیر و قطعات ریزتر کاملاً نادیده گرفته شده . در ساخت فیگور های انسانی هم فقط فرم کلی بدن و لباس نشان داده شده و به جز حالت چهره و مو در این پدر و دختر از ارائه جزئیات بیشتر در آنها صرف نظر شده است تا به این ترتیب فرم ساده پیکره ها با شکل فانتزی و ساده دوچرخه در هماهنگی قرار بگیرد.
این اثر در عین سادگی ، حس خوشایند و سرشار از شادی و لذت و سرخوشی را به بیننده انتقال می دهد؛ حسی که توأم با آرامش و صلح و مهربانی است . ساده بودن ساختار این مجسمه، فرم های نرم و منحنی شکلی که در تمامی بخش های این مجموعه حجمی استفاده شده ، سوژه قابل درک این اثر برای همگان که معنای عاطفی رابطه میان پدر و دختری را در لحظه ای خاص در بر دارد و همینطور یکدست سفید بودن پیکره ها از جمله عواملی است که احساس صلح و آرامش و مهربانی از این اثر به بیننده منتقل می کند. قرمز بودن رنگ دوچرخه نیز علاوه بر ایجاد حس شادی و سرخوشی برآمده از این اثر ، یکنواختی و رکود بصری را از ترکیب این مجموعه زدوده است.
همانطور که اشاره شد این اثر فاقد جزئیات دست وپا گیر است و هنرمند سازنده این مجسمه با آگاهی از نصب این اثر در فضای شهری به یقین چنین تصمیمی گرفته است. این مجسمه در ابعاد بزرگ و حجیم ساخته شده و اگر جزئیات در آن آورده می شد تبدیل به اثری شلوغ و آزاردهنده می شد و با این شلوغی غیر ضروری ، رهگذران شهروند موفق به دریافت احساسی که اکنون از آن بدست می آید، نمی شدند و از سویی دیگر ، به لحاظ زیباشناسانه نه تنها در فضای پر ازدحام شهری با عناصر گوناگونش به چشم نمی آمد که خود نیز عاملی افزوده شده به این شلوغی ها می شد.
مجسمه پدر و دختر دوچرخه سوار در جای مناسب شهر نصب شده است؛ در کناره میدانگاهی که در آن عناصر بلندتر و بزرگتر از این مجسمه دیده نمی شود و به این ترتیب این مجسمه با اثرگذاری مورد نیاز جامعه امروز شهری که غرق در شتاب و آلوده به بی مهری و بی توجهی به یکدیگر شده اند ، به خوبی به چشم می آید. با قرار داده شدن آن در کناره میدان و نه در وسط ، این مجسمه سرشار از حس ساده کودکانه بهتر و اثرگذارتر به چشم می آید تا رهگذران و شهروندان شتابزده تهرانی را دعوت به آرامش کند و به آنها مهربانی و حس ساده شادی کودکانه را یادآور شود.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • عنوان کتاب: «بهسازی و نوسازی بافتهای کهن شهری» نویسنده:دکتر کیومرث حبیبی، دکتراحمد پوراحمد و دکترابوالفضل مشکینی   بازسازی بافت های فرسوده را حفظ هویت یک شهر می دانند. چرا که معماری بخشی از تفکر خلاق…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

بنر لینک کتابخانه

نگارخانه