فراخوان طراحی تندیس و سردیس شهدا


سازمان زیباسازی شهر تهران جهت تکریم و پاسداشت دلاوری ها و رشادت های« شهدای ارجمند انقلاب اسلامی» و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، در راستای اهداف و سیاست های کلان شهرداری تهران و به منظور ارتقای کیفیت سیما و منظر شهری و بهره مندی از آثار فرهنگی و هنری، فراخوان طراحی تندیس و سردیس شهدا را به شرح زیر اعلام می نماید. از هنرمندان مجسمه ‌ساز دعوت می نماید مطابق شرایط زیر با ارائه طرح در این فراخوان مشارکت نمایند.

اسامی شهدا:

1 نیم تنه شهید بهشتی دکترسیدمحمد حسینی بهشتی (زاده ۲ آبان ۱۳۰۷ در محله لُنبان اصفهان شهادت در تاریخ ۷ تیر ۱۳۶۰ در تهران) اولین رئیس دیوان عالی کشور پس از انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷، اولین دبیرکل حزب جمهوری اسلامی و نایب رئیس مجلس خبرگان قانون اساسی که در تاریخ ۷ تیر ۱۳۶۰ در انفجار دفتر حزب جمهوری به شهادت رسید  
2 سردیس شهید مجتبی هاشمی شهید سید مجتبی هاشمی، نخستین فرمانده کمیته انقلاب مرکزی تهران، و فرمانده گروه فداییان اسلام در طول جنگ ایران و عراق بود که در ۲۸ اردیبهشت ۱۳۶۴ در خیابان وحدت اسلامی، تهران توسط اعضای سازمان مجاهدین خلق مورد سوء قصد قرار گرفت و به شهادت رسید.  
3 سردیس شهید حججی از نیروهای مدافع حرم که در مرداد ماه ۱۳۹۶ و در عملیاتی مُستشاری در منطقهالتَنْف –منطقه مرزی بین سوریه و عراق توسط نیروهایداعشبه اسارت درآمد و پس از دو روز به‌دست داعش به شهادت رسید.  
4 سردیس شهید طومانیان سرباز وظیفه جمهوری اسلامی در فوریه 1986 (بهمن 1365) خود را برای خدمت معرفی کرد و برای خدمت به لشکر 64 ارومیه اعزام شد و پس از آن به پادگان مریوان در جبهه اعزام شد و در آن جا در 15 آگوست 1987 (5 مرداد 1366) به افتخار شهادت نائل گشت.  

 

 

 

نحوه ثبت نام و ارایه طرح:

هنرمندان می توانند با مراجعه به دبیرخانه و تحویل موارد زیر در این فراخوان شرکت نمایند.

-         تحویل ماکت حجمی

-         ارائه فایل تصویر با کیفیت از ماکت با فرمت JPG

-         ارائه قیمت پیشنهادی و برآورد هزینه دقیق(کلیه تندیس ها و سردیس ها از جنس برنز و با روش ریخته گری موم مفقوده مورد نظر می باشد)

-         تکمیل فرم ثبت نام

نکات مهم:

1- طراحی حالت فیگور می بایست با ویژگی های شخصیت هر یک از شهدای گرانقدر مطابقت داشته و از نظر شباهت چهره نیز دقیق باشد.

2- پایه تندیس ها نیز بر اساس مشخصات تندیس طراحی شده و مکان نصب اثر با ارتفاع مناسب توسط هنرمند طراحی و پیشنهاد می گردد.
3- تشخیص توانمندی هنرمند در خصوص اجرای آناتومی دقیق و شباهت سازی چهره بر اساس سوابق هنریمرتبط که توسط هنرمند ارایه می شود به عهده شورای هنری خواهد بود.

مهلت ثبت نام:

25 تا 27 شهریور 1396

اعلام نتایج:

10 روز پس از پایان مهلت ثبت نام از طریق سایت سازمان

نشانی: تهران- پاسداران- میدان هروی- خیابان وفامنش- خیابان جمالی شرقی- مرکز فعالیت­های مجسمه سازی شهر تهران(عمارت عین الدوله) - تلفن تماس 47-22969744     سایت سازمان   www.zibasazi.ir

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • نویسنده: غلامرضا مقصودی در طراحی شهری کوشش شهرسازان و معماران همواره برای خلق فضاهای مطلوب و سودمند برای استفاده بهتر انسان‌ها بوده‌است که برای رسیدن به این هدف، اطلاع از نحوه‌ی برخورد و رفتار انسان…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه